Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Dark web nedir? Nasıl çalışır ve Nasıl erişilir

Dark web

internet

Dark web nedir? Nasıl çalışır ve Nasıl erişilir

Dark web nedir?

World Wide Web’in En karanlık kısmı olan Dark web nedir?

Google, normal web’in her zamanki gözü olabilir. Ancak Dark web, Firefox, Microsoft Edge ve Apple Safari tarayıcılarının bakışlarından gizlenmiştir.

Bu esas olarak, gizlilik içinde gezinmek isteyen ve İSS’lerinin dikkatini çekmeden. Yasadışı ve tehlikeli faaliyetler yürütmek isteyen insanlar için ideal bir web ağıdır.

 

Nasıl çalışır?

Dark web, internet bankacılığını suç hizmetlerini gizlemeye kadar her türlü neden den dolayı arama motorları tarafından indekslenmemiş. Web bölümlerinden oluşan deep web‘in bir parçasıdır. Yalnızca Doğrudan bir URL veya IP adresi kullanılır.

kullanım

Çoğunlukla karanlık ağ ve derin ağ birbiriyle değiştirilebilir terimler olarak kullanılır. Ancak, deep web, web veritabanlarını, akademik araştırmala. Parola korumalı hizmet kütüphanelerini içerebilen, henüz dizilmemiş bölümler olsa da, dark web daha karanlıktır.

İnternet’in mantıksal temellerinin üstünde yer alan bir bindirme ağını kullanır. Ancak şifreleme ve gizli siteleri kullanan. Özel bir yazılım olmadan bulmak neredeyse imkansız olan ağlardan oluşur.

Bu ağlar kamu kurumları ya da gizlilik motivasyonlu bireyler tarafından işletilen daha büyük özel ağlar üzerinden kullanılır.

 

Karanlık ağa nasıl erişilir

En yaygın dark web erişimli yazılım, yalnızca kullanıcının trafiğini şifrelemekle kalmayan. Aynı zamanda makinenin IP adresini “tor katmanları” olarak anılan Tor düğümleri katmanından geçiren Onion Router veya Tor browser‘dir.

Bu katmanlar, dünyanın dört bir yanındaki binlerce gönüllü tarafından işletilen. Kullanıcının IP adresini belirleyen ve onları dark web üzerinden takip eden proxy sunucuları dır.

Tor kullanarak bu tür bir yönlendirme aracı tam olarak web sitelerinde gezinmek için hızlı bir yol değildir. Arama yapmak yerine girmek istediğiniz siteyi bilmeniz gerekir.

12P ve Freenet gibi alternatif ağlar da var ama Tor en çok kullanılanıdır.

 

Bu sitelerde neler var?

Operatörlerinin istediği her şey. Karanlık ağ kolluk kuvvetleri tarafından görülmediği için, silah ve uyuşturucu madde satın almaktan. Terörist faaliyetleri kolaylaştırmaktan ya da suikast düzenlemeleri yapmak gibi çok fazla yasadışı faaliyetler devam ediyor.

Karanlık ağ, esasen ağın gizemli belkemiğidir. Fakat aynı zamanda, baskıcı rejimler veya yozlaşmış örgütler tarafından gözetlenmeden gazetecilere daha güvenli bir şekilde konuşabileceği bir yer sağlar.

Ayrıca, ana akım web sitelerinde yayınlanmayan, bulması zor olan yazılar olabilir. Ya da yasal sitelerin hizmetlerini ekstra bir gizlilik derecesi ile sunabilmelerini sağlar. Mesela Facebook, sosyal ağına karanlık bir web portalı sunuyor olabilir..

 

Siber suçlular için bir sığınak mı?

Aslında Tam olarak değil. Güvenli ve anonim çevrimiçi kalmasına yardımcı olmak söz konusu olduğunda bir amaca hizmet edebilir.

Ve gizli IP adresleri, kötü amaçlı yazılımların sitelere sızmasını ve bilgisayarları etkilemesini daha da zorlaştırır. Ancak normal web üzerinde IP adreslerini gizleyen birçok hizmet vardır.

Karanlık ağ, bilgisayar korsanlarının ve siber dolandırıcıların faaliyetlerini kolaylaştırır. Ancak dolandırıcılarla ve bir mause tıklamasıyla kolayca erişilebilen yasa dışı içerikle dolu olabilir.

Bu yüzden, eğer sitelerin koleksiyonlarına göz atacaksanız ve yasalardan yana kalmak istiyorsanız bunu dikkatli bir şekilde yapın.

Karanlık internette gezinmek kesinlikle işinizde veya ekranda göz atmaktan mutluluk duyan insanlarla dolu halka açık bir değildir.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 23,326.250.47%
ethereumEthereum
$ 1,667.410.14%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001935.05%
En üste