Video boyutu nasıl küçültülür 2021

Video boyutu nasıl küçültülür

Sosyal medyada video paylaşmak veya YouTube üzerinden video yayınlamak için mevcut video boyutu küçültmek isteyebilirsiniz. Video boyutu küçültme seçeneği için online video boyutu küçültme veya video boyutu küçültme programı kullanabilirsiniz.

Video dosyalarınızı çok daha küçük hale getirmek için yapabileceklerinizi burada listeliyoruz.

Handbrake’de bir video nasıl küçültülür

Öncelikle Handbrake web sitesine gidin , uygun sürümü indirin ve uygulamayı bilgisayarınıza yükleyin.

Handbrake

Şimdi masaüstünüzdeki kısayola çift tıklayarak Handbrake uygulamasını açın ve aşağıdaki ekranı göreceksiniz.

Handbrake uygulaması

Dosya Gezgini‘nden bir video dosyasını veya bir dizi video dosyasını Handbrake’e sürükleyip bırakabilirsiniz. Ancak tercih ederseniz, soldaki Dosya veya Klasör seçeneklerini tıklayabilir ve küçültmek istediğiniz videoya gidebilirsiniz. Bir veya daha fazla video dosyası seçin ve Aç’ı tıklayın.

Ardından, daha küçük videonun nereye kaydedilmesini istediğinizi seçin. Ekranın sağ alt kısmındaki ‘Gözat’ı tıklayarak konumu değiştirebilir ve sonunda’ -1 ‘ile orijinalle aynı şekilde adlandırılmasını istemiyorsanız vurgulanan dosya adını düzenleyebilirsiniz.

Ayarları manuel olarak yapın

Alternatif olarak, video ayarlarını manuel olarak yapılandırmak için Ön Ayarlar menüsünün altındaki sekmeleri kullanabilirsiniz. Boyutlar altında çözünürlüğü belirtebilirsiniz, ancak kod çözücüyü ve kare hızını seçebileceğiniz Video sekmesindedir.

Codec, video boyutu küçültme için kullanılan yöntemdir ve bazı codec bileşenleri diğerlerinden daha etkilidir. H.264 (x264) çok uyumlu olduğu için iyi bir seçimdir, ancak H.265 alıcının cihazında oynatılamayabilecek daha küçük bir dosya oluşturacaktır.

Sağda, videonun genel kalitesini değiştirmenize izin veren bir kaydırıcı var. Şuna dikkat edin: çok fazla sola, izlenemeyen videonun ortaya çıkmasına neden olur.

Manuel ayarlar

Çok uzun bir videoyla uğraşıyorsanız, Handbrake Video boyutu küçültmeyi bitirdiğinde ne olacağını seçmenize izin verir. Sağ alt köşede, Tamamlandığında: menüyü tıklayın ve tercihinizi seçin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *