Localhost Nedir ve 127.0.0.1’den Ne Kadar Farklıdır?

Localhost Nedir ve 127.0.0.1 Nedir

Localhost ve 127.0.0.1 nedir? Localhost ve 127.0.0.1 arasındaki fark nedir?

Her ağ cihazının bağlantısı kesilmiş olsa bile, bilgisayarınız hala bir tür ağ üzerinden iletişim kurabilir. Geridöngü olarak bilinen bir Unix makinesi, kendisinden ve kendisinden sanal ağ aygıtı üzerinden ağ iletişimi gönderip alabilir. Bilgisayarınız kendisinden mesajlar göndererek, çalışan bir ağa ihtiyaç duymadan ağ tarzı haberleşmeye izin verebilir.

127.0.0.1

127.0.0.1 Nedir?

127.0.0.1 en sık kullanılan geridöngü IP adresidir. Özellikle geridöngü işlevi için kullanılan on altı milyondan fazla IP adresinin ayrılmış bloğunun bir parçası. Geridöngü, ağ bağlantı protokollerini kullanırken bilgisayarınızın kendisiyle iletişim kurmasını sağlar.

Geniş soyutlamada, geridönüşüm, tek bir uç noktayla ağ bağlantısı oluşturan, aynı aygıtta başlayıp bittiği anlamına gelen sanal bir ağ aygıtıdır: Bilgisayarınız, Aslında geridöngü aygıtıdır. Yukarıda görüldüğü gibi, ipconfig‘de lo adıyla bile görünmektedir. Geridöngü adresleri temel olarak sorun giderme (aynaya bakmaya benzer) veya bir ağ arayüzü üzerinden yerel kaynaklara erişmek için kullanılır.

 

Localhost nedir?

“localhost”, kaynak sunucuya bağlanan bir iletişim portunu açıklar. Bir ağ bağlantısının kendi üzerinde geri dönmesine izin vererek, böyle bir ağ mevcut olmadığında veya bulunmadığında ağ bağlantılarını taklit etmenize izin verir. Uygulamada, localhost kullanım ve tartışma için 127.0.0.1 ile eşanlamlı olarak değerlendirilir. Ancak, kesinlikle aynı olmadıklarını hatırlamak önemlidir.

Kullanıcı tarafından yazılan metin dizesini gezilebilir bir IP adresine çevirmek için bir DNS isteği yapmadan önce, işletim sistemi HOST dosyasını takma adlar veya yönlendirme kuralları açısından kontrol eder. Standart varsayılanlara yapılandırılmış bir sistemde, bir URI’daki “localhost” IPv4 altında 127.0.0.1 veya IPv6 için :: 1 olarak çözülür. Ancak, bu ikisinden çok daha fazla geridöngü adresi var. Geridöngü adresleri için ayrılan IP adresleri bloğu 127.0.0.0 ila 127.255.255.255 arasındadır.

Çoğu durumda localhost, yukarıda belirtildiği gibi HOST dosyasındaki yönlendirme kuralı sayesinde 127.0.0.1’e çözümlenir. Ancak bazı durumlarda, yerel ana bilgisayar farklı bir IP adresine eşlenebilir. Böylece, localhost bu bloktaki herhangi bir IP adresine işaret edilebilir ve aynı şekilde çalışır.

 

Localhost ve 127.0.0.1 Arasındaki Fark Nedir?

Çoğu makinede localhost ve 127.0.0.1 işlevsel olarak aynıdır. Ancak localhost, IP adresi için bir etikettir, adresin kendisi değildir. Localhostun farklı IP adreslerine işaret edilebilir. Aslında, herhangi bir IP adresinde, hatta ayrılmış adres bloğunun dışında olsa bile işaret edilebilir. HOST dosyası umursamıyor ve sizi durdurmuyor. Ancak, sisteminizde önemli bir işlevsellik kıracak ve bir yerel ağ bağlantısına dayanan herhangi bir uygulamayı çökertecektir.

Geridöngü adres bloğu için 127 adres bloğu seçildi, çünkü bu, 00000001 – 01111111 arasındaki ikili adres değerinden çalışan A Sınıfı adreslerinin son bloğuydu. IPv6’da geri döngü adresi, ilk adres olan 0: 0: 0’dır. : 0: 0: 0: 0: 1, en sık olarak kesik biçiminde :: 1 olarak ifade edilir.

Windows’tan bir Unix sistemine geliyorsanız, geridönüşün pratik olarak localhostla eşanlamlı olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. HOST dosyanızı, geridönüş ünün 127.0.0.1’e yönlendirmesini sağlamak için kullanabilirsiniz, ancak bu, her şeyden çok bir metin yerine geçer.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *