Adware Nedir – Adware Nasıl Kaldırılır

Adware Nedir Ve Adware Nasıl Kaldırılır?

Adware nedir, tanımı, çalışması, sisteme etkisi olan Adwareler nasıl kaldırılır?

Adware gömülü reklamlar içeren bir yazılım türüdür. Normalde ücretsiz yazılım sağlayıcıları, reklamları programlı olarak ücretsiz yazılımlara yerleştirir. Bu şekilde reklamverenler den para kazanırlar. Bu, reklam yazılımı geliştiricisinin uygulamaları veya yazılımları için herhangi bir ücret talep etmemesinin nedenidir.

Adwareler için ödeme yapmak istemeyen tüketicilere sunulan meşru bir alternatiftir. Ancak yine de adwareler, güvenlikten ödün veren yazılım olarak da bilinir. Yazılım geliştiriciler, yazılım geliştirme maliyetini elde etmek için reklamverenlerden para talep eder. Yani adwareler yasal ve meşru yazılımlardır. Ancak bazı adware uygulamaları bir casus yazılım gibi davranır ve zararlı olabilir.

Adwareler sponsorlu yazılımlar gibidir. Yazılımı kullandığınızda yanında reklamlar gösteriliyor. Reklamları kullanarak yazılımı kapattığınızda veya durdurduğunuzda da kaybolur.

 

Sistem üzerindeki etkisi

Adwarenin sisteme olan etkisi, tartışmaya açık bir şeydir. Ancak, adwarenin en yaygın etkisi aşağıdaki gibidir:

  • Kullanıcı verilerini toplar ve bunu reklam verene veya reklam yazılımı geliştiricisine paylaşabilir.
  • Genellikle adwarenin varlığını bilinmiyor. Bilgisayarın sistem tepsisinde programdan hiçbir iz yok.
  • Web tarayıcısına uzantıları yükleyerek arama davranışınızı değiştirebilir veya değiştirebilir.
  • Bant genişliğinizi arka kapıdan tüketin.
  • Bazı bu tür uygulamalar sisteminizi yavaşlatır. Bilgisayar hızlandırma ipuçları.

Dediğim gibi, normalde ücretsiz veya shareware uygulamaları ile geliyor. Örneğin, bazı ücretsiz yazılımları yüklediğinizde, web tarayıcısına otomatik olarak ücretsiz bir web tarayıcısı araç çubuğu yüklenir.

 

Bazı web sitelerinin etkisi

Reklam yazılımı için ikinci arka kapı giriş noktası, virüslü web siteleridir. Virüslü bir web sitesini ziyaret ettiğinizde yetkisiz kurulum işlemi başlamıştır. Bu şekilde çalışan adwarelere genellikle Browser Hijackers (tarayıcı korsanları) adı verilir. Tabi bu içinde Google Adsense reklamlarının yer aldığı siteler için geçerli değidir. Çünkü böyle bir durumda Google reklamları kaldırır ve siteyi banlar.

 

Adware Kaldırmak için Anti-Adware Programlarını İndirin

Herhangi bir kaldırma prosedürü bulunmayan kilit bir özelliği vardır. Peki, adwareler sistemden nasıl kaldırılır. Öncelikle, Bilgisayarınıza adware bulaşmışsa, BitdefenderAdwCleaner veya Malwarebytes gibi antiadware programları kurun.

Reklam yazılımını bir virüs olarak görürler ve bu yazılımların tüm gizli işlemlerini durdururlar. Bazı zamanlar virüsten koruma çözümleri, belirli bir Adwarenin sizin için bir tehdit oluşturup oluşturmadığını belirleyemeyebilir.

 

Tüm şüpheli uygulamaları kaldırın

Dediğim gibi Bazı zamanlar virüsten koruma çözümleri, belirli bir Adware programının sizin için bir tehdit oluşturup oluşturmadığını belirleyemeyebilir. Bu durumda, şüpheli adresleri kontrol edin ve programları manuel kaldırmak için bilgisayarınızın işletim sisteminden veya cep telefonundan kaldırın.

Birçok ücretsiz ve shareware program, programı kaydettirir veya satın alır almaz reklamları göstermeyi durdurur. Ancak, bazı programlar yerleşik üçüncü taraf Adwareler yardımcı programları kullanır. Bazı durumlarda bu yardımcı programlar programı kaydettikten veya satın aldıktan sonra bilgisayarınıza takılı kalabilir.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *