Web siteniz için en iyi VPS sunucu planı nasıl seçilir?

Harika bir VPS Sunucu planı seçmek için ilk yapmanız gereken, en iyi web hosting sağlayıcısını bulmaktır. Çoğu işletme sahipleri, doğru VPS Sunucu paketini seçmeyi düşünmeden bir web sitesi oluşturur. Yavaş bir web siteniz varsa, sayfa sıralamanız olumsuz etkilenir. Çünkü, Google sayfa sıralaması ölçümleri sayfa yükleme hızına göre yapılır. Bununla birlikte SEO Dostu bir websitesi oluşturmanız gerekir. Başarı için doğru VPS hosting paketini seçmek, Web siteniz için atmanız gereken en önemli adımlardan biridir.

Bu makalemizde Google sayfa sıralamasında ilk sıralara yükselmenizi sağlamak için en iyi VPS sunucu planı nasıl seçilir detaylı bahsedeceğiz.

 

VPS (Sanal Özel Sunucu) Nedir?

lk olarak, VPS’nin gerçekte ne anlama geldiğini tanımlayalım:

Server (sunucu) web sitenizi oluşturan tüm veri ve dosyaları saklayan güçlü bir bilgisayardır. Birisi alan adınızı web tarayıcısına yazdığında, bu güçlü bilgisayar web sitenizi arama yapan kişinin ekranına sunar.

Şimdi sanal yönü için: VPS, bahsettiğimiz güçlü bir sunucuyu birden çok sanal sunucuya bölmek için sanallaştırma teknolojisini kullanıyor. Şöyle düşünün; birkaç ayrı sunucu gibi çalışan tek bir fiziksel donanımdır.

vps hosting

Özel kelimesi, tam anlamıyla ne anlama geldiğini ifade eder. Sanal sunucunuz sizin için ayrılmıştır, bu nedenle RAM, CPU veya herhangi bir veriyi diğer kullanıcılarla paylaşmanız gerekmez.

 

VPS, Paylaşımlı Hosting ve Dedicated Hosting ile Nasıl Karşılaştırılır?

VPS’nin nasıl çalıştığını gerçekten anlamak için, diğer yaygın planlar da dahil olmak üzere web hosting ile ilgili bazı temel bilgileri öğrenmek önemlidir. İşte paylaşılan, dedicated ve VPS sunucu arasındaki farkların kısa bir dökümü.

1. Paylaşımlı Hosting

Paylaşımlı hosting, web hosting için en yaygın kullanılan biçimidir ve birçok yeni web sitesi sahipleri için iyi çalışır. Paylaşımlı bir hosting planı satın aldığınızda, aynı sunucuyu kullanan diğer web sitesi sahipleriyle CPU, RAM ve sabit disk alanı gibi önemli kaynakları paylaşıyorsunuz.

Bu kavramı biraz daha kolay anlamak için bir benzetme kullanalım.

Paylaşılan bir sunucuyu büyük bir apartman olarak düşünün ve tüm daireler diğer web sitesi sahipleri tarafından kiralanır. Hepinizin yaşamak için bir yere ihtiyacınız var (web sitenizin dosyaları gibi). Ancak geniş aile için ev satın almak ihtiyaçlarınız için çok pahalı olacaktır. Bir apartman bloğundaki ortak alanları ve yardımcı programları paylaşmak, maliyetleri düşürmeye yardımcı olur. Aynı şey paylaşılan hosting için de geçerlidir.

Bununla birlikte, çoğunlukla paylaşılan hosting işleminin birkaç dezavantajı vardır. Örneğin, paylaşılan sunucunuzdaki başka birinin trafikte büyük bir artışı varsa, bu web sitenizin performansını etkileyebilir. Çok fazla trafik hacminiz yoksa, paylaşılan hosting çevrimiçi olmanın harika bir yoludur.

 

2. Dedicated Hosting

Dedicated hosting paylaşımlı hosting paketinin tersidir. Kaynakları diğer web sitesi sahipleriyle bir araya getirmek (ve maliyetleri paylaşmak) yerine, yalnızca web siteniz için ayrılmış tek bir sunucunuz vardır.

Kulağa hoş geliyor, değil mi? Tek sorun, daha pahalı olmasıdır. Ancak kaynaklarınız üzerinde %100 kontrol elde edersiniz ve yazılımı bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde özelleştirebilirsiniz. Hosting paketinin bu türü, güçlü teknik talepleri olan web siteleri için en iyisidir. Örneğin, Dedicated hosting aşağıdaki durumlarda sizin için uygun olabilir:

  • Her gün çok miktarda trafik alıyorsunuz.
  • Kendi hosting firmanızı kurmanız gerekir.
  • Binlerce finansal işlemi yürütüyorsunuz.
  • Web siteniz için özel bir yazılım gerekiyor.

 

3. VPS Hosting

VPS hosting paylaşımlı ve Dedicated arasında en mantıklı seçimdir. VPS’yi seçtiğinizde, sizinkiyle aynı donanımda olan başka VPS sunucularda olacaktır.

