Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Grafen topu: Samsung’un yeni teknolojisiyle 5 kat daha hızlı şarj

Grafen topu

Mobil

Grafen topu: Samsung’un yeni teknolojisiyle 5 kat daha hızlı şarj

Grafen topu: Samsung’un yeni teknolojisiyle 5 kat daha hızlı şarj

Grafen topu teknolojisiyle 5 kat daha hızlı şarj

Grafen topu Samsung’un Gelişmiş Teknoloji Enstitüsü, deniz suyunun arındırılmasından kanseri saptamaya kadar birçok heyecan verici gelecek projesinin bir parçası olan grafen’e bir başka kullanım getirdi.

Bu sefer Lityum iyon pillerin içinde çalışmaya başladı. Bilim adamları, normal bir Li-ion hücreleri içinde kullanılmak üzere toplam kapasiteyi %45’e kadar artıran ve şarjı beş kat artıran bir “grafen topu” kaplaması üretti. Bu ürün normal  telefon şarjından daha hızlı şarj ediyor.

Herhangi bir akıllı telefon sahibi, özellikle zaman çok önemli olduğunda, bir pilin şarj edilmesini beklemekteki acıyı bilir. Ve OnePlus’ın ve Huawei’nin Süper Şarjı gibi kullanışlı tescilli teknolojiye sahip olmasına rağmen. Şarj süreleri asla bir saatin altına düşmez. Bir grafen topu, işleri araştırma ekibi tarafından önerilen şekilde hızlandırabilirse, hepsi değişecektir.

Telefonunuz 90 dakika sonra şarj edilirse, pil hücrelerine bir grafen topu verilmesi durumunda bu sayı sadece 18 dakikaya kadar düşecektir. Ek olarak, ekip 500 döngüden sonra gelişmiş pilin hala %78’lik bir şarj alıkoyduğunu iddia ederek. Hücrenin ömrünü etkilemiyor gibi görünüyor. Grafen kaplaması, pilin katotu ve elektrodunun kararlılığını ve iletkenliğini geliştirir. Bu sayede daha az arıza ile hızlı şarjın zorluklarını alabilir.

Samsung araştırma ekibi, grafen topunun çalışma şekli ve nasıl üretildiğine ilişkin uzun, çok teknik bir yazı yayınladı. Teknolojinin çok erken safhalarda olduğu ve Galaxy S9’un veya diğer cihazların önümüzdeki yıl önemli bir özelliği olmayacağı açıktır. Bununla birlikte, Samsung’un ve diğer telefonların içindeki gelecek piller üzerinde bir etkisi olması olasılığı açıktır. En sevdiğiniz cihazda daha hızlı şarj yapın, ve daha uzun ömürlü batarya kullanın.

Li-ion piller, hızlı şarjın son derece yararlı olduğu yalnızca mobil aygıtlarında değil, ama aynı zamanda hızlı şarjın daha geniş bir evrensel uyum için şart olduğu elektrikli araçlarda da kullanılır. Samsung, grafen topu teknolojinin telefonlarımızdaki küçük kapasiteli hücrelerden, arabalar içindeki daha büyük pillere kadar genişletilebileceğini söylüyor.

İlginizi çekebilir: Samsung Galaxy S9

Şirket, Amerika Birleşik Devletleri ve Güney Kore’de grafen topu teknolojisi için patentler verdi ancak bir tüketici ürüne ne zaman ulaşacağına dair bir gösterge yok.

Okumaya devam et

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Mobil

Reklâm
En üste