Korsan Yazılım Kullanmanın Tehlikeleri Nedir

Korsan Yazılım Kullanmanın Tehlikeleri

Korsan yazılım kullanmanın tehlikeleri ekonomi üzerinde belirgindir.

82 milyar dolar değerindeki yazılım programları dünya çapında yasal satış yaparken. 63 milyar dolarlık korsan yazılım kullanılıyor.

Çevrimiçi Stop Online Piracy Act (SOPA) bulunması, bu sorunun sonucunu vurgulamasına rağmen. Diğer insanların çalışmalarını kopyalamak neredeyse kabul edilebilir bir şey haline gelmiştir.

 

Sizi saldıranlara karşı savunmasız bırakıyor

Özelliklere internette dolaşan, bazı işletim sistemlerinin ISO’ları ciddi anlamda truva atları ile dolu. Bunlar sisteme yüklendikten sonra ilerde büyük sorunlara yol açıyor.

Bir araştırmaya göre, dosya paylaşımından indirilen korsan yazılım’ın yüzde otuz dördü. İndirildikten sonra bir bilgisayara bulaşan kötü amaçlı yazılımlar gömülmüştür. Bunların yaklaşık, yarısı Truva atları.

Korsan yazılım yüklediğinizde kendinizi kötü amaçlı yazılımlara maruz bırakırsınız. Ransomware, Truva atları, virüsler ve diğer zararlı yazılımlar cihazınızı ve içindeki verilerinizi bozabilir.

Bazı korsan yazılım programlarına gömülen kötü amaçlı kodlar verilerinize erişebilir. Cihazınız ve web kameranız bu şekilde kontrol edilebilir. Korsan yazılım sizi bir hizmet reddi saldırısına karşı savunmasız kılar.

Karşılaştığınız riskler şunları içerir:

  1. Mali ve gizli bilgilere erişim
  2. Ticari sırlarınıza erişim
  3. Müşterilerin işlemlerine ve kişisel kayıtlarına erişim
  4. Kimlik Hırsızı
  5. Veri kaybı ve imha

Bunlar mümkün olanlardan sadece birkaçı.

 

En çok ihtiyacınız olduğunda çalışmayı durdurabilir

Korsan yazılımın cihazınızla çalışmadığını öğrenebilirsiniz. Bunun nedeni, programların orijinal olanların “crack” sürümleri olmasıdır. Bu yazılım programları, sonuçta çalışacaklarsa sonuçlarınızın doğruluğunu değiştirebilir.

stop

Bazı şirketler yazılımlarının kaydını kontrol eder. Bu nedenle programın bir süre çalışmasına ve zaman geçtikçe arızalanmasına olanak sağlanır.

 

Ürün güncellenemez

Microsoft tarafından incelenen korsan yazılım örneklerinin. Yüzde 100’ü Windows Update devre dışı bırakıldı ve FireWall kuralları değişti.

Yazılımınızı yeni yamalar veya güncellemeler yayınlandığında güncellemek. Ondan daha iyi bir deneyim elde etmenizi sağlar. Korsan sürümlerde güncelleme işleminden yararlanmak imkansızdır. Orijinal bir pakete yükseltmeyi denerseniz ceza alabilirsiniz.

IDC’nin bir raporu, korsan yazılımın her yüzde biri için yaklaşık 40 milyar dolar kaybettiğini belirtti. Bu dünya ekonomisinden 150.000 kişinin işsiz kalması demektir.

 

Korsan yazılım kullanmanın tehlikelerinin ötesinde

Bazı yazılımlar oldukça pahalıdır ve premium sürümü ile getirdiği tüm özelliklere ihtiyacınız olmayabilir. Öyleyse ne yapması gerekiyor?

Seçenekler var:

  • Yazılımın ücretsiz sürümünü kullanın: Yazılımın ücretsiz sürümü varsa, özellikle ücretsiz sürümü ihtiyaçlarınızı karşılarsa, bunu kullanın. Çoğu satıcı artık ömür boyu kullanabileceğiniz ücretsiz bir yazılım veriyor. Premium versiyona hiç ihtiyacınız yoksa, ücretsiz versiyonunda kalabilirsiniz.
  • Yazılımın daha ucuz bir sürümünü kullanın: Biraz para harcamayı göze alırsanız. Gereksinimlerinizi karşılayacak sınırlı özelliklere sahip bir yazılım sürümü satın alabilirsiniz.
  • Alternatif bir yazılım: İhtiyaçlarınızı çözen alternatif bir yazılım bulun. Bir rakip uygulaması, orijinal yazılım seçiminizden ücretsiz olarak. Premium özellikler sunarak kullanıcıları çekmek isteyebilir.

Mesela, tüm Office paketi için büyük bir miktar ödemek yerine. Alternatif açık kaynak yazılımları kullanabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *