Dünyanın En Ünlü Hackerları ve Hikayeleri

Dünyanın En Ünlü Hackerları

Bilmeniz gereken Dünyanın en ünlü hackerları ve işlediği suçlar.

Bu hackerlar sadece akıllıca değil, aynı zamanda yaratıcı ve güvenlik protokollerini geçmeyi çok iyi biliyorlar.

Siz ve sunucunuz kendinizi korumak için ne yaparsanız yapın. Bilgisayar korsanları her zaman bir adım önde oluyorlar.

En yetenekli olanlar, ufak çaplı işlerden ziyade, bankalardan milyonlarca insanın hesabını boşaltmaya. Veya devlet sırlarını keşfetmeye odaklanmayı tercih ederler. Bu yazımızda Dünyanın en ünlü hackerları ve hikayelerini anlatıyoruz.

 

Jeremy Hammond

Şu anda 10 yıllık hapis cezasını çekmeye devam eden Jeremy Hammond. 60.000 kredi kartı numarası çalan ve onları hayır kurumlarına bağış yapmak için kullanan bir hacker.

Jeremy Hammond

Jeremy Hammond işlediği bu suçta, neo-nazilere ve soykırım iddialarına saldırıyor gibi görünüyor. Ama aynı zamanda kanunun yanlış tarafında olduğunu inkar etmiyor.

En büyük başarılarından biri, küresel istihbarat alanında uzman olan ve 973 tanesi WikiLeaks web sitesinde yayın yapan Stratfor grubunun e-postalarını hacklemekti.

E-postalarda yer alan ifşalar arasında Usame bin Ladin’in ölümünün ayrıntıları ve Venezuella’da bir devrimi teşvik etme planları vardı.

Tüm bunlara rağmen kredi kartı hırsızlığı onun 10 yıl hapis cezası almasına neden oldu.

 

Kevin Poulsen

Bazen bilgisayar korsanları günlük hayatlarında tamamen zararsız görünebilir. Wired.com için haber editörlüğü yapan Kevin Poulsen, popüler bir makale yazarıdır.

Kevin Poulsen

Diğer bilgisayar korsanları gibi, çocuk pornolarını arayan MySpace kullanıcılarını tanımlayarak güçlerini daha iyi kullanmıştır. Ama aynı zamanda FBI bilgisayarlarına saldırdı ve suçlarından 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Serbest bırakılmasından bu yana, sadece kariyerinde değil, aynı zamanda Kingpin adlı kitabıyla da yazarlık kariyerine yoğunlaştı. Çok yönlü ve görünüşe göre yeniden biçimlendirilmiş dünyanın en ünlü hackerları arasında yer alıyor.

 

Jonathan James

Bir çok bilgisayar korsanı gençleşmeye başlıyor ve bu jenerasyon teknolojiyle kuşatıldıkça daha da gençleşecekler.

Jonathan James

Jonathan James, genç hackerlar için çok popülerdi. NASA’nın 170 milyon dolarlık kodunu çalmasıyla ilk mahkumiyetini 16 yaşında kazandı.

Bunu, Savunma Tehdit Azaltma Ajansının bilgisayarlarına girerek. Ona hem mesajlara hem de kaynak koduna erişim sağlayan bir “backdoor” yerleştirerek yaptı.

O, suç sırasında 15 yaşındaydı ve yargılanırken, sadece küçük bir ceza aldı. Geçmişi geride bırakan Jonathan James 2007’de ismi TJX mağazası üzerindeki bir hack ile birlikte anıldı. Kendisinin konuyla ilgisi olmadığını söylesede kimseyi ikna edemedi ve 18 Mayıs 2008’de intihar etti.

 

Aurora Hacker Grubu

Aurora hacker grubu, 2009’da Google ve Yahoo dahil 34 şirketi hedef alan. Uluslararası ve karmaşık bir saldırıdan sorumlu olan dünyanın en ünlü hacker grubu olarak biliniyor.

Aurora

Hackerların Çin’den, Beijing merkezli bir grup hacker olan Elderwood Gang’ın bir parçası olduğuna inanılıyor.

Şangay merkezli bir grup olan PLA Unit-61398’in de bu büyük operasyonda yer aldığı düşünülüyordu. Saldırıyı herkese açık hale getiren Google, kendi bloglarında fikri mülkiyetinin çalındığını belirtti.

Bu, bilgisayar korsanlarının kaynak kodundan sonra. Herhangi bir kişisel bilgiden ziyade, bazı Gmail hesapları saldırıya uğradı. Aurora’nın arkasındaki hackerlar hiçbir zaman yakalanmadı ve hala aktif olduğu söyleniyor. Tüm bölümün ana sonucu Google’ın Çin’den tamamen çekilmesi oldu. Google şuanda Çin’de kullanılmıyor.

 

Adrian Lamo

Evsiz Hacker olarak bilinen, Adrian Lamo otellerde yaşadığı için sıkıntılı bir karakter. Kendisi için Asperger Sendromu teşhisi konulmuştur.

Adrian Lamo

Anti-sosyal davranışlar sergileyen Adrian Lamo, New York Times web sitesine girerek kendini uzman olarak  veritabanına ekledi. Bunun için 2004 yılında mahkum edildi ve altı ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ayrıca, Hacking WikiLeaks’e bağışta bulunduktan sonra korsanlığa karşı cemiyete yöneldi. Ardından katkıda bulunan Bradley Manning’i askeri gizli bilgi sızdırdığını açığa çıkardı. Lamo, Kevin Poulsen tarafından desteklendi ve birlikte suçlu olarak adlandırıldılar. Lamo, Manning’in eylemleriyle birlikte hayatlarını tehlikeye attığını savundu.

 

Robert Tappan Morris

Bilinen en eski bilgisayar korsanlarından biri olan Robert Tappan Morris, yaklaşık 6.000 bilgisayarı etkileyen Morris Worm virüsünün yaratıcısıdır.

Robert Tappan Morris

1988’de Cornell’de çalışırken virüsü yayınladı ve görünüşe göre internetin büyüklüğünü belirlemeye çalışıyordu. Onun silinebilir olduğunu ispat etti ama virüs kendini istenmeyen yerlere kopyalamaya devam etti.

Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Suistimal Yasası kapsamında suçlandı ve bunu yapan ilk kişi oldu. Bu bilgisayar korsanlarının çoğunda olduğu gibi, cezası nispeten hafif ceza aldı.

 

Cody Kretsinger

Hacker grubu LulzSec ile bağlantılı olan Cody Kretsinger, diğer bilgisayar korsanlarınca “Recursion” olarak tanınıyor.

Cody Kretsinger

2013 yılında Sony Playstation’da 2011 yılında yapılan bir hacklemeden dolayı mahküm edildi. 77 milyon insanın kişisel verilerini almayı başardı ve 24 gün boyunca ağda bir kesintiye neden oldu.

LulzSec grubu genelde finansal kazanç elde etmeyi düşünmezler. 77 milyondan hiçbiri kimliklerini çalmamış ve bu türden verileri elde etmenin ne kadar kolay olduğunu kanıtlamaya çalışmıştır. Kretsinger, suçlardan dolayı sadece bir yıl hapis cezasına çarptırıldı ve LulzSec hacker grubunun çoğu hala geniş ve faal durumda.

 

Kevin Mitnick

Dünyanın en ünlü hackerları arasında bir numara olarak gösteriliyor. Bu son iki hacker’ın her ikisine de farklı noktalarda en iyi hacker ünvanı verildi.

Kevin Mitnick

Ancak Kevin Mitnick artık birçok eski hacker’ın yaptığı gibi, müşterilerinin firmalarının güvenliğini geliştirmede uzmanlaşmış saygın bir işadamı oldu.

Ancak bu reform, bir önceki cümlenin ihlalinden kaynaklanan 5 yıllık hapis cezasının sonunda geldi. (Mitnick, denetlenen serbest bırakma süresinin sonunda bir hack yaptı). 1995 yılında Adalet Bakanlığı’nın bilgisayarına girerek tutuklandı. Bir telefonu kullanarak nükleer füzeleri başlatabildiği söylendi.

İddialar abartılmış olabilir, 1990’larda dünyanın en tehlikeli adamı olarak görüldü.

 

Gary Mckinnon

McKinnon, Pentagon bilgisayarlarına girmeyi başaran ve “Güvenliğiniz berbat” mesajını bırakan dünyanın en ünlü harkerları arasında yer alıyor.

Gary Mckinnon

2001 ve 2002 arasında Londra’daki ABD askeri ve NASA bilgisayarlarını defalarca hacklemiş, dosyaları silip şifreleri değiştirmişti.

Bir noktada 24 saatlik bir kapanmaya neden oldu ve mühimmat kamyonlarının durdurulmasına neden oldu.

Aynı zamanda Amerikan karşıtı bir mesaj bıraktı: “ABD’nin dış politikası, hükümet destekli terörizmle aynı günlerde… Geçen yıl 11 Eylül’de devasa bir güvenlik duruşunun olduğu bir hata değildi… Ben SOLO’yum. En yüksek seviyelerde bozulmaya devam edeceğim.”

2002 yılında tutuklandı ve ABD’nin iadesini talep etmeye devam etmesine rağmen, İngiltere’de hapis cezasına çarptırıldı. Askeri bir felakete neden olmadan önce durmuş olan yetenekli ama aynı zamanda çok tehlikeli bir hacker olarak biliniyor.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,