Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Microsoft Denizin altında Veri Merkezi tesisi açtı

veri merkezi

teknoloji

Microsoft Denizin altında Veri Merkezi tesisi açtı

Microsoft sualtı veri merkezi tesisi

Microsoft, İskoçya’nın Orkney Adaları yakınlarında denize 40 metrelik bir veri merkezi için denizaltı ve yenilenebilir enerji teknolojilerini kullandı.

“Project Natick” olarak adlandırılan deney gemisi konteyner boyutundaki prototip. Şu anda Kuzey Isles’in hemen dışındaki Avrupa Deniz Enerjisi Merkezi’nin yanındaki deniz tabanında faaliyet göstermektedir.

Bu Davy Jones’un veri merkezi, bir yıl boyunca Redmond‘un hızla konuşlandırılması ve yıllarca denizin dibinde faaliyete geçmesi için. Çevresel sürdürülebilir bir veri depolama teknolojisi araştırmasının bir sonucudur.

Microsoft AI’nın kurumsal başkan yardımcısı Peter Lee “Bu bir çeşit çılgın talepler bütünüdür” dedi. Araştırmaya nezaret eden yeni teknolojilere öncülük eden. Microsoft araştırma programı olan NEXT grubunun liderliğini üstlendi.

Şirket, daha geniş bulut bilişim sektörünü dönüştürme potansiyeline sahip olduğuna inanıyor.

 

Silindir veri merkezi

Silindir veri merkezi, toplam 864 Sunucu içeren 12 rafa sahiptir. Microsoft’un denizaltılarda kullanılan ısı değişim işleminden uyarladığı kendi kendini idame ettiren bir soğutma sistemine sahiptir. Her bir rafın arka tarafındaki radyatörlerle deniz suyunu borularını soğutmak için çalışır. Şimdi ısıtılmış su okyanusla birlikte çevreleyen akımlarla karışır.

silindir

Orkney Adalarındaki Avrupa Deniz Enerjisi Merkezi’nden bir sualtı kablosu veri merkezini güçlendirecek. Enerji merkezi, deniz suyu hareketinden elektrik üreten. Deneysel gel-git türbinleri ve dalga enerji dönüştürücüler için bir test sitesidir.

Kıyı kentleri yakınlarındaki su kütlelerindeki veri merkezlerini daraltarak. Verilerin kıyı topluluklarına ulaşmak için seyahatlere kısa mesafeler olacaktır. Dünya nüfusunun yarısının bir sahilin 120 milinde yaşadığı tahmin edilmektedir. Bu nedenle offshore veri merkezleri daha hızlı web taramasına. Akışa ve AI güdümlü teknolojiler için bir artışa yol açabilir.

Microsoft, veri merkezini müdahale etmek zorunda kalmadan beş yıl boyunca yerinde bırakmayı umuyor. Suya battıktan sonra, mühendislerin tesise erişim kazanması imkansız. Böyle bir fikrin pratik olup olmadığını görmek için performansını 12 ay boyunca izleyecektir.

Microsoft’un özel projeleri için teknik elemanın kıdemli üyesi olan Spencer Flowers, “Her yeni araba gibi, lastikleri tekmeliyor. Ve motoru her şeyin iyi çalıştığından emin olmak için farklı hızlarda çalıştırıyoruz.”

“Tamamen hazır olduğumuzda, bir veya iki müşterimizi alıp anahtarları teslim edeceğiz. Ve işimizi sistemimize aktarmaya başlayacağız.” dedi.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 26,444.091.49%
ethereumEthereum
$ 1,840.951.95%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000944.19%
En üste