Snapdragon 845 ile gelecek nesil telefonların gücünü tanıyın

Yeni İşlemci Snapdragon 845 ile tanışın

Snapdragon 845 işlemci gelecek nesil telefonların gücünü gösteriyor. Çok beklenen ve yoğun şekilde söylentilere uğrayan Qualcomm Snapdragon 845 işlemci sonunda burada.

Yeni yonga, muhtemelen Xiaomi ve Samsung’un her ikisi de bu hafta Hawaii’de Qualcomm’un Snapdragon Zirvesi‘nde sahne aldığı gibi 2018’de yüksek güç mükemmel kalitede yeni nesil akıllı telefonlara güç verecek şekilde tasarlandı.

Zaten geliştiriciler yeni yongadan tam olarak yararlanmak için yeni çözüm yolları inşa ediyor. Elliptic Labs, örneğin MagicSnap UltraSound sensör teknolojisinin cihazın kendisini kontrol etmek için telefonda havada jest oluşturmanıza izin veren yeni Sinir İşleme Motoru’nu kullandığını açıkladı.

Snapdragon 845 ile Qualcomm, beş önemli gelişme alanına odaklandı. Aşağıdakilerden her birine geçeceğiz.

Yapay zeka

Qualcomm’a göre, Snapdragon 845 üçüncü nesil mobil yapay zeka platformudur. Snapdragon 845’de Qualcomm, sinir ağı performansını üç kat artırdı. Yapay zeka giderek daha güçlü hale geldiğinden bu oldukça önemli, özellikle mobil cihazlarda cihazlar ekstra iş yükünü idare edebilmelidir.

Daha gelişmiş yapay zeka da görüntü işlemede daha iyi bir rol oynamaktadır. Google, Pixel 2 ile, arka planları tespit edebilen ve bir bokeh efekti oluşturmak için onları bulanıklaştıran yapay zeka sayesinde, mükemmel portre modu fotoğrafları üretmek için tek bir kamera kullanmak için başlıklar çizdi. Snapdragon 845 ile bu tür görüntü işleme sistemleri sadece daha iyi ve daha hızlı olacak. Qualcomm, Huawei Mate 10’daki kamera uygulamasında AI sahne tanıma ve ayar ayarını sağlayan Kirin 970 ve Sinirsel İşleme Ünitesi (NPU) ile Huawei’nin yeniliklerini takip ediyor.

Çip ayrıca geliştirilmiş ses tanıma ve düşük güç ses işleme özellikleri de sunuyor ve Qualcomm, evde kullanılan mobil cihazlar ve diğer Snapdragon 845 destekli cihazlar için AI ses kontrolü sağlama konusunda Çinli internet teknolojisi şirketi Baidu ile birlikte çalışacak. Baidu’nun konuşma AI platformu DuerOS’u kullanarak, özellikle de Çin’de üretilen, basit bir komut kullanarak uyandırma amaçlı cihazlara daha fazla güç aktarım denetimlerinin gelmesini bekleyin.

Snapdragon 845’ün AI’sı için uygulama ve araç geliştirmek için Qualcomm, Google’ın TensorFlow ve Facebook’un Caffe çerçeveleri için destek içeriyor. Snapdragon Sinirsel İşlemci Motoru ile birleştiğinde, çok daha akıllı bir akıllı telefon hazırlamalı.

Performans

Belki de Qualcomm Snapdragon 845’ün en önemli yönü, hem hız açısından hem de çip pil kullanma şeklini nasıl gerçekleştirdiğidir.

Snapdragon 845’deki işlemciye Kryo 385 deniyor ve önceki Snapdragon 835 modelinde olduğu gibi yeni yonga dört “verim” çekirdek ve dört “etkinlik” çekirdek olmak üzere sekiz çekirdeğe sahip. 2.8GHz saat hızına sahip olan performans çekirdeği, Snapdragon 835’teki performansı yüzde 25-30 artırırken, 1.8GHz hızında çalışan verimlilik çekirdeği yüzde 15 performans artışı sunuyor.

Ancak bahsedildiği gibi Snapdragon 845’in geliştirilmiş olması temel performans değil. Yonga, kısmen farklı görevler için özel işlem üniteleri, bir grafik işleme ünitesi, güvenli işleme ünitesi ve benzeri sayesinde daha fazla güç verimli. Bunun ötesinde Snapdragon 845 daha az pil kullanırken, Qualcomm’un cihazınızı yalnızca 15 dakika içinde sıfırdan yüzde 50’ye kadar şarj edebileceğini söyleyen Qualcomm Quick Charge 4.0 sayesinde daha hızlı şarj edebilirsiniz.

Video Çekme

İçerik giderek daha fazla ilgi çekici hale geldi ve bu, Qualcomm için Snapdragon 845’i geliştirmede büyük bir odak noktasıydı. Qualcomm’a göre, çip “sinema sınıfı” görüntülerin çekilmesini destekliyor ve bu büyük bir talep olsa da, bir dizi Burada oldukça ciddi gelişmeler var.

Yeni başlayanlar için çip Ultra HD Premium‘ı destekliyor, bu da temel olarak kamera aracılığıyla çok daha geniş bir renk yelpazesini desteklediği anlamına geliyor. Snapdragon 845, HDR içeriğini destekleyen pazarda çok sayıda görüntü sunarken, bu da Snapdragon 845’i kamera yoluyla yakalamayı destekleyen ilk çip oldu.

Önceki nesil yongalar, daha fazla piksel çekebilmek üzerine yoğunlaşırken Qualcomm’un bu zamanı daha iyi piksel kalitesini yakalamaya odaklanıyor. Snapdragon 835, Rec. 709 renk gamalı Snapdragon 845, Rec. Daha gerçekçi görüntüler ve daha fazla içeriğe sahip içerik için 2020 renk gamı.

Kamera, sabit spesifikasyonlar açısından, önceki fişlere kıyasla video durumlarında 64 kat daha fazla yüksek dinamik aralık (HDR) renk bilgisi yakalayabiliyor. Bu, 8-bit yerine 10-bit renk derinliği yakalama özelliğini de içeriyor.

Qualcomm tarafından yapılan tek iyileştirme daha iyi renk yakalama değil. Yeni iPhone 8 ve iPhone X’in Android cihazlar üzerinde tuttuğu bir özellik olan çip, 1080p’de saniyede 240 kare video yakalama özelliğini destekliyor. Çip, 720p’de 480fps’lik daha yavaş hareket yakalamayı da destekliyor ve bu da işleri yavaşlatmak ve düşük çözünürlükten etkilenmemek durumunda. Xperia XZ Premium’da 720p’de Sony’nin 960fps yavaş çekimi kadar etkileyici değil.

Tüm bunlar, Snapdragon 845 Adreno 630 grafik işleme ünitesi ve Spectra 280 görüntü sinyali işlemcisi ile ilgili birkaç yeni teknoloji parçası sayesinde gerçekleşti. Adreno 630’un kendisi Snapdragon 835’deki Adreno 540 üzerinde oldukça gelişmiş ve Qualcomm’a göre yüzde 30 performans artışı sağlıyor.

Elbette daldırma da karma gerçeklik içerir ve Snapdragon 845 de VR gelişimini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Çip oda ölçeğinde 6 derece serbestlik özelliğini destekliyor; bu da temel olarak duvar gibi şeyleri algılayacak ve böylece sanal bir çevrede olduğunuzda bir şeye çalışmazsınız demektir.

Güvenlik

Mobil güvenlik giderek daha çok odaklanıyor. Apple, iPhone X’de Face ID ile işleri biraz daha değiştirdi ve şimdi Android telefonları, Snapdragon 845 sayesinde bazı güvenlik iyileştirmeleri yapmaya hazırlanıyor.

Snapdragon 845 modelinde Qualcomm güvenlik konusunda ciddi adımlar atıyor. Aslında, şirket kendi işlemcisine kendi belleğini ve hatta kendi gücünü kullanarak çip üzerinde güvenlik odaklı bir modül eklemiştir. Başka bir deyişle, fiziksel olarak çipin üzerinde bulunan, ancak gerçekten ayrı bir donanım olan bir ada gibi bir ada benziyor. Çipin bu bölümü “Güvenli İşleme Birimi” olarak adlandırılır.

Özellikle saldırıya uğramış bir biyometriye girdiğimiz için oldukça büyük bir gelişme var. Parmak izi sensörleriyle birisi parmak izi verilerinizi çaldıysa, başka bir parmak kullanabilirsiniz. Şimdi, kimliğimizi doğrulamak için yüzümüzü kullanıyoruz; bu verileri korumak son derece önemlidir.

Bağlantı

Qualcomm uzun süredir bağlantı çözümleri ile bilinir ve Snapdragon 845’deki bağlantı her zamankinden daha iyi. 5 G yaşına girerken gigabit bağlantısı giderek daha da önem kazanmaktadır. Gigabit LTE, şu anda dünyada gigabit LTE ağlarını devreye sokan ağır operatörler 43 ile hızla büyüyor. Qualcomm, cihazların yeni X20 LTE modemiyle bu süper hızlı ağlara bağlanmasına yardımcı oluyor. Qualcomm’a göre, modem gerçek dünya testlerinde% 20 daha hızlı hız sağlıyor.

Burada daha hızlı veri hızlarına izin veren birkaç teknoloji var. Yeni başlayanlar için çip 5x taşıyıcı toplama işlemini destekliyor, bu da telefonunuzun aynı anda beş kanala kadar veri alabileceği anlamına geliyor. Taşıyıcıların gigabit ağlarını kullanmaya devam etmesinden yararlanabilmeniz için 1.2Gbps’lik ağır bir hızdaki tepe veri hızlarına izin verir.

Wi-Fi bağlantısı da geliştirildi. Snapdragon 845, 802.11ad Wi-Fi ve 802.11ac Wi-Fi’yi destekliyor ve 4.6Gbps’ye kadar veri hızları alacaksınız.

Qualcomm, cihazların Bluetooth gibi diğer protokollerle nasıl bağlandığını da geliştiriyor. Örneğin Snapdragon 845 ile, Bluetooth aracılığıyla sadece bir tanesi yerine birden çok aygıta bağlanabileceksiniz. Bir telefonun hem sol hem de sağ kulakiçi kulaklıklar ile bağlantı kurabileceği, pil ömründen tasarruf eden ve bağlantıyı geliştiren bir ana gerçek kablosuz ağza sahip olmak yerine gerçek kablosuz kulakiçi kulaklık kullananlar için iyi bir haber.

 

İlginizi çekebilir:IOS ve Android’de Arka planda YouTube oynatma

 

Cihazlar ne zaman çip alacak?

Peki hangi telefonlar yeni yongayı ilk önce yer alacak? Tam olarak henüz bir şey bilmiyoruz, ancak muhtemelen Samsung Galaxy S9 ilk model olacak. Samsung ve Qualcomm, Snapdragon 835’i üretmek için ortaklık kurdu ve bu, Samsung’un çipte birinci önceliğe sahip olduğu anlamına geliyordu. LG gibi şirketler, daha eski işlemcileri kullanmak zorunda kaldılar veya Samsung Galaxy S8’i piyasaya sunana kadar beklediler. Qualcomm ve Samsung, Samsung Foundry’nin bir kez daha Snapdragon 845’ü imal edeceğini ve diğer üreticilerin üzerinde beklemek zorunda kalabileceğini söyledi.

Sonunda en mükemmel telefonları Snapdragon 845 özellikli olacak. Snapdragon 835 paketi Google Pixel 2, LG V30, HTC Kullanıcı U11, Sony Xperia XZ1 ve daha fazlasını içerir. Bu telefonların haleflerinin Snapdragon 845’i kullanmasını bekliyoruz.

Tabii ki Qualcomm sonunda bu cipslerin bilgisayarlarda da bulunmasını isteyecektir. Qualcomm ile ilk bilgisayarlarda HP Envy X2 ve Asus NovaGo‘nun Snapdragon 835’i bulunuyor ancak yakın gelecekte büyük olasılıkla dizüstü bilgisayarları yeni yongayla göreceğiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *