GitHub Nedir Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır

GitHub Nedir

GitHub nedir ne işe yarar ve nasıl kullanılır, bilmeniz gerekenler.

GitHub, açık kaynak sürüm kontrol sistemi Git kullanılarak oluşturulan yazılım projeleri için çevrimiçi bir barındırma hizmetidir.

Yazılım geliştiricileri bir program, uygulama veya tarayıcı uzantısı oluşturduklarında, sürekli olarak kodda değişiklikler yaparlar. İlk kararlı sürümden sonra ve sonraki yeni sürümleri yayınlarlar.

Git gibi sürüm kontrol sistemleri, bu düzeltmeleri merkezi bir depoda saklar. Bu da diğer geliştiricilerin projede işbirliği yapmasına ve kendi değişikliklerini yapmasına ve paylaşmasına izin verir. Bunu geliştiriciler için Google Dokümanlar olarak düşünün.

Haziran ayında Microsoft, GitHub’u 7.5 milyar dolar değerinde olduğu düşünülen bir anlaşmada satın almayı kararlaştırdığını açıklarken. Kararın platformun bağımsız olarak çalışma yeteneğini tehdit edeceğine dair endişelerini dile getirdi.

 

Anlamı nedir?

Git, geliştiricilerin tamamen şaşırtmayı başarabildikleri bir komut satırı aracıyken. GitHub, projeler için çevrimiçi klasörler olarak hizmet veren depolar aracılığıyla projelerde işbirliği yapmayı kolaylaştıran. Çok sayıda yararlı web tabanlı bir grafik arabirim sunar.

Bunların başında, başka birinin projesini değiştirmenize ve yaptığınız değişiklikleri paylaşmanıza olanak tanır. Daha sonra orijinal geliştiriciyi bir çekme isteği aracılığıyla bilgilendirebilir. İsteğe bağlı olarak değişikliklerinizi orijinal depolarıyla birleştirebilir.

 

Geliştiriciler için ne var?

GitHub, başka bir yerde bulamayacağınız son teknoloji ücretsiz yazılımı indirmek için mükemmel bir yerdir. Bu yıl 10. yaşını kutlayan site, şu anda 28 milyondan fazla geliştiriciden 85 milyonun üzerinde depoya ev sahipliği yapıyor. Açık kaynaklı ethos, herkesin bu projelerin çoğuna erişebileceği anlamına geliyor.

 

Ücretsiz programlar yüklenebilir mi?

Hem Evet hem hayır. GitHub, geleneksel indirmelerden ziyade ana kaynak kodunu barındırır. Pek çok projenin tamamlanmış programlara doğru evrimleşmesi değil. Diğer geliştiricilerin kullanabileceği yapı taşları sağlaması amaçlanır.

 

GitHub’dan nasıl indirilir

GitHub depoları, öğelerin içeriğini açıp çalıştırabilmeleri için bireysel elemanlar ve ZIP dosyası yüklemeleri listeleriyle birlikte. Yazılım geliştirmeye katkıda bulunmak yerine son kullanıcı olarak indirmek istiyorsanız. Genellikle daha geleneksel bir indirme yapabilirsiniz.

Bazen, geliştiriciler bir EXE dosyasına sayfaya daha fazla bir bağlantı sağlar. Ancak değilse, işletim sisteminiz için yazılımın en son kararlı sürümünü görüntülemek ve indirmek için öğeler listesinin üzerindeki Sürümler sekmesini tıklatın.

Geliştiricinin kendi web sitelerine link vermesi de mümkündür. Burada tamamlanmış programların indirilebileceği ya da GitHub Projeleri’ni sunmanın çok daha kolay bir yolunu sunan Git Hub Sayfalarının bulunabileceği bir yerdir.

Git Hub Plus Chrome eklentisi açık indirme linklerini ve dosya boyutlarını görmenizi sağlar.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *