Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Trojan virüsü nedir ve Bilgisayara nasıl girer

Trojan virüsü

internet

Trojan virüsü nedir ve Bilgisayara nasıl girer

Trojan virüsü nedir?

Trojan virüsü nedir? Trojan virüsü bilgisayara nasıl girer, detaylı olarak açıklıyoruz.

Kötü amaçlı yazılımlar, bilgisayarınızı istila etmek için yazılımların arkasına saklanır.

Efsanevi savaş taktiği adı gibi bir (Truva atı virüsü) Trojan. Bir makineyi enfekte etmek için “güvenli” bir program olarak gözükerek. Ninja taktiklerini kullanan bilgisayarlara girmek için kullanılır.

Gerçek kötü amaçlı yazılım Trojan virüsleri, diğer bulaşma yöntemlerinden ayrı olarak yerleştirmek yerine. Bir Trojan virüsünün kötü amaçlı yazılım dünyasında tamamen benzersiz olmasını sağlayan yöntemdir.

Trojan virüsü işini yaptıktan ve kötü amaçlı yazılımların kimliğini maskelediğinde. Çalışmalarına başlayacak ve faaliyetlerinizi bilgisayarınızda tuşladığınız bütün klavye vuruşlarını kullandığınız gibi kaydeder. Daha sonra bunları bilgisayarınıza sızmak ve bilgisayar korsanlarının veri çalmak. Ağlara uzaktan erişmek ve hatta şifrelemek ya da veriyi bozmak için. Sistemlere erişmelerini sağlamak için kullanır.

Trojan virüsleri ile ilgili bir başka endişe, Trojan virüsünün bilgisayarınıza girdiğinde. Ağdaki diğer makinelere yayılması için başka hiçbir şeye ihtiyaç duymamasıdır.

Bu, uç noktalar üzerinde, ilk bulaşmayı yakalama ve karantinaya yardımcı olabilecek. Malware araçları ve anormallik algılama gibi ağ boyunca kurulu ek güvenlik yazılımlarını içerebilir.

 

Trojan Türleri

Trojan virüsleri üç ana kategoriye ayrılabilir:

  • Backdoor Trojan (arka kapı virüsleri)
  • Downloader (indiriciler).
  • Bankacılık Trojan virüsleri.

Backdoor Trojan virüsleri: Bilgisayar korsanlarının bir kullanıcının bilgisayarına uzaktan erişmesine ve onları kontrol etmesine izin verir. Kötü niyetli bir oyuncunun bir arka kapıyı kullanmak isteyebileceği çeşitli nedenler vardır. Mesela, yararlı veriler için sistemin içinde meraklı olmasına. Dosyaları değiştirmesine veya kullanım sırasında cihazı izlemesine izin verir. Bu tür bir Trojan virüsü algılanmazsa ve yüklenememesi için izin verilmeyen güvenlik açığı. Saldırganın istediği zaman geri gelebileceği anlamına da gelir.

Downloader Trojan virüsleri: Diğer kötü amaçlı yazılımlar için bir dropship (gemi) görevi görür. Trojan açılıp icra edildikten sonra, diğer kötü amaçlı yazılımları bilgisayara indirmeye başlar. Bunlar keylogger‘lardan crypto madencilerine ve ransomware‘ye kadar her şey olabilir.

Bankacılık Trojan virüsleri: Özellikle kullanıcıların finansal verilerini ve işlemlerini hedefler. İndirildikten sonra, kullanıcı bankanın web sitesini ziyaret ettiğinde. Bilgisayar tarafından saklanacak olan finansal hizmetlerle ilgili çerezleri aramaya başlar. Bunun için Tarayıcılar’da Çerezler nasıl temizlenir makalemize göz atın.

Trojan Bu bilgileri kullanarak, giriş kimlik bilgilerini çalmak için. Kullanıcıyı yasal bir bankacılık sitesinden aldatmacaya yönlendirebilir. Tarihsel olarak, bankacılık, Zeus, Dridex ve Kronos malware gibi Trojan virüsü siber suçlular arasında çok popülerdi. Finansal kurumlar son yıllarda daha büyük güvenlik önlemleri uyguladı ve onları daha az etkili hale getirdi.

Trojan, birisinin sistemine yüklendiğinde önemli hasara neden olsa da. Kötü amaçlı yazılımların sorunlara yol açmasını önlemenin yolları vardır.

Güvenli olmayan web sitelerini önlemek ve hesapları güvenli parolalarla. Ve güvenlik duvarlarıyla güvende tutmak gibi basit adımlar. Malware saldırılarını önlemeye yardımcı olabilir. Bir cihazın işletim sistemini mümkün olan en kısa sürede güncellemek. Trojanın, kötü amaçlı yazılımların eski yazılımlardaki sorunlardan yararlanma eğiliminde olması nedeniyle zarar görmesini engellemeye yardımcı olacaktır.

Bu tür kötü amaçlı yazılım saldırılarını önlemenin en etkili yolu. Aygıtlara anti malware araçları yükleyerek. Bu yazılımla birlikte düzenli olarak tanılama taramaları yapmaktır.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer internet

Reklâm
En üste