Facebook iki faktörlü kimlik doğrulaması nasıl yapılır

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulaması

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulaması nasıl yapılır?

Facebook iki faktörlü kimlik doğrulaması kullanmaya başlama konusunda ikna etmek için. Kurulmu her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Dahası, Facebook’a artık telefon numaranızı vermenizi gerektirmiyor. Bunun yerine, iki faktörlü kimlik doğrulaması için. Üçüncü taraf uygulamalarını kullanmanıza izin veriyor.

Facebook başlatılmamış, iki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA) için çevrimiçi hesaplarınız için. Ekstra bir güvenlik katmanı sunar. Bir şifre yazmanın yanı sıra, hesabınıza erişmek için ikinci bir kod sağlamanız gerekir. Ve bu SMS veya bir kimlik doğrulama uygulaması aracılığıyla gönderilir.

 

Telefon Numarası Olmadan Facebook kullanın

Facebook şimdi bir süredir 2FA sundu. Daha önce, sosyal ağ kurulum sırasında telefon numaranızı vermenizi gerektiriyordu. Bu, Facebook’un SMS metin mesajları yoluyla kimlik doğrulama kodları göndermesi için gerekliydi.

Bir telefon numarası sağlama ihtiyacı, bazı kişileri 2FA’yı kurmaya açık bir şekilde koymuştur. Ve Facebook’un 2FA sistemindeki bir hata Facebook’un başka bildirimleri SMS yoluyla göndermeye başladığında. Facebook’a telefon numaralarını verenler rahatsız oldu.

Şimdi, bir Facebook Güvenlik notunda belirtildiği gibi, Facebook iki faktörlü kimlik doğrulaması kurulum prosedürünü basitleştirdi. Sosyal ağ da Google Authenticator ve Duo Security gibi üçüncü taraf kimlik doğrulama uygulamaları için destek ekledi.

 

Facebook’ta 2FA Nasıl Kurulur

Yapılacak her şey, Facebook’ta 2FA kurmak:

  • Facebook.com/settings adresine gidin veya uygulamadaki “Ayarlar” ı tıklayın.
  • “Hesap Ayarları” nı tıklayın.
  • “Güvenlik ve Giriş” e tıklayın.

2FA

 

  • İki faktörlü kimlik doğrulaması yazan kısıma tıklayın.
  • Tekrar şifrenizi girmeniz istenecek, şifrenizi girin.

Başla

  • Açılan pencereden “Başla” butonuna tıklayın.

Kimlik doğrulama uygulaması

  • Açılan “Bir Güvenlik Yöntemi Seç” penceresinden “Kimlik Doğrulama Uygulaması” kısmını seçip “İleri” tıklayın.
  • İleri’yi tıkladığınızda, karşınıza “Üçüncü Taraf Kimlik Doğrulayıcıyla Ayarla” kısmı çıkacaktır.

Taraf Kimlik

  • Buradan yukarıda belirtilen DUO veya Google Authenticator uygulaması kullanarak. Görünen kare kodu tarayıp size verilen 6 haneli şifreyi İleri’yi tıkladıktan sonra girmeniz gerekir.

Onay Kodunu Gir

  • Kare kodu taradıktan sonra, karşınıza çıkan 6 haneli şifreyi yukardaki gibi görünen pencereye yazdıktan sonra. İki faktörlü kimlik doğrulaması açık penceresi karşınıza çıkacaktır.

Doğrulama

İster 1 haftalığına kod olmadan giriş yapın, ister hemen aktif hale getirin. Böylelikle Facebook hesabınız daha güvenli bir hale gelecektir. Bunun için Facebook’un önerdiği DUO ve Google uygulamasını kullanın.

uygulama

Yüklediğiniz, Google Authenticator uygulaması, “Başla” butonuna tıklayarak kod tarama işlemi yapın. Çıkan ilk sonuçta altı haneli şifre çıkacaktır ve hesap eklenecektir. Kullanımı basittir, eğer Telefonunuzu sıfırlayacak olursanız. İlk önce bu programı kaldırın, daha sonra sıfırlama işlemini yapın.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *