Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

SEO Dostu Web Sitesi Oluşturmanın 20 Yolu

SEO Dostu Web Sitesi Oluşturma

SEO

SEO Dostu Web Sitesi Oluşturmanın 20 Yolu

SEO Dostu Bir Web Sitesi Oluşturmanın Yolları

SEO herhangi bir web sitesinin veya web uygulamasının başarısının anahtarıdır.

İçerik SEO’ya göre optimize edilmemişse, kaliteli içerik web sitesi için iyi bir performans gösteremez. Arama motoru optimizasyonu organik, yönlendirmeli ve arama trafiğini artırmanın bir yoludur. Bu makalede, web sitelerinin genel SEO’sunu etkileyen kısımlarını anlatacağız.

Bir web sitesi üç temel üzerine kurulur:

  • Web sitesi tasarımı
  • Kodlama Yapısı
  • İçerik Yapısı

Bu 20 SEO ipucunu kullanarak, hemen çıkma oranını düşürebilir, sayfa görüntülemelerini artırabilir, sayfa oturum süresini artırabilir. Geri dönen ziyaretçileri artırabilir gibi genel web sitenizi geliştirebilirsiniz.

 

1. İyi bir Web Sitesi Yapısı oluşturun

Öncelikle web sitenizin yapısı, web sitesinin SEO’sunu etkileyen ilk kısımdır. İyi yapılandırılmış bir web sitesinde ziyaretçiler gelir ve uzun süre kalırlar. Ancak yapılandırılmamış web sitesinde ziyaretçi gelir ve hemen geri döner.

 

2. Başlıklar ve Alt Başlıklar kullanın

Başlıklar ve alt başlıklar aynı zamanda SEO’da büyük bir rol oynamaktadır. İçerikte uygun başlık ve alt başlık kullanın, böylece okuyucu ve arama motoru içeriğin ne hakkında olduğunu anlar. Başlıklar ve alt başlıklar içinde anahtar kelimeler kullanmanız gerekir. H1, h2 gibi etiketler arama motoru tarafından okunabilir. Arama motoru bu başlığı ve alt başlığı okur ve içeriği belirler.

 

3. Web sitenizi duyarlı hale getirin

duyarli

Web sitenizi duyarlı hale getirin. Yanıt veren bir web sitesi mobil, tablet, masaüstü ve dizüstü bilgisayar gibi her tür medya cihazında iyi performans gösterir. Web sitenizden mobil dostu olduğunu bilmiyorsanız, Google mobil uyumluluk testi gibi ücretsiz bir araç kullanabilirsiniz. Web siteniz hızlı yanıt vermiyorsa, ziyaretçilerin çoğu 5-10 saniye içinde çıkış yapacaktır.

 

4. Web dostu görüntüler kullanın

Yayınlanan sayfa görüntüleri, logo ve thumbnail arama motoru için optimize edilmiştir. Web sayfasına güvenli web siteleri oluşturun, böylece web sayfasına yüklenmeleri çok daha az zaman alabilir. Ağır resimler sayfa yükleme süresini artırır. Bu şekilde görüntü optimizasyonu yapın, web’i güvenli hale getirin ve Alt etiketlerini kullanın, böylece arama motoru görüntü içeriğini belirleyebilir.

 

5. Başlık etiketini kullanın

Başlık etiketi, arama motoru optimizasyonunun en önemli parçasıdır. Kullanım sorgusunu arama motorunda yazıp enter tuşuna bastığınızda, arama motoru algoritması içerideki içeriği belirlemek için önce başlık etiketini okur. Yani SEO dostu bir başlık etiketi oluşturun. İçerikle ilgili anahtar kelimeyi başlık etiketinde kullanın.

 

6. SEO dostu başlıklar

Gönderinizin başlığı, arama yapan ziyaretçiler tarafından görünen ilk bölümdür. Bu yüzden yazınızı veya sayfanızın bir başlık önce bir araştırma yapın. İçeriğin anahtar kelimelerini daraltın. Anahtar kelimeleri başlığın başına yerleştirin. Yazı başlığınızı çok uzun veya çok kısa tutmayın.

 

7. Meta açıklamaları

Meta açıklamaları, arama motorları tarafından okunabilen meta etiketleridir. Arama motoru bu etiketleri okur ve sonuç sayfasında meta etiketin içindeki içeriği görüntüler. Bu yüzden okuyucunuz için ikna edici bir meta açıklama oluşturun.

 

8. Arama motorlarına web sitesi gönderin

Tüm SEO iyileştirme işleminiz yalnızca web sitenizi Google, Yahoo, Yandex vs. Gibi arama motorlarına gönderdiğinizde çalışır. Arama dizini sayfanızda arama yapın ve web sitenizin görünürlüğünü artırın.

 

9. Geri Bağlantılar Oluştur

Backlink, SEO için yönlendiren trafiği artırmak için anahtardır. Daha fazla geri bağlantı, daha fazla yönlendirici trafik anlamına gelir. Böylece web sayfanız için kaliteli geri bağlantılar oluşturun. Ancak, uygulamaların ters gitmesi durumunda, geri bağlantıların web sitenizin trafiğine de zarar verebileceğini unutmayın. Bu yüzden sadece yüksek Domain Authority (DA) ve değerli geri bağlantılar oluşturun.

backlink

İlgili olmayan web sitesi geri bağlantıları, diğer dilde web sitesi geri bağlantıları ve satın alma geri bağlantıları. Web sitenizin sıralamasını uzun süre altlarda gösterebilir. Bu yüzden backlink satın almaktan kaçının.

 

10. Sadece Gerçek Trafiği Çekin

Yalnızca gerçek trafiğe odaklanın. Size web sitesi veya blog yemek tarifleri olduğunu varsayalım. Ancak içerik başlıklarınız ve anahtar kelimeleriniz yemek yapmaktan çok teknolojiye odaklanırsa. Bu durumda web sitenize yanlış trafik gelir. Yanlış trafik her zaman hemen çıkma oranını artırır ve sayfa oturumunu azaltır.

 

11. Organik ve yönlendirmeli aramayı artırmaya çalışın

Ücretli trafik yerine organik ve yönlendirmeli (referal) trafiğe odaklanın. Web sitenizin organik trafiği ve tavsiye trafiği arttığında, web sitenizin sıralaması otomatik olarak artar.

 

12. Düşük performanslı içeriği kaldırın veya değiştirin

Düşük performans gösteren web sayfaları da web sitenizin sıralamasına zarar verir. Bu nedenle eski içeriklerin yanı sıra düşük performans gösteren sayfaların tümünü takip etmeye devam edin. Bu sayfalar ve içerikler, web sitenizin hemen çıkma oranını arttırır ve sayfa görüntüleme süresini azaltır. Her ikisi de SEO’daki sıralama faktörleridir. Dolayısıyla, düşük performanslı içeriği web sitenizden düzgün bir şekilde kaldırın veya değiştirin ve daha değerli hale getirin. İçeriğinizi biçimlendirme şeması kullanın. Böylece arama motoru yazı içerisindeki içeriği kolayca belirleyebilir ve okuyabilir.

 

13. Doğru Yönlendirmeleri Kullanın

Yönlendirmelerin doğru kullanımı seo için de çok kullanışlıdır. İçeriği web sitesinden kalıcı olarak sildiğinizde, 404 başlık yerine 410 yönlendirmeyi kullanmanız gerektiğini varsayalım. Bir içeriği bir URL’den diğerine taşıdığınızda, 301 yönlendirmesini kullanın.

14. SSL sertifikası kullanın

ssl

Web siteniz için bir ssl sertifikası almanızı öneririm. Çünkü arama motorları SSL yüklü web sitelerine ekstra bir puan veriyor. SSL güvenli web sitesinin ziyaretçisi, SSL dışı web sitelerinden daha güvenlidir.

 

15. İçeriği okunabilir hale getirin

İçerik okunabilirliği de SEO için önemlidir. Okunabilirlik doğrudan SEO’yu etkilemez. Ancak içerik okunamıyorsa dolaylı olarak dolaylı olarak sayfa görüntüleme süresinin azaldığını fark edersiniz. Yani içeriği okunabilir hale getirin. Kısa paragraf ve cümleler kullanın.

 

16. Uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanın

Sayfa içeriğinize uygun anahtar kelimeler ekleyin. Sayfanıza daha fazla trafik almak için içeriğinize kısa anahtar kelimeler ve uzun kuyruk anahtar kelimelerinden oluşan bir kombinasyon ekleyin. Anahtar kelimeler oluşturmak için Google trendleri, Keyword Planner gibi araçları kullanabilirsiniz. Bunların hepsi ücretsiz araçlardır.

 

17. İstatistikleri ve hataları kontrol etmek için araçlar kullanın

Web sitesi istatistiklerini kontrol etmek için internette pek çok ücretsiz web sitesi aracı bulunmaktadır.

Bazı örnekler:

 

18. Önbelleğe alma kullanın

Web sitenizi oluşturmak için WordPress kullanıyorsanız, web sitenizin hızını artırmak için Cache eklentisi kullanın. Ancak, WordPress kullanıcısı değilseniz, sayfa yüklemenizi hızlandırmak için htaccess kullanarak önbellekleme ve gzip sıkıştırması oluşturun.

 

19. Diğer ilgili yazı ve sayfalarla iç bağlantı kullanın

Bir gönderi veya sayfa oluşturduğunuzda, içeriğinizi diğer ilgili gönderi, sayfalar veya içerikle iç bağlantılar oluşturun. Dahili bağlantı, web sitenizin hemen çıkma oranını azaltmak için büyük bir rol oynar ve ziyaretçilerin üzerinde daha fazla zaman harcarlar.

 

20. Kullanıcı Dostu URL’ler

URL’lerinizi kısaltın, anlamı tam ve hatırlanması kolay. Kullanıcı ve arama motoru dostu URL’leri web sitenizin doğrudan trafiğini artırır.

Bu yöntemleri kullanarak, web sitenizin trafiğini ve sıralamasını artırabilirsiniz. SEO uygulaması sırasında, arama motorunun odaklı algoritmalar ile çalıştığını unutmayın. Bu nedenle, trafiği artırmak için orijinal olmayan işlemler yapmayın.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer SEO

bitcoinBitcoin
$ 23,128.201.09%
ethereumEthereum
$ 1,585.230.91%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001733.74%
En üste