Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Vietnamlı hacker havaalanı sistemlerine saldırdı

Vietnamlı hacker

internet

Vietnamlı hacker havaalanı sistemlerine saldırdı

Vietnamlı hacker havaalanı sistemlerine saldırdı

Vietnamlı hacker güvenlik bilgilerini çaldı

Vietnamlı hacker havaalanı sistemlerine saldırdı. Saldırı her türlü biçim alır ve bazen risk altındaki kişisel veriler değil, hedef olan hassas ticari veya hükümet verileri olabilir.

Güvenlik protokolleri gibi bilgilerin bazı zararlı taraflar için değerli olabileceği nakliye gibi önemli kamu hizmetlerini işleten şirketler ve kurumlar için özellikle geçerlidir. Avustralya’nın Perth Havaalanı’ndaki hassas bilgilerin çalınmasını bu kadar korkutucu yapan ve suçlu olan hacker’ın tutuklanması çok cesaret vericidir.

Bu ilk suçu değil

Hot For Security’e göre, Vietnamlı bir vatandaş olan 31 yaşındaki Le Duc Hoang Hai, havalimanının sistemlerine saldırdı ve bina planları ve güvenlik bilgilerini çaldı. Metodu özellikle teknik değil, üçüncü parti uygulamalrı kullanan kurumların bir yan ürünüdür. Hai, bazı karmaşık ağ güvenlik açığından yararlanmak yerine bilgiye erişmek için bir yüklenicinin giriş kimlik bilgilerini kullandı ve bu kimlik belgelerine nasıl eriştiği açık değil.

İyi haber, Hai’nin kredi kartı verileri gibi kişisel bilgilere erişmediği ve tutuklanmadan önce verileri satabileceğinin kanıtı olmadığı. Buna ek olarak, The West Australian’a göre hack saldırısında yolculara acil bir tehlike yoktu. Perth hava limanı başkanı Kevin Brown, “Seyahat eden halkın güvenliğini tehdit etmediğinden emin olmak için erişilen verilerin eksiksiz ve kapsamlı bir risk değerlendirmesini yaptık” şeklindeki soruları yanıtladı. Havaalanının, personelinin, yolcuların veya ortakların güvenliği veya güvenliği tehlikeye atılmış değildi.

Hot For Security işaret ettiği gibi, uygulamaların kullanımı, sadece çalışanlarla aynı sıkı güvenlik standartlarına sahip olmayabileceğinden sorunlu olabilir. Bu nedenle, kimlerin oturum açtığına bakılmaksızın ağların korunmasını sağlamak için iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ilave güvenlik önlemleri uygulanmalıdır.

Hai’nin yasadışı hack olaylarında suçlu bulunduğu ilk saldırısı değil. Kendisinin, kendi ülkelerindeki bankalar, telekomünikasyon şirketleri ve hatta bir askeri gazete web sitesi gibi diğer örgütlerin sistemlerine girdiği sanılıyor. Bununla birlikte, bu özel suç için dört yıl hapse mahkûm edildi.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 16,978.680.36%
ethereumEthereum
$ 1,250.110.39%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.000171.75%
En üste