SMTP nedir ve SMTP ne işe yarar

SMTP nedir

SMTP Simple Mail Transfer Protocol anlamına gelir. Yani Basit Posta Aktarım Protokolü.

Bu, e-posta göndermek ve almak için kullanılan TCP/IP protokolüdür. Bu protokol olmadan, e-postalar hiçbir yere gönderilemez.

1980’lerin başında İnternet Mühendisliği Görev Gücü (IETF) tarafından oluşturuldu. Ayrıca RFC 821 ve RFC 2821 olarak biliniyor.

Basit Posta Aktarım Protokolü, TCP/IP protokolünün uygulama katmanının bir parçasıdır. Bu protokol, e-postayı bir bilgisayarın Mail Transfer Agent’ından (MTA) başka bir MTA’ya aktarır. S MTP, gönderinin her aşamasında bir e-postanın doğru hedefe nasıl ulaştığını belirler.

Bu mesajlar daha sonra Post Office Protocol 3 (POP3) veya İnternet İleti Erişim Protokolü (IMAP) ile bir e-posta istemcisi kullanılarak alınabilir. SMTP genellikle posta istemcisinden posta sunucusuna ileti gönderir. Dolayısıyla bir e-posta istemcisi yapılandırıldığında bir POP veya IMAP sunucusu belirtmek gerekir.

Basit Posta Aktarım Protokolü, e-posta istemcilerine entegre edilmiştir. Ve dört temel parçadan oluşur:

  • Posta kullanıcı aracısı (MUA)
  • Posta gönderme aracı (MSA)
  • Posta transfer aracı (MTA)
  • Posta teslim ajanı (MDA)

 

Basit Posta Aktarım Protokolü Sunucusu

SMTP sunucusu sadece SMTP çalıştıran bir bilgisayardır. Mesajlar alındıktan sonra alıcılara geçmek için bu sunucuya gönderilir.

Altı adımda gönderenden alıcıya bir e-posta gönderilir.

  • E-posta bir MUA tarafından bir posta sunucusunun MSA’sına gönderilir.
  • Bu e-posta sunucunun MTA’sına 25 numaralı bağlantı noktası üzerinden aktarılır. (MTA ve MSA genellikle aynı SMTP sunucusunda barındırılır).
  • MTA, alıcı etki alanının MX kaydını doğrular ve iletiyi başka bir MTA’ya aktarır. (Bu ileti, hedef sunucu tarafından alınana kadar birçok kez gerçekleşebilir).
  • E-posta MDA’ya verilir ve bu mesaj, alıcı MUA tarafından alınmak üzere doğru biçimde kaydedilir.
  • Alıcı MUA, mesajı MDA’dan POP3 veya IMAP yoluyla ister.
  • Son olarak, e-posta alıcı MUA gelen kutusuna teslim edilir.

 

Ekleri göndermek için MIME kullanma

SMTP çok güvenilir bir protokoldür, ancak sadece metin göndermeyle sınırlıdır. Bu, ekleri gönderemeyeceğimiz için e-postayı çok sınırlı hale getirir.

MIME Çok Amaçlı İnternet Posta Uzantıları anlamına gelir. Bu, kullanıcıların internet üzerinden ses, video, resim, uygulama programları vs. Gibi farklı türde dosyalar göndermelerine olanak tanıyan bir SMTP uzantısıdır. Ayrıca, Latin olmayan karakterler ve birden çok parça içeren e-postalar ( Düz metin ve HTML öğesi ile e-posta).

 

Kimlik Doğrulaması

SMTPnin bir başka uzantısı Basit Posta Aktarım Protokolü Kimlik Doğrulamasıdır. Bu, e-posta istemcilerinin bir kullanıcı adı ve parola kullanarak. Bir SMTP sunucusuna bağlanırken kimlik doğrulamasına olanak tanır. Bu, yetkisiz kullanıcıların bir S MTP sunucusu üzerinden e-posta göndermelerini önler.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *