Ada Lovelace kimdir kısaca hayatı ve buluşları

Ada Lovelace kimdir

Dünyanın ilk bilgisayar programcılarından olan Ada Lovelace kimdir.

Her yıl, Ekim ayının ikinci Salı günü, dünya matematik ve bilgisayar öncüsü Ada Lovelace’nin başarılarını. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarında kadınların daha geniş başarılarını kutlar.

Ada Lovelace Günü ilk olarak 2009 yılında eski Açık Hakları Grubu İcra Direktörü Suw Charman-Anderson tarafından kuruldu. Bugün dünya çapında kadınların teknik sektörlerdeki çalışmalarını teşvik etmeyi amaçlayan bir dizi etkinlik sunuyor.

Londra “Ada Lovelace” AdaLovelace Günü olarak Bu yıl, Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü’nde ev sahipliği yapacak.

 

Hayatı

Ünlü İngiliz şair Lord Byron’un tek çocuğu olarak kabul edilen Augusta Ada Byron, 10 Aralık 1815’te, Byron ile eşi Leydi Wentworth (Anne Isabella Milbanke) arasındaki birliğin ardından Londra’da doğdu. Doğumundan kısa bir süre sonra, Lord Byron ve eşi, Ada’nın babası birkaç aylıkken İngiltere’den ayrılmak için ayrılırdı.

Bu dönemde genç kızlar için olağandışı bir biçimde, Ada, sosyal reformcu William Frend’in vesayeti altında. Kraliyet Astronomi Topluluğuna kabul edilen ilk kadınlardan biri olarak ünlenmiş Mary Somerville tarafından kapsamlı bir eğitim aldı.

Ada matematik, dil ve fen bilimleri için erken yaşta bir yatkınlık sergiledi. Ancak 17 yaşındayken, sonunda akıl hocası olan matematikçi ve mucit Charles Babbage’la tanıştı.

Babbage’la birlikte çalışarak, çiftin genel amaçlı bir bilgisayarın ilk tasarımı olarak kabul edilen Analitik Motor olarak bilinen cihazı geliştireceğini düşünüyordu.

Lovelace’den Babbage’nin analitik motoru hakkındaki bir makaleyi Luigi Federico Menabrea’dan çevirmesi istendi. Bunu yaparken, uzun yorumlar ve sezgilere dikkat çekti.

Notlarında, bu analitik motorun, günümüzde bilgisayar programlarının çalıştığı döngü sürecinin temel bir versiyonunu, bir dizi talimatı tekrarlayabileceği bir yol önermişti. Ayrıca, kodların cihazın harf ve sembollerin yanı sıra sayıları işlemesine yardımcı olabileceğini de öne sürdü.

Bu notlar 1943’te bir İngiliz bilim günlüğünde yayınlanacaktı. Ancak Ada onun ismini baş harflerini kullanarak onun ismiyle asla imzalamadı.

Lovelace, 8 Temmuz 1835’te William King ile evlendi ve kocası Kont olduktan sonra, düğünden üç yıl sonra Lovelace Kontesi oldu.

Son eseri kumar oynarken kazanmayı sağlayacak bir formül geliştirmeye çalışıyordu. Daha sonra 27 Kasım 1852’de uterus kanserinden öldü.

Yayınlarının değeri sadece 1950’lerde tanınmasına rağmen. Lovelace artık bilgisayar bilimlerindeki önemli başarılardan biri olarak kabul ediliyor.

Yıllar önce bilgisayarların arkasındaki temel prensiplerin birçoğunu bile fark etmeden tanıdı. Notları Alan Turing’i 1940’larda ilk modern bilgisayarlarda çalışmaya teşvik etti.

Ada Lovelace Günü, parlak bir kadını ve sezgilerini hatırlama ve bugün uluslararası bilimsel dünyayı dolduran birçok bilim adamının kutlamalarını kutlamak için bir fırsattır.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *