Gömülü Sistem Nedir ve Nerelerde Kullanılır

Gömülü Sistem Nedir

Gömülü sistem (embedded system) nedir nerelerde kullanılır, örnekleri nelerdir?

Gömülü sistem, belirli görevler için tasarlanmış, bir işlev sağlayan. Elektrik sisteminde gömülü olan bir donanım ve yazılımın birleşimidir.

Bunlar, çamaşır makineleri, telefonlar ve oyuncaklar gibi çok çeşitli ortak elektrikli cihazlarda. Hatta EKG kayıt cihazları gibi tıbbi ekipmanlarda bulunabilir.

Gömülü sistemler genellikle mikrodenetleyicilere dayanır. Ancak çoğunlukla mikroişlemcilere dayalıdır.

Temel fark, mikroişlemcilerin sadece CPU içermesidir. Dahili bir RAM veya ROM’ları yoktur. Bu nedenle bunların harici olarak eklenmesi gerekir. Bununla birlikte mikrokontrolörler, CPU’nun yanı sıra sabit bir miktarda RAM ve ROM’a sahip olmaları bakımından daha üstündür.

Gömülü sistemlerin çok güvenilir olması önemlidir. Çünkü gömülü bir sistemle ilgili sorunlar, parçası olduğu daha büyük sistem açısından yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Uygulamaya bağlı olarak her zaman erişilebilir değildir.

Bir sunucuya ihtiyaç duymayan bağımsız sistemler gibi bir dizi gömülü sistem vardır. Bunun bir örneği video oyun konsollarıdır.

Belirli zaman aralıklarında belirli görevleri yürüten gerçek zamanlı gömülü sistemler. Bir ağa bağlı ağa gömülü sistemler. Ve, taşınabilir cihazlarda bulunabilen mobil gömülü sistemler dir.

 

Gömülü sistemin temel özellikleri

Genel olarak, gömülü sistem sadece bir işlevi çok iyi bir şekilde yürütmek için tasarlandı.

Fakat bu bile çok az çeşitliliğe sahip bir işlevdir ve çok nadiren daha fazla bir şey yapmaları beklenir. Bu da onları değişken bir bileşen kullanmaktan daha güvenilir kılar.

Gömülü sistemler çok önemli bir role sahiptir ve gömülü oldukları için birbirleriyle değiştirilemezler. Bu onların önemini göstermektedir.

Genel sistemin çalışması için önemli olmasaydı, bunlar modüler olurdu ve yeni işlevlere veya işlemlere izin vermek için içeri ve dışarı kaydırılabilirlerdi.

Gömülü bir sistemin diğer özellikleri, tamamen reaktif olmaları, sensörler veya aktüatörler aracılığıyla iletişim kurmalarıdır.

Doğru cevabı gerçek zamanlı olarak sunmazlarsa, yanıt yanlış olarak değerlendirilir ve çalışmazlar.

 

Gömülü sistemlerin örnekleri

Hemen hemen her mekanik, gündelik aygıtın içinde gömülü sistem mevcuttur.

Bunlar bir saat, bir araba, bir mikrodalga, bir yangın alarmı veya bir çamaşır makinesi de dahil olmak üzere. Hepsinde gömülü  sistem vardır. Ayrıca, yönlendiriciler ve anahtarlar gibi BT bileşenlerinde de düzenli olarak kullanılıyorlar.

 

Gömülü bir sistemin yararları nelerdir?

Gömülü sistemler genellikle sadece tek bir fonksiyona sahip olduklarından, çok az güç tüketimi ile çalışabilirler.

Diğer bileşenlerle karşılaştırıldığında küçük bir alana sığabilirler. Onlar da çok ucuzdur, bu da onları cihazların kontrolünü oldukça verimli bir şekilde yapılmarını sağlar.

Gömülü sistemler de çok az bakım gerektirir. Nadiren herhangi bir donanım veya programlama değişikliğine ihtiyaç duyarlar. Bu, son kullanıcı hizmetlerine ihtiyaç duymayan cihazlara entegre edilmeleri için onları çok yararlı kılar.

Tek bir görevi, tekrar tekrar tamamlamaları gerektiğinden. Gömülü sistemler, etkili bir şekilde çalışması için güncelleme gerektirmeyen cihazlarda kullanım için mükemmeldir.

Örneğin, gömülü sistem kullanan uçak eğlence sistemlerinin yüksek bir oranı Windows XP’yi dizüstü bilgisayarlardan daha uzun süre çalıştırabiliyordu.

 

Zorlukları nelerdir?

Gömülü sistemler sıklıkla kullanılsa da, kesinlikle sınırlamaları vardır.

Örneğin, bir makinenin merkezine yerleştirildikleri için yükseltme yapmak zor oluyor.

Bunları değiştirmek için, doğru şekilde çalıştığından emin olmak. Ana cihazın yeniden yapılandırılması, yeniden programlanması ve tekrar bir araya getirilmesi gerekecektir.

Çoğu zaman, bu yoğun bakım için ödeme yapmak yerine tüm cihazı değiştirmek daha ekonomiktir.

Bu aynı zamanda, bir şeyler yanlış giderse ve gömülü sistemler in situ olduğunda yeniden programlanması zorsa, sorunları çözmek zor olduğu anlamına gelir.

Ancak, gömülü sistemler genellikle diğerleriyle birlikte entegre olduğundan. Bileşenler bu alanlarda sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışabilirler. Genel olarak çok daha sağlam bir yapı sağlamak için işbirliği yaparlar.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *