Semantic Web (Anlamsal ağ) nedir?

Semantic web nedir?

Semantic web (anlamsal ağ) belgelerden ziyade verilere odaklanır.

Semantic web, World Wide Web’e kıyasla, bilgiye ulaşmanın çok daha etkileyici ve ayrıntılı bir yoludur.

Konsept, insanlara ihtiyaç duydukları zamanda aradıkları bilgileri sunmaktır. Verilerin çoğunluğu formlar kullanılarak oluşturulduktan. Ardından HTML’ye dönüştürüldüğünden, tüm verilerin her zaman herkes tarafından yönetilmesi mümkün değildir.Semantic web, bu bilgiyi herkes için daha faydalı kılar çünkü yeniden düzenlenebilir.

Semantic web esasen, bilgisayarlar, IoT cihazları, cep telefonları veya bilgiye erişmek için yaygın olarak kullanılan diğer cihazlar dahil. Makineler tarafından kolayca okunabilen bir ağ kullanarak bilgilerin bağlanmasına izin verir.

Anlamsal ağ, Web sayfalarındaki verilerin faydalı olduğu, ancak her koşulda faydalı olmadığı varsayımı üzerine kuruludur. İnternetin en büyük engellerinden biri, verilerin çoğunun formlar kullanılarak oluşturulmuş olmasıdır. Herhangi birisinin yönetebilmesi için veri yayınlamanın birleştirilmiş bir yolu yoktur. Verilerin HTML kullanılarak sunulma şekli ele alınması zor olabilir. Bu nedenle anlamsal web bu veriler yeniden amaçlanırsa herkes için daha faydalı olduğu fikrini alır.

Schema.org semantik meta verinin boyutunu artırmak için birtakım kuruluşlar (özellikle Google, Bing ve Yahoo) tarafından oluşturulmuştur. Bunun amacı, belge bağlantılarıyla dolu bir arama sayfasını sunmak yerine, web’deki en iyi kaynaklardan gelen soruları cevaplamaktır.

Anlamsal web teknolojilerinin en önemli kısmı Resource Description Framework (RDF). Bu, kaynakları tanımlamak için ortak bir çerçevedir. Yalnızca kullanıcılara gösterilmek yerine sistemler tarafından ayrıştırılabilen ve işlenebilen meta verileri temsil edebilir.

 

Anlamsal ağ kullanımı

Anlamsal ağ, bir takım kullanım durumlarını ele alabilir.

  • Veri siloları: veri siloları bir kurumdaki ve ötesindeki veri ve bilgileri birbirine bağlayarak elimine edilebilir. Anlamsal meta veriler, daha sonra anlamsal web yoluyla aranabilen bilgileri etiketlerken, veriler yerel formatta kalabilir. Veriler web’deki verileri açmakla bağlantılıysa, kullanıcılar kendi verilerinin kapsamı dışında ilişkiler ve anlamlar bulabilirler.
  • Medya yönetimi: Semantik ağın en yaygın kullanımı BBC’dir. Yayıncının 2010 Dünya Kupası web sitesi, anlamsal web teknolojilerini kullandı.

 

Yararları

Anlamsal ağın en önemli yararlarından biri, özellikle yapay olarak akıllı botlar, sanal asistanlar ve acenteler olmak üzere. Makineler için anlaşılabilir ve erişilebilir hale getirilmiş büyük veri ve bilgiye sahip olmasıdır.

RDF veri yapısının basitliği ve şemanın isteğe bağlı doğası, farklı veri kümelerini birleştirmenin kolay olduğu anlamına gelir. Bu, özellikle bir organizasyon içindeki verilerin çeşitliliğinin zor olabileceği büyük veri projeleri için kullanışlıdır.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *