Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

503 HTTP hatası nedir ve nasıl düzeltilir?

503

internet

503 HTTP hatası nedir ve nasıl düzeltilir?

HTTP hatası 503 nedir

Bir web sitesinde HTTP Hatası 503 hata mesajını görmek oldukça yaygındır.

İnternet’teki hemen hemen herkes, ister çevrimiçi bir şekilde isterse bilgisayar, tablet veya akıllı telefon olsun 503 hatayla karşılaşılıyor. Fakat bu hata ne anlama geliyor ve normal görünümlü bir web sitesini görmeyi beklerken ne yapmanız gerekiyor?

 

HTTP hatası 503 ne anlama geliyor?

HTTP Hatası 503, sunucunun istemciye, isteğin yerine getirilmesini engelleyen. Bir hata sunucusu tarafı olduğunu belirttiği anlamına gelir. “Hizmet kullanılamıyor”, buraya gönderilen normal mesajdır. Bu, sunucunun istemciye geçici olarak erişemeyeceği anlamına gelir.

Bazen, istekte bulunulduğunda kullanıcıya bildirmek için kullanılabilecek. HTTP başlık yanıtında “Yeniden Dene” alanında bir değer görebilirsiniz.

 

Bu hata ne zaman olur?

Sunucu, istemci tarafından talep edildiğinde istenen kaynağı gönderemediğinde bir HTTP Hatası 503 göreceksiniz. Bunun olmasının birçok nedeni var.

Büyük olasılıkla sunucunun bakımda (güncelleme, yedekleme, vb). Olması ve bu durumun meydana gelmesiyle internete bağlı olmamasıdır.

Bir başka sebep de sunucunun aşırı yüklenebilmesi ve hizmet verebileceğinden daha fazla talep alması olabilir. Bu, trafikte ya da bir DoS saldırısında artışa neden olabilir. Bir web uygulamasının yanlış yapılandırılması, bir web sunucusunun aşırı yüklenmesine de sebep olabilir.

Alternatif olarak, istemci tarafında yanlış bir DNS sunucusu yapılandırması. Böyle bir hata iletisiyle sonuçlandığında, kesintili bir hata olabilir. Bu DNS sunucusunun kendisi bir “hizmet kullanılamıyor” mesajıyla sonuçlanan sorunlara sahip olabilir.

 

HTTP hataları nasıl düzeltilir

En kolay çözüm, en azından sayfanın tekrar geri dönüp dönmeyeceğini görmek için sayfayı yenilemektir.

Hatayı düzeltmenin başka bir yolu da bilgisayarınızı veya yönlendiriciyi yeniden başlatmanızdır. Hata mesajı “Servis Kullanılamıyor  DNS Arızası” gösteriyorsa. Bilgisayarın veya yönlendiricinin DNS yapılandırmasında bir hata olabilir. Bir yönlendirici sorunu yeniden başlatarak giderilebilir. Seçilen bir DNS sunucusunda bir sorun olması durumunda. Kullanmak için başka bir DNS sunucusu seçerek sabitlenebilir.

HTTP hatası 503 bir web sitesinin kullanıcıları için çok fazla sorun yaparsa. Yöneticinin sorunu gidermesi ve uygun düzeltmeyi bulması gerekir.

Bir web sitesi için gerekli güncellemeler varsa, bunları daha kısa bir sürede planlayın. Böylece kullanıcılar bu mesajı düzenli olarak görmez.

Trafikteki ani artışlar hataya neden oluyorsa. Ziyaretçilerin artmasıyla başa çıkmak için web sunucusu kaynaklarını artırma zamanı olabilir.

Hata bir hizmet reddi (DoS) saldırısı nedeniyle ortaya çıkarsa. Bu durumdan kurtulmak için hangi azaltıcı önlemlerin uygulanabileceğini görmek için bir host sağlayıcısına başvurmak gerekir. Güvenliği artırmak veya bilgisayar korsanlarının web sitenize saldırmak. Ve çevrimdışına almak için kullanabilecekleri yamaları uygulamak isteyebilirsiniz.

Son olarak, hata bir programlama hatasından kaynaklanıyorsa. Sorunu saptamak ve düzeltmek için adımlar atmak için daha fazla araştırma yapılması gerekecektir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 26,426.081.36%
ethereumEthereum
$ 1,841.571.74%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000935.67%
En üste