Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Drone – uçan yapay zeka teknolojisi

Drone

teknoloji

Drone – uçan yapay zeka teknolojisi

Drone – uçan yapay zeka teknolojisi

Akıllı Drone

Drone pilotu ve yapay zeka uzmanı, teknoloji yeniliklerinin dronlarını açıklıyor.

Drone

Uçmak zor, sadece birkaç yıl önceki uzaktan kumanda tüketici uçakları, akıllı, özerk havadan robotlarla yerini alıyor. Keskin bilgisayar görüntüsü ve yapay zeka (AI) teknolojileri ile güçlendirilen bu yeni dronlar, sahiplerini otomatik olarak görebilir, düşünebilir ve tepki gösterebilir; uzmanlar, bunun, dronları neredeyse herkesin uçabileceği daha kolay ve güvenli hale getirdiğini söylüyor.

Drone fanatiği haline gelen bir fotoğrafçı Kara Murphy ve ticari kullanımlar için küçük insansız uçakları (UAS) satmak için lisanslı, onaylı bir Part 107 pilotu, daha gelişmiş teknolojilerin dronları daha akıllı ve giderek daha yetenekli hale getirmesi sayesinde drone yeniliğini hızla artırıyor.

Murphy, “En başından beri başlayan birisi olarak, drone teknolojisi kısa sürede uzun bir yol kat etti”

Drone360 Dergisi için katkıda bulunan bir yazar ve DroneDeploy gibi şirketler için danışman olan Murphy, yıllık Flying Robot Uluslararası Film Festivali’nde yer almaktadır. Drone, insanların üzerinde uçarak daha fazla kontrole sahip olmalarını sağlamak için evrim geçiriyor ve yeni fotoğraf deneyimlerini başlatıyor.

Birkaç yıl önce pil ömrü en fazla altı dakika oldu. Bugün, drone pilleri 30 dakika kadar sürebilir. Yüz tanıma ve nesneleri algılama için dahili AI ile donatılmış olarak gelen yeni DJI Spark gibi daha fazla uçağı görüyor.

Uçan Akıllı Dronlar

Bu yıl DJI tarafından piyasaya sunulan ilk mini silindir olan Spark, AI’ye beslenen bir dizi kamera ve algılayıcı ve bir Movidius Myriad 2 görme işleme ünitesi (VPU) üzerinde çalışan derin öğrenme algoritmaları kullanıyor.

Bu yerleşik görüntü sistemi nesneleri algılar ve engeller, 3D haritalar oluşturur, içeriksel farkındalık oluşturur ve hatta bir pilotun yüzünü tanır ve el hareketlerine tepki verir. Vücudun alt kısmının içine yerleştirilen görme sensörleri, pilotun uzatılmış elinde bile güvenli bir inişe yardımcı olmak için aşağıda bulunanları tespit eder ve tespit eder.

Spark’ın AI destekli otomasyon özelliklerinden bazılarını anlatan Murphy, “Bu uçağı kontrol etmek için uzaktan kumandaya ihtiyacım olmadığı gerçeği akıl almaz. Sadece dronların yıllarca ne kadar ilerlediğini gösteriyorum”

Açıkça Görmek

Intel ‘in bir şirket olan Movidius‘un gömülü makine istihbaratının direktörü Cormac Brick, Spark’ın Movidius Myriad 2 VPU modelinin drone’un düşünmesini, öğrenmesini ve hızlı ve eş zamanlı hareket etmesini sağlıyor.

Brick, merkezi işlemci birimleri (CPU), bilgisayarlarda veya bilgisayar aygıtlarında kullanılan beyinlerin çok çeşitli iş yükleri gerçekleştirebilmesine karşın, VPU’nun çok özel bir görme iş yükü için uyarlandığını ve bu nedenle düşük güç kullanarak hızlı performans gösterdiğini söyledi.

VPU, dronun hem geleneksel geometrik görme algoritmalarını hem de derin öğrenme algoritmalarını kullanmasına olanak tanıdığından. Mekansal ve bağlamsal olarak farkında olmasını sağlar.Cihazın nerede, elinizin nerede olduğunu tanımasını ve güvenli bir şekilde kalacağınız. Ve daha sonra yumuşak toprakları avucunuzun içine çekeceğiniz bir rotayı çizmesini sağlar.

Bir anda, bir kişinin elinden kurtulduğu anda, kameralar dijital haritalar oluşturmak için hemen ortamda tanınabilir özellikler ararlar. Tüm bunlar süresince, kullanıcı yüzünü tanır, daima o insanı çerçeveye sokar.

Akıllı Dronların Geleceği

Ekibinin yeni çıkardığı Movidius Myriad X. Cihaz üreticilerinin mevcut olanlardan çok daha fazla performans sağlayacak ayrık bir sinir hesaplama motoruna sahip ilk VPU’dur.

Bu, dronların daha akıllı hale geleceğini, daha güvenli bir şekilde uçacağını. Ve insanların daha fazla çekimi tamamen özerk olarak almasını sağladığı anlamına geliyor.

Brick, “Gelecekte cebinizden bir drone alıp, havaya fırlatıp öğleden sonra arka bahçenizde dolaşmasına izin vereceksiniz!”

“Bir saat sonra telefonunuza 45 saniyelik bir video klibi veya en iyi 10 çekim göndererek sosyal medyada paylaşımda bulunabilirsiniz.”

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

Reklâm
En üste