Facebook yüz tanıma, bir başkasının fotoğrafınızı çalmasını önler

Facebook yüz tanıma sistemi

Facebook yüz tanıma, Facebook fotoğraf etiketleme sürecini basitleştiren aynı yüz tanıma yazılımı, yakında fotoğrafınızın bir yabancı profil resmi olarak kullanılmadığından emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Şirket, 19 Aralık Salı günü yeni (ancak isteğe bağlı olarak) Facebook yüz tanıma araçlarını ve tacizden kurtulmaya yardımcı olmak için tasarlanmış bir avuç yeni seçenek sunduğunu açıkladı.

İlk araç, başkasının profil resminde sizi aramak için sizi otomatik olarak fotoğraflarda etiketleyen aynı yazılımı kullanıyor. Araç sosyal medya kimliğine bürünme ile mücadele için tasarlanmıştır. Yüz tanıma aracınızı etkinleştirdiyseniz, Facebook yüzünüzü başkasının profil resminde bulursa, size bir bildirim gönderirsiniz.

Etiketlenmemiş bir fotoğrafta kupayı tespit ettikleri takdirde Facebook ayrıca kullanıcılara bildirim göndermeye başlayacak. Facebook diyor seçeneği, kullanıcıların kendilerini etiketlemeye veya etiketlemeyeceğini veya gönderen kullanıcıya endişeleri ile ulaşıp ulaşamayacaklarını seçmelerini sağlar.

 

Yakalayış

Resim yalnızca herkesle veya içerdikleri bir grupta paylaşıldıysa, yalnızca bir bildirim alırsınız. Bu nedenle fotoğrafın gizlilik ayarlarını ihlal etmezsiniz.

Facebook, kullanıcı geri bildirimine dayalı tek bir kontrolle ayarı basitleştirmeden önce yüz tanımayı açıp kapatabilir. Artık, kullanıcılar, tüm alt kategorilerin ayarlanmasından ziyade bir yüz tanıma özelliğini kullanıp kullanmamayı seçebilirler. Araçlar ayrıca, görme engelli kullanıcılar için genişletilmiş sistemlerle başlatılıyor, bu da şimdi bir fotoğrafı bulunanları açıklayan alt metin aracında isimleri içeriyor.

Facebook’un yüz tanıma araçları 2010 yılından beri varlığını sürdürüyor. Facebook, bu yılın başlarında kullanıcıları korumak için benzer bir hedefi olan diğer profil fotoğraf araçlarını piyasaya sürdü. Yüz tanıma özelliğinin mevcut olmadığı Kanada ve Avrupa Birliği hariç olmak üzere en yeni araçlar kullanıma sunulmaktadır.

Yüz tanıma araçlarıyla birlikte Facebook bugün, engellenen bir kullanıcıdan ikinci hesapların iletişim kurmasını ve mesajları görmezden gelmeyi (engellemez) engellemesini önleyerek tacizle mücadele için tasarlanmış yeni seçenekler de sundu.

Bir tacizi bloke eden kullanıcılar için, Facebook, aynı kişinin engellendikten sonra onlarla iletişime geçmeye çalışan ikinci bir hesap oluşturmadığından emin olmaya yardımcı olmak için çalışıyor. Araç, yeni arkadaş isteğini veya mesajın kullanıcının önceden engellediği birinden geldiğini gösteren IP adresini gibi farklı sinyallere bakarak çalışır.

Artık iletiler için yeni bir görmezden gelme özelliği, kullanıcıların yeni ileti bildirimlerini kullanıcıyı tamamen engellemeden durdurmasını sağlar. Yoksayılan mesajlar, mesajlar okunduğunda göndereni gösteren aracı da devre dışı bırakır. İletiler, yine de erişilebilecekleri süzülmüş bir klasöre taşınır.

Facebook; “Tacizden korunma amaçlı yeni araçlar, ev içi şiddetten kurtulanlara yönelik gruplar da dahil olmak üzere gruplar ve güvenlik uzmanlarıyla birlikte çalışma ve gazetecilerle birlikte bu araçların tartışılmasının bir sonucudur” dedi.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *