Bilgisayar Mühendisliği Nedir – Nasıl Bilgisayar Mühendisi Olunur

Bilgisayar Mühendisliği Nedir

Bilgisayar mühendisliği alanı aslında elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri alanlarının birleşimidir.

Disiplin, bilgisayarların işlevini yerine getirmek. Belirli görevleri yerine getirmek için kullanılan donanım ve yazılımların geliştirilmesi ile ilgilidir.

Bilgisayar mühendisi, diğerleri arasında kişisel bilgisayarlar, yazılım programları, mikroişlemciler. Ve devre tasarımı hakkında bilgi sahibi olması beklenmektedir.

Ayrıca, sadece bilgisayarların nasıl çalıştığını değil. Aynı zamanda farklı teknolojik cihazlara nasıl yerleştirilebileceklerini de anlamaları bekleniyor.

Bilgisayar konusunda mühendislik genellikle iki uzmanlığa ayrılmıştır:

  • Bilgisayar donanım mühendisliği
  • Bilgisayar yazılım mühendisliği.

Bilgisayar donanım mühendisliği mikroişlemciler, devre kartları ve yönlendiriciler gibi bilgisayar ekipmanı anlamına gelir.

Ayrıca, sabit diskler, klavye ve joystick gibi giriş aygıtları ve bellek yongaları gibi veri depolama aygıtlarının tasarımı, geliştirilmesi ve test edilmesiyle de ilgilidir.

Bilgisayar yazılım mühendisliği ise, yazılım programlarının ve uygulamalarının tasarımı ve geliştirilmesine ilişkindir. İkincisi, bilgisayar programlarının tasarımı, kodlanması ve hata ayıklanmasını ve şirket ve kuruluşların iç ağlarının kurulmasını içerir.

Bilgisayar mühendisleri uzmanlıklarını daha da ileriye götürebilir. Bilgisayar mühendisliğinin farklı alanlarından birinde yoğunlaşabilirler.

Bilgisayar bilgisini telekomünikasyon hizmetlerini geliştirmek için kullanmak isterlerse, iletişim ve kablosuz ağlar alanında çalışabilirler. Dijital bilgileri korumaya ilgi duyanlar için, kriptografi, kodlama ve bilgi koruma alanında çalışabilirler.

donanım

Bilgisayar mühendisliğinin diğer özellikleri arasında robotik, gömülü sistemler, hesaplama bilimi, mühendislik. Bilgisayar mimarisi ve entegre devreler yer almaktadır.

 

Bilgisayar mühendisi olmak

Bir bilgisayar mühendisi olmak için gereken eğitimsel eğitim ve hazırlık, genellikle bilgisayar mühendisliği dört yıllık bir lisans derecesidir.

İlk iki yılda, öğrenci genellikle bilgisayar bilimi, fizik, matematik ve elektrik mühendisliği dersleri alır. Bilgisayar mühendisliği programları sunan birçok kolej ve üniversite, öğrencilerin odaklanabilecekleri üçüncü ve dördüncü yıllarında belirli bir çalışma alanını seçmelerine izin verir. Bu hazırlık önemlidir. Çünkü öğrencilerin sonunda çalışmak istedikleri alan hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlar.

Bilgisayar mühendisleri, diğerleri arasında bilgisayar üretimi, yazılım geliştirme ve danışmanlık alanlarında faaliyet gösteren şirketlerde çalışmayı bekleyebilirler.

Bilgisayar mühendisleri aynı zamanda karlı bir meslek sahibi olurlar. Bilgisayarların kullanımı yaygınlaştıkça, bilgisayar mühendisleri için donanım, yazılım. Ya da her ikisini birleştirip birleştirmedikleri konusunda daha fazla fırsat olmaya devam edecektir.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *