Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Facebook gizliliği ve Cambridge Analytica hakkında

Facebook gizliliği

internet

Facebook gizliliği ve Cambridge Analytica hakkında

Facebook gizliliği ve Cambridge Analytica

Facebook gizliliği ve Cambridge Analytica hakkında bilmeniz gereken herşey.

Facebook’un kullanıcı verilerini izlediği bir sır değil, bunu yayınladıkları bir konuyla ilgili bir ekleme yapan herkes kanıtlayabilir.Cambridge Analytica tarafından satın alınan 50 milyondan fazla kullanıcının yasadışı veri madenciliği iddiasıyla ilgili yeni endişeler dile getiriliyor.

Saklanan Facebook gizliliği kişisel bilgilerin güvenliği. Facebook analitik firmasını ve ana şirket Stratejik İletişim Laboratuvarlarını yasakladı. Cambridge Analytica’nın Başkan Donald Trump’un başkanlık teklifi ve İngiltere’nin Brexit oyuyla ilgili sosyal medya kampanyalarını ele almasıyla, incelemenin bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

21 Mart Çarşamba günü, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg sessizliğini bozdu ve neler olduğunu ve ağın yaptıklarını detaylandıran bir gönderiyi paylaştı