Yapay Zeka Ürününe Sahip Farklı Robotlar

Yapay Zeka Ürünü Robotlar

Robotlar AI ve Robotik şüphesiz şu anda en umut verici alanlardan ikisidir.

Bu ikisi kesinlikle insanlığın geleceğini tanımlayacak. Bir yandan, verimlilik ile neredeyse her türlü işi yapabilen zarif tasarımlar, çevik ve son derece yetenekli cisimciklerle ultra modern makinelerimiz var, bununla birlikte, bizim yaptığımız yolda devrim yaratan makine araştırmamız var. işin çoğunu sanal olarak.

Web sitemizde sayısız zaman yaptığımız gibi, AI daima ilginç bir konu hakkında konuşurken, bugün robot lar hakkında konuşalım. Bildiğiniz gibi, robot ların muhtemelen ayırt edebileceği birçok farklı yol vardır. Eminim ki en azından bunlardan bazılarını biliyorsunuz, fakat her zaman daha fazlası var.

Temelde, robotlar iki geniş kategoriye ayrılmıştır; Bunlar öncelikle uygulamalarına dayanır ve ikincisi kinematiği veya lokomotif temel alır. Ancak burada robot ları kinematik temelinde sınıflandırıyoruz. Sormanızın nedeni bu mu? Pek çoğunuz zaten bir şeyin, özellikle bir robotun uygulamanın özelliklerini belirsiz bir şekilde tanımladığını biliyor olabilir, çünkü iki farklı robot tipi sonuçta herhangi bir fark yaratmadan tek bir işi yapabilir.

 

Robotik Silahlar veya Sabit Robotlar

 

1. Kartezyen Robotlar

Robotlar

Kartezyen robot lar belki de endüstriyel ve ticari amaçlar için kullanılan en yaygın robot türüdür. Bazen portal vasıtası olarak bilinen robotların temelde doğrusal olan üç ekseni vardır, yani dönmeden sadece düz çizgide hareket edebilmekte ve birbirlerine dik açıyla monte edilmektedirler. Kartezyen robotların mekanik düzenlemesi diğer sabit robotların çoğundan daha kolaydır.

 

2. Silindirik Robot

Robotlar

Silindirik robotlar genellikle montaj amaçları, nokta kaynağı ve makine kalıp dökümleri için kullanılır. Bu tür robotlar bu gün nispeten nadir olmasına rağmen yine de yararlı olabilirler. Adından da anlaşılacağı gibi, silindirik bir koordinat çalışma sistemi oluşturur.

Yukarıdaki şemada görebileceğiniz gibi, silindirik bir robotun üç eksen hareketi vardır. Önce Z eksenleri, burada dikey olarak döner ve harekete geçer ve Y ekseni, burada doğrusal harekette birlikte hareket eder. Bazen bu silindirik robotlar hatalı olarak SCARA robotları olarak kabul edilir veya tersi olur, ki bu da hatalıdır. Buna rağmen, çalışma zarfları neredeyse birbirine benziyor, hem yapıları hem de uygulama alanları kutuplar halinde birbirinden ayrılıyor.

 

3. SCARA robotları

Robotlar

SCARA veya Seçmeli Uygunluk Montajı / Belden Kırma Robot Kolu, montajı kolay ve engellenememesi nedeniyle tüm dünyada montaj amaçları için daha yaygın olarak kullanılır.

SCARA Robotlar genelde bir baz motorun yüklü tüm motorları taşıması gereken seri mimari olarak bildiklerimize sahipler. Bu tür robotların alt bölümlerinden biri, oldukça ucuz Kartezyen robotlara kıyasla oldukça pahalı olmaları ve çalışması için yüksek seviyeli ve karmaşık bir yazılıma ihtiyaç duymalarıdır.

 

4. Paralel robotlar

Robotlar

Paralel robotlar, daha çok Paralel manipülatör olarak bilinirler  ; bir grup makine kontrollü robotik zincir, uç iticiyi veya sadece uç platformu destekler. Bu tip robotların en iyi örneklerinden biri, askeri ve ticari pilotların gerçek yaşam durumlarını taklit ederek uçuş kabiliyetlerini arttırmak için kullandığı uçuş simülatörleri.

Burada ‘paralel’ kelimesi, geometrik bir ayarı ima etmemekle birlikte, bilgisayar bilimi anlamında robot türüne özgü bir karakteristik olduğu için yanlış anlaşılmamalıdır. Burada paralellik, her bağlantının uç noktasının diğerlerinden tamamen farklı olduğu anlamına gelir.

Paralel robot, katı olarak kalabileceği ve seri manipülatör robotlarına aykırı olan tüm istenmeyen rahatsızlıklara ve hareketlere direnecek şekilde özel olarak tasarlandı. Her aktüatör bir derece serbestlik ile çalışsa da, esneklikleri sonunda diğer aktüatörler tarafından sınırlandırılır. Seri zincir robotlarından paralel manipülatörleri ayıran bu katılık ve sertliktir.

 

5. Belden kırmalı robotlar

Robot

Birisi endüstriyel robotlar hakkında konuştuğunda, mafsallı robotlara atıfta bulunmak için iyi bir şans var. Bu robotlar çok yönlüdür ve daha önce bahsettiğimiz diğer robot türlerinin çoğunun aksine endüstriyel işler için çok uygundur. Bu çeviklik ve çok yönlülük ekstra eksenlerinden gelmektedir ve eksenler genellikle dört ila altı arasındadır, ancak aynı zamanda en fazla 10’a kadar uzanabilir. Bunların başlıca uygulamaları, malzeme taşıma, dağıtma, kaynak vb.

 

6. Küresel robotlar

Robot

Karmaşık seviyelere dayanan küresel robotlar, Kartezyen veya silindirik robotlar ile son derece sofistike mafsallı robotlar arasındadır. Temel olarak, küresel bir robot, IDU (İç Sürücü Ünitesi) yardımıyla hareket eden küresel bir topun içindeki orta büyüklükte bir robottur. Bu mobil küresel robotlar, gözlem ve gözlem misyonlarında son derecede etkilidir ve su altında da kullanılabilir.

 

Tekerlekli ve Bacaklı Robotlar

7. Tek Tekerlek Robotları

[wpcc-iframe loading=”lazy” width=”1000″ height=”563″ src=”https://www.youtube.com/embed/-W1IV1lmGP8?feature=oembed” frameborder=”0″ gesture=”media” allow=”encrypted-media” allowfullscreen]

Hepimiz en az bir kere bisiklet veya motosiklet kullandık, ancak kaçımız gerçekten tekerlekli bisikletten kurtuldu? İyi!  bir kez denedim, düzgünce oturamadım diyeceğim. Sorun, tekerlekli bisikletlerin bisiklet gibi istikrarlı olmaması ve son derece zor olması ve uygun destek almadan anında düşmesi olabilir.

Tek tekerlekli bir robot yapmak, mühendisler için zorlu bir meydan okuma mülkiyetindedir; çünkü bunlar, dinamik olarak istikrarlı olmasının yanı sıra verimli olması için de verimli olmalıdır. Tek tekerlekli robotların bir örneği MURATA GIRL’dir.

 

8. İki Teker Robotlar

Robot

Kendi robotlarını yapmak istiyor musun? Evetse, o zaman küçük iki tekerlekli robotlar belki de başlamanızın doğru yoludur. Basit ve etkili tasarımları, günümüzde iki tekerlekli robotların son derece popüler olmasının nedeni. İhtiyacınız olan tek şey, hareket ettirmek için birkaç motor ve iki tekerlek.

Ancak diğer robotlarda olduğu gibi kendi kusurları da var. İki tekerlekli robotların denge zayıftır çünkü iki taraftan sadece iki tekerlek kullanıyor ve dik konumunu korumak için daima hareket halinde olmalılar. Daha istikrarlı hale getirmek için, güç kaynağı olan piller doğrudan vücutlarının altına monte edilir.

 

9. Üç Tekerlekli Robotlar

Robot

Üç tekerlekli robotlar genel olarak yönlendirilen tekerleklerin yapısına bağlı olarak iki tiptir. Birinci tip, iki tekerleğin ayrı olarak güçlendirildiği ve üçüncüsü, denge için tamamen geri döndüğünde (farklı yönlendirilmiş), ikincisi ise iki tekerleğin bir kaynağı tarafından güçlendirildiği ve üçüncü tekerlek için farklı bir kaynaktan beslendiği yerdir.

Diferansiyel yönlendirmeli üç tekerlekli robotlar için, robotun belirli bir zamanda gittiği yön, iki çalışan tekerleğin dönme oranını değiştirerek değiştirilebilir. İki tekerleğin aynı dönme hızı ve aynı yöne sahip olduğu bir durumda düz döndürmeye devam edecektir.

 

10. İnsansı Robotlar

Robot

Adından da anlaşılacağı gibi, bir insansı robot, insan vücudunu çoğaltan bir robot türüdür. Humanoid robotların tasarımı onları diğer mobil robot türlerinden oldukça ayıran şeydir. Tipik bir insan robotu bir kafadan, iki koltan, bir gövde ve bir insan gibi iki bacaktan oluşur; ancak bu robotlardan birçoğu sadece belden veya başka bir şey gibi insan vücudunun bir bölümüne dayalıdır.

Robotik paradigmalar üzerinde önemli bir rol oynayan bir humanoid robotun ana bileşenlerinden biri sensörlerdir. Propriyoseptif ve Exteroceptif sensörler olmak üzere iki tip vardır. Propriyoseptik sensörler, robotun yönünü, konumunu ve diğer motor becerilerini hissediyor; Exteroceptive de vizyoner ve sesli sensörleri içeriyor.

 

11. Gezici robotlar

Robot

Tripodik veya üç bacaklı robot lar bu kadar yaygın değildir, ancak Virginia’daki bir robotik ve mekanik laboratuarı, STriDER adlı üç ayaklı radikal bir robot geliştirmiştir. Dinamik olarak yürümek ve son derece verimli olmak için oldukça yeni bir pasif dinamik lokomotif konsepti kullanır ve bu minimum kontrol ile de yönlendirilebilir.

Tripedal robotların aksine dört ayaklı robotlar daha popüler. Dört ayaklı robotlar olarak da bilinen dört ayaklı robotlar, özellikle hareket halinde değilken daha fazla kararlılığa sahiptir. Çoğu quadrupedal robot, yürümek için alternatif tekniği (çiftler halinde) kullanır. Quadrupedal robotların en iyi örneklerinden bazıları  WildCat , Cheetah ve Big Dog’dur.

12. Hexapod Robotlar

Robot

Geometride, Altıgen altı kenarlı bir poligonu ima eder, bu nedenle bir altıpot altı ayakları olan bir robot demektir? Evet, burada durum böyle. O zamandan beri, bir robot sadece üç bacak üzerinde mükemmel bir şekilde dengeli olabilir, bir hexapod robotun kalan bacakları büyük bir esneklik sağlar ve yeteneklerini arttırır.

Birçoğu, olmasa da, hepsi değilse de, Hexapoda’nın (6 ayaklı Yunanlı) böcek ailesi hareketinden esinlenilmiştir ve ayrıca böcek hareketleri ve motor kontrolü hakkındaki çeşitli biyolojik teorileri test etmek için kullanılırlar. Bu hexapodlar hareket ettirmek için değişik türde yürüyüş uygularlar. En yaygın olanları:

  • Alternatif tripod : Mümkün altı kişiden, aynı anda sadece 3 zeminde ve
  • Tarama : Bir anda tarama izlenimi veren yalnızca bir bacak yerde

 

13. Hibrid Robot

[wpcc-iframe loading=”lazy” width=”1000″ height=”563″ src=”https://www.youtube.com/embed/-7xvqQeoA8c?feature=oembed” frameborder=”0″ gesture=”media” allow=”encrypted-media” allowfullscreen]

Bacaklar ve tekerlekleri olan robot lar vardı, ancak robot bir şirket olan Boston Dynamics, her ikisi de 6,5 feet boyunda durabilen ve 9 mil hızla kısa mesafelerde seyahat edebilen Handle adlı bir araştırma robotu başlattı. dikey olarak 4 ft.

Dörtlü bir robotda, yani denge ve mobil manipülasyonda bulunan temel çalışma prensiplerine rağmen, yalnızca harekete geçirilmiş 10 eklem kullanıyor, bu nedenle diğer yürüme robotlarından çok daha basittir. Tek turlu düz çimlerde ve bacaklarda oldukça sert bir arazide etkili olan jantlar ile “Sap” aslında ona atılan her şeyi halledebilir.

 

14. Uçan Robotlar

Robot

Bunu ne kadar kötü bekliyordunuz? Gerçeği söylemek gerekirse, ben de bunu yazmakta istekliydim. Şüphe gölgesi olmadan uçan robotlar, en popüler robo tipleridir, şimdi ister gençler, ister eski zamanlayıcılar olsun. Sadece bu değil, şu anda bazı büyük çok uluslu şirketler bu otomatik uçan makineleri günlük işlerine dahil etmeyi planlıyorlar. Bu robot lar sadece serin değil, aynı zamanda güçlü ve aerodinamik olarak da seslidirler.

 

15. Yüzen Robotlar

Robot

Ve neden uçan robotlar dikkat çekiyor, neden yüzme robotları değil. Evet, uçan robot’lar kadar havalılar, tek fark uçmak yerine yüzebilmeleri. Bu robot böcekler, balıklar ya da büyük isyan yılanı şeklinde olabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,