Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Nginx vs Apache Hangisi daha iyi? 2020

Nginx

internet

Nginx vs Apache Hangisi daha iyi? 2020

Nginx vs Apache Hangisi daha iyi

Bu makalede Nginx ile Apache arasındaki farkı ve hangisinin daha iyi olduğunu anlatacağız.

Gerçek şu ki, her ikisi de tam ağ kümelerinin çekirdeğini (LAMP ve LEMP) oluşturur.

Örneğin, Drupal web sitelerini kullananlar genellikle Apache’yi isterkenken. WordPress kullanıcıları Nginx’i daha fazla olmasa bile tercih ediyor gibi görünmektedir.

Dolayısıyla hedefimiz, tek boyutlu bir öneride bulunmak yerine kendi gereksinimlerinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmaktır.

 

Popülerlik

2012’ye kadar, web sitelerinin %65’inden fazlası, tarihi mirasına küçük bir ölçüt getirmediğinden popüler olan Apache’yi kullanıyordu.

Apache, World Wide Web’in büyümesine öncülük eden ilk yazılımlar arasındadır. Ancak, zaman değişti. W3Techs.com‘a göre, 14 Ocak 2019 itibariyle, Apache (%44,4), sunucularını kullanan web siteleri açısından Nginx’in (%40,9) sadece biraz önünde. Aralarında web sunucusu pazarının yaklaşık %85’inde hakim durumdalar.

webserver

Yoğun trafiğe sahip web sitelerine gelince, aşağıdaki grafik ilginç. Tabii ki, Nginx Apache’nin oldukça önünde ama YouTube, Gmail ve Drive gibi web sitelerine güç veren Google Sunucularını takip ediyor.

market

Çok sayıda web sitesi (bu site hariç) Apache’den Nginx’e geçti. Açıkçası, sonuncusu en son ve bir lider web sunucusu olarak görülüyor. Apache’deki yüksek trafikli web siteleri, ör. Wikipedia ve New York Times, genellikle Varnish gibi bir ön uç HTTP vekil kullanıyor.

 

Hız

İyi bir web sunucusunun temel özelliği, hızlı bir şekilde çalışması ve her yerden bağlantılara ve trafiğe kolayca yanıt vermesidir.

Sunucu hızlarını ölçmek için, Apache (Expedia.com) ve Nginx’e (Booking.com) dayalı iki popüler seyahat web sitesini karşılaştırdık. Bitcatcha adında bir çevrimiçi araç kullanarak, karşılaştırmalar birden fazla sunucu için yapıldı. Google’ın 200 ms ölçütüyle karşılaştırıldı.

Nginx’e dayanan Booking.com son derece hızlı olarak değerlendirildi. Buna karşın, Apache tabanlı Expedia.com ortalamanın üzerinde ve geliştirilebilir olarak değerlendirildi.

 

Güvenlik

Hem Nginx hem de Apache web sitelerinde güvenliği çok ciddiye alıyor. DDoS saldırısı, kötü amaçlı yazılım ve kimlik avı ile başa çıkacak sağlam bir sistem yoktur.

Her ikisi de, güvenliğin her düzeyde güçlendirilmesini sağlayan güvenlik raporları ve önerileri düzenli aralıklarla yayınlar.

 

Eşzamanlı

Apache’nin bir şekilde Nginx’in saf ölçeğini ve kabiliyetini ölçemediği algısı var.

Sonuçta, Nginx ilk olarak FastCGI ve SCGI işleyicileriyle hız sorunlarını hızlandırmak için tasarlandı. Ancak, Apache 2.4’ten itibaren (varsayılan sürümdür), eşzamanlı bağlantıların sayısında ciddi bir gelişme oldu.

Loadimpact.com’daki stres testlerine dayanarak, Booking.com (Nginx) ile tekrar Booking.com (Apache) ile karşılaştırdık. 25 sanal kullanıcı için, Nginx web sitesi saniyede 200 istek kaydedebildi. Bu Apache’nin saniyede 80 isteğinden 2,5 kat daha fazla. Açıkçası, yoğun trafiği olan bir web siteniz varsa, Nginx daha güvenli bir seçenektir.

 

Esneklik

Bir web sunucusu, özelleştirmelere izin verecek kadar esnek olmalıdır. Apache Nginx’in desteklemediği .htaccess araçlarını kullanarak oldukça başarılı.

Üçüncü taraf ve ikinci seviye yöneticilerin ana sunucuya erişimi engellenebilir. Dahası, Apache 60’tan fazla modülü destekliyor ve bu da onu genişletilebilir kılıyor. Apache’nin paylaşılan barındırma sağlayıcıları ile daha popüler olmasının bir nedeni var.

 

Tavsiye

Eğer WordPress kullanıyorsanız, Apache’ye devam etmenizi tavsiye ederim. Çünkü, Nginx (ters proxy) için yoğun bir trafiğe sahip olmanız gerekir. Yani anlık işlemler yapılan Twitter, Facebook vs. Gibi sitenizin olması lazım. Veya en az 10k hitiniz olması gerekir.

Site trafiğiniz düşükse örnek 1-2k gibi hit alıyorsanız, Nginx size fayda değil aksine zarar verir. Her ne kadar Nginx daha hızlı olsada, Apache’den daha fazla http isteği talep eder.

Konu hakkında sormak istediklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 23,015.171.8%
ethereumEthereum
$ 1,637.212.75%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001816.07%
En üste