Ancak, web siteniz, kendi sanal bölmenize tahsis edilen tek alandır. Bu da kendi işletim sisteminizi, özel depolama alanınızı, güçlü CPU’nuzu, ölçeklenebilir RAM’inizi ve sınırsız bant genişliğinizi elde edeceğiniz anlamına gelir.

Bir VPS ile, Dedicated sunucunun avantajlarının çoğunu uygun bir fiyata elde edersiniz. Kısacası, VPS hosting size paranız için daha fazla tasarruf sağlayabilir.

 

En iyi VPS sunucu planı seçmek için dikkat etmeniz gerekenler

1- Güvenilirlik

Hosting konusunda ilk dikkat etmeniz gereken şey, Güvenilirlik. Seçeceğiniz VPS sunucu planı, %99,5 ve üstü kesintisiz çalışma süresine sahip olmalıdır. Güvenilirlik sadece Uptime oranına göre değildir. Kullanıcıların daha önce yaşadığı sorunları paylaştığı çeşitli blog ve platformları kontrol edebilirsiniz.

 

2- Donanım

Bir VPS sunucu paketi satın alırken, servis sağlayıcınızın en hızlı depolama teknolojisi olan katı hal sürücüleri (SSD) dahil olmak üzere en yeni donanımı sunduğundan emin olun. SSD, kısmen hareketli parçaların olmaması sayesinde yüksek hızlı uygulamaların çalıştırılmasını kolaylaştırır.

 

3- 7/24 Müşteri Desteği

Herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, 7/24 müşteri desteği sunan bir hosting şirketinden VPS hosting paketi satın aldığınızdan emin olun.

 

4- Yedekleme Hizmeti

Bir şeyler ters gittiğinde sitenizi yenilediğinizi ve sitenizi yedeklemeyi unuttuğunuz için her şeyi kaybettiğinizi düşünün. Bu çok yaygın bir durumdur ve bu size, para, zaman ve stresten daha fazlasına mal olabilir. VPS hizmeti satın aldığınızda, yedeklemeleri kolaylaştıran bir sağlayıcı seçtiğinizden emin olun.

 

Ne Zaman VPS Sunucu’ya Geçmelisiniz?

Mevcut Web sitenizi VPS’ye yükseltmeniz gerekip gerekmediğini değerlendirmenin en iyi yolu web sitenizin trafiği ve tükettiği kanakları bilmenizdir. Web sitenizin ziyaretçi sayısı arttığında doğal olarak fazla kaynak tüketmeye başlarsınız. Bununla birlikte, bir dizi güvenlik önlemleri almanız gerekir.

 

1. Güvenlik konusunda endişeleniyorsunuz

Gelişmiş güvenlik özellikleri, gelişmiş izleme yetenekleri, daha fazla yedekleme alanı, gelişmiş web sitesi güvenilirliği veya herhangi bir çevrimiçi ödeme almayı planlıyorsanız, VPS’yi düşünmek isteyebilirsiniz. VPS ile güvenilir kaynaklar elde edersiniz ve birinci sınıf güvenlik özelliklerine güvenebilirsiniz.

2. Yüksek Trafik Hacimleri Yaşamaya Başlıyorsunuz

Web sitenize yeni başlıyorsanız ve çok fazla trafik almıyorsanız, paylaşımlı hosting satın almak ideal çözümdür. Ancak, web sitenizin kitlesi sürekli olarak büyüyorsa, yeni sürüme geçmeyi düşünebilirsiniz. Trafiğinizin üstesinden gelemeyeceği için web sitenizin yavaş çalışması veya daha da kötüsü sunucunuzun çökme riskini çalıştırmak istemezsiniz. Ziyaretçilerin artmasını bekliyorsanız, kendinize bir iyilik yapın ve VPS’ye geçin.

3. Web Siteniz Sürekli Yavaşça Çalışıyor

Paylaşımlı hosting, büyük miktarda RAM kullanan web siteleri için değildir. Web siteniz büyüdükçe ve daha fazla içerik ekledikçe, web sitenizin yükleme sürelerinde bir azalma görmeye başlayacaksınız. Bu gerçekleşir gerçekleşmez, sınırlarınızı en üst düzeye çıkardığınızın bir göstergesidir. Bir VPS’ye yükseltmek, web sitenizi yavaş yükleme süreleri konusunda endişelenmenize gerek kalmadan ölçeklendirmenize olanak tanır.

4. Bir Online Mağazanız Var

Bir çevrimiçi mağaza çalıştırmayı planladığınız an, barındırma planınızı yükseltmeniz gereken andır. Neden? Çünkü VPS ile, bir PCI uyumluluk testini geçme olasılığınızın daha yüksek olduğu güvenli ve özel bir sanal sunucunuz var. Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı, büyük kredi kartı markaları tarafından kart sahibinin veri hırsızlığına karşı korunması için oluşturulmuştur.

Web sitenizde bir ödeme ağ geçidi aracılığıyla kredi kartı kabul ediyorsanız, tüketicilerinizin finansal bilgilerinin güvenliğini sağlamak için elinizden gelen her şeyi yapmak istersiniz. VPS, paylaşılan barındırmadan daha güvenli olduğundan, e-ticaret web siteleri için daha iyi bir seçenektir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,