Bırakma Beni – bir Aida Begiç filmi

Bırakma Beni

Bırakma Beni Yapımcılığını Beşir Derneği ve Film House’ın, yönetmenliğini ve senaristliğini ise Cannes ödüllü Bosnalı yönetmen Aida Begiç’in üstlendiği, son zamanların en dikkat çekici hikayesine sahip Bırakma Beni filmi Antalya film festivalinde görücüye çıktıktan sonra yakın zamanda sinema severlerle buluşacak.

 

Film Türü Dram
Yayın Yılı: 2017
Süre: 97 dakika
Diller: Türkçe, Arapça
Ülke: Türkiye, Bosna Hersek
Yapımcı: Beşir Derneği

 

bırakma beni

Çok sayıda maddi ve insani kayıplara sebep olmuş Suriye’deki iç çatışmalar sonucu ortaya çıkan mülteci krizinin sonuçlarından esinlenilerek yazılan ve yetim kalan Suriyeli bir grup çocuğun hikayesinin konu edildiği film,

Bosna Hersek savaşını yaşamış, savaşı öncesi ve sonrasıyla bilen bir yönetmen olarak Suriyeli çocukları oldukça iyi anladığını belirten yönetmen Aida Begiç, filmi de bu duygularla yazdığını söylemiş oldu. Bırakma Beni filminin öteki filmlerden değişik bulunduğunu belirten Begiç, “Bu film öteki filmlerimden değişik olarak evlatların dünyası üstüne kurulu.

Yalnız onların dünyasını ve bakış açılarını yansıtıyor. Bundan dolayı film yalnız dram değil, her durumda ümit ve sevginin de çocuklar tarafınca iyi mi yeşertildiğinin bir yansıması. Dikkat çekmek istediğimiz bir konu da; filmde izlediğiniz bütün hikayelerin çocukların hayatlarından gerçek kesitler ihtiva ettiği. Mültecilere karşı önyargılı olanların bu film ile değişik duygular hissedeceğini düşünüyorum. Onlarla aynı şeyleri yaşamış biri olarak insanların mültecilerle empati kurabilmesine aracı olmak benim için en mühim amaç olacak. ”dedi.

2 senelik bir hazırlığın arkasından bu senenin başlangıcında 13 ülkeden gelen hususi ekiplerle çekimlerine başlanan filmde 100’den çok kişi görev aldı. Harp mağduru 350’den çok yetim çocuğun motivasyonlarını çoğaltmak, adaptasyonlarını hızlandırmak ve rehabilitasyonlarına destek olmak amacıyla Gaziantep, Şanlıurfa, Hatay ve Akçakale’de gerçekleşen imalathane çalışmaları ile süregelen proje, bir film projesi ile taçlandırıldı.

Film İsa, Ahmed ve Mümtaz adlı üç yetimin hikayelerine odaklanırken başrol oyuncuları iç filmde rol alan bütün çocuklar bu kamplardan seçildiler.

Film ile ilgili videolara bu linkten ulaşabilirsiniz.

[wpcc-iframe loading=”lazy” width=”1000″ height=”563″ src=”https://www.youtube.com/embed/7g4TeTiG52Y?feature=oembed” frameborder=”0″ gesture=”media” allow=”encrypted-media” allowfullscreen]

Aida Begiç kimdir?

bırakma beni

Aida Begiç

Saraybosna’da doğan yönetmen ve senaris Aida Begiç, Saraybosna Sahne Sanatları Akademisi multimedya yönetmenliği bölümünden mezun oldu. Mezuniyet filmi İlk Ölüm Tecrübesi (Prvo smrtno iskustvo) 2001 senesinde Cinefondation resmi seleksyonu çerçevesinde Cannes Film Festivali’nde yayınlandı ve arkasından pek çok ödüle layık görüldü.

İlk uzun metrajlı filmi Kar (Snijeg) ile Cannes Film Festivali’nde Eleştiri Haftası programının Grand Prix ödülünü kazanmıştır. Cannes tecrübesinden sonrasında dünya genelinde da pek oldukça ödülün sahibi oldu. Kar, Avrupa Film Akademisi’nde Discovery branşında yılın keşfi olarak aday yayınlandı.

2010 senesinde İstanbul, Beni Unutma adlı antolojik çalışmanın bir parçası olarak Otel(o) adlı kısa filmin senaristliğini yazarak yönetmenliğini yapmış oldu. Aynı sene dünyaca ünlü olan Phaidon yayınevi’nin yayınladığı Take 100 tarafından dünyada gelecekte vadeden yüz yönetmenden biri diye deklare edildi. İkinci uzun metrajlı filmi olan Çocuklar’ın (Djeca) prömiyer vizyonu Cannes Film Festivali’nde yapılmış oldu.

Festivalde Un Certain Regard resmi seleksyonunda jüri özel ödülünü aldı. Special Screening programı çerçevesinde 2014 Cannes Film Festivali’nin resmi seleksyonu içinde ilk vizyonu meydana getirilen film antolojisi. Saraybosna Köprüleri’nin (Mostovi Sarajeva) bir parçası olan Album adlı kısa filmin senaristi ve yönetmenliğini yapmış oldu. Surat bin dolarlık ev (Kuća od 100 miliona dolara) adlı uzun metrajlı belgesel filmin yapımcılığını üstlendi.

Sarajevo, Cannes, Pesaro benzer biçimde mühim film festivallerinde ödüller alan Begiç, halen Saraybosna Üniversitesi Sahne Sanatları Akademisi’nde lisans ve yüksek lisans programlarında ders vermekte. Bununla beraber Yönetmenlik Kısmı’nın başkanlığını yürütmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *