Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

teknoloji

Yapay zeka

Yapay zeka

Google DeepMind

 

Yapay zeka Google DeepMind AI firması, insanların plan yapma yeteneğini simüle eden algoritmalar geliştiriyor. Google’ın DeepMind i, makinelerin eylemlerinin sonuçlarını onları yapmadan önce görmesini sağlayan “hayal gücü olan” bir AI geliştiriyor.

 

Google DeepMind

İki yeni araştırma makalesinde, 2014 yılında Google tarafından satın alınan İngiliz AI şirketi, AI’ya yönelik “hayal gücü temelli planlama” için yeni gelişmeleri tanımlıyor.

İnsanın bir plan yapabilme yeteneğini simüle eden algoritmalar yaratmaya çalışması sonunda karmaşık görevleri daha verimli bir şekilde çözebilen bir yazılım ve donanım üretmeye yardımcı olabilir.

DeepMind’in bu alandaki daha önceki araştırması, inanılmaz derecede zorlu board oyunu Go’da bir dizi insan şampiyonu yenmekle görevli AlphaGo AI ile inanılmaz derecede başarılı oldu. Bununla birlikte, AlphaGo, göz önüne alınması gereken nispeten az sayıda faktörle, olası sonuçları sağlamak için açıkça tanımlanmış bir kurallar dizisine dayanır.

DeepMind araştırmacılarını bir blog yazısında “Gerçek dünya karmaşıktır; kurallar o kadar net tanımlanmamakta ve öngörülemeyen problemler genellikle ortaya çıkmamaktadır”. “En akıllı ajanlar için bile olsa, bu karmaşık ortamlarda hayal etmek uzun ve pahalı bir süreçtir.”

Yapay zeka

Araştırmacılar, alakasız bir şeyi görmezden gelip gelecek kararlar için yararlı olabilecek bilgileri çıkarmayı öğrenen bir sinir ağı olan “hayal gücü güçlendirilmiş ajanlar” (I2As) geliştirdiler. Bu I2A’lar, geniş bir yelpazedeki stratejiler arasından seçim yaparak planlar inşa etmek için farklı stratejiler öğrenebilirler.

DeepMind araştırma ekibi, “Bu çalışma AlfaGo gibi diğer model tabanlı AI sistemlerini de tamamlarken, onları almaya başlamadan önce eylemlerinin sonuçlarını da değerlendirebilir” diyor.

“Bu ajanları ayıran şey, önceden belirlenmiş, doğru bir simülatör gibi ayrıcalıklı bilgiye güvenmek yerine, gürültülü duyusal verilerden dünyanın bir modelini öğrenmesidir. Hayal gücü temelli yaklaşımlar, ajanların bulunduğu alandaki durumlarda özellikle yararlıdır. Yeni duruma ve doğrudan güvenebileceği çok az tecrübeye sahipse veya eylemleri geri döndürülemez sonuçlara ve dikkatli düşünmeye sahip olduğunda spontan eylem üzerinde arzu edilir “.

DeepMind bu ajanları her ikisinde de ileriye yönelik planlama ve mantık gerektiren puzzle oyunu Sokoban ve bir uzay gemisi navigasyon oyunu kullanarak test etti. “Her iki görev için de hayal gücünü artıran ajanlar hayal gücünden daha iyi – daha az taban çizgisinden daha iyi: daha az deneyimle öğreniyorlar ve çevrenin modellenmesindeki kusurlarla baş edebiliyorlar” diye açıklıyor.

Bir video, oyunun kurallarını bilmeden Sokoban’u oynayan bir AI aracısını gösterir. Seçilen rotanın vurgulandığı her hareket için aracının beş hayali sonucunu gösterir.

“Bu ilk araştırma, ancak AI sistemleri daha karmaşıklaştıkça ve daha karmaşık ortamlarda çalışmak zorundayken, hayal etme kabiliyeti, sistemlerimizin çevrelerini yöneten kuralları öğrenmesini ve böylece görevleri daha verimli bir şekilde çözmesini sağlayabilir”

Bu yılın başlarında DeepMind ve Imperial College London araştırmacılar AI’ya bellek ekledi ve böylece birden fazla Atari bilgisayar oyunu oynayabilirlerdi. Teknolojinin önceki yinelemeleri sadece bir seferde bir oyun oynamayı öğrenmeyi başardı ve insan oyuncularını yenebileceği halde bunu nasıl yaptığını “hatırlamadı”.

Geçen ay sadece DeepMind ve OpenAI tarafından yapılan araştırmalar, bir AI’nın çevredeki dünyayı, insanın çıkarım unsurunu taklit eden, teknik olmayan, en az geribildirime dayanan bir şekilde öğrenmesine yardımcı olabilecek gelişmeleri ortaya koydu.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

2 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 23,060.181.63%
ethereumEthereum
$ 1,638.362.68%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.000187.99%
En üste