502 bad gateway nedir ve nasıl düzeltilir

502 bad gateway nedir

Eğer bir web sitesinde “502 Bad Gateway” hata mesajını gördüyseniz.

Bunun Tarayıcınızla veya internet bağlantınızla gerçekten ilgisi yoktur. Diğer taraftan yanlış bir şey vardır, yani web sitesinin kendisi ile ilgili bir sorun vardır.

502 bad gateway hatası gördüğünüzde, bu bir HTTP durum kodudur. Bu, bir sunucunun bir ağ geçidi veya proxy gibi davranması. Bir üst akış sunucusundan geçersiz bir yanıt kabul etmesi anlamına gelir.

Masaüstünüzde, dizüstü bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda sorun yok. Tarayıcınız veya işletim sisteminizle ilgili kesinlikle bir sorun yoktur.

500’den 599’a kadar bir dizi hata mesajı vardır. Bunların tümü bir sunucunun bir isteği yerine getirmeye çalıştığında. Bir şey yapmaması durumunda ortaya çıkar. Bir sunucunun düştüğü anlamına gelmez. Bunun yerine, yukarı akış sunucusu ve ağ geçidi sunucusu veri alışverişi için bir protokol üzerinde anlaşamaz.

İnternet protokolleri genellikle net olduğundan. Bu, bir veya her iki sunucunun yanlış veya eksik yapılandırılmış olduğu anlamına gelir.

 

Kötü Ağ Geçidi yanıtının nedenleri

Bir kullanıcının 502 Bad Gateway yanıtını gözlemlemesinin birçok nedeni vardır.

  • Sunucu yüklemesi: Sitede bulunan bir çok ziyaretçi veya DDOS saldırısı nedeniyle belleğini tüketmişse, sunucu çökebilir.
  • Güvenlik duvarı bir isteği engeller: Bir güvenlik duvarı bir edge server ve upstream server arasındaki iletişimi engelleyebilir. Bazı DDoS koruma sistemleri, bir içerik dağıtım sisteminden gelen istekleri aşırı tepki verebilir ve engelleyebilir.
  • Hatalı programlama: Bazen bir web sitesinin kodundaki bir hata, isteklerin doğru bir şekilde yanıtlanamayacağı. Bu hatanın ortaya çıkmasına neden olabileceği anlamına gelebilir.
  • Ağ hataları:DNS sorunları, yönlendirme sorunları ve ISS ile ilgili sorunlar da 502 Bozuk Ağ Geçidi hatasına yol açabilir.
  • Sunucu yazılımı zaman aşımları: Bu hata, bir web sunucusunun tamamlanması için daha fazla zaman alması. Bir önbellekleme aracının zaman aşımı değerlerine o zaman ulaşması durumunda da ortaya çıkabilir. Yavaş sorgular da bu soruna neden olabilir.

 

502 Bad Gateway hatası nasıl düzeltilir

Genellikle, bu hatalar kendiliğinden gider ve bir web tarayıcısı sayfasını yenilemek. Aradığınız sayfayı almak için gerekli olan her şey olabilir. Bu olursa, sorun geçici olarak aşırı yüklenmiş bir sunucu anlamına gelir.

Down hata herkes için mi yoksa sadece ben mi? Sorunun daha yaygın olup olmadığını size söyleyecektir. Hide My Ass gibi bir üçüncü taraf vekilinin kullanımı. Bazen belirli bir İSS ile ilgili sorunları giderebilir.

Bu hata düzenli olarak gerçekleşirse, bir çözüm bulmak için araştırmanız gerekir. Oluşan hata anında web sunucusu günlüklerini incelemek başlamak için iyi bir yer olacaktır. Web sitesinin sahibi sizseniz, FQDN’nizin (tam etki alanı adı) doğru bir şekilde çözüldüğünü kontrol edebilirsiniz. Bir sunucuya bir ping metni veya traceroute aracılığıyla erişilebildiğini de kontrol edebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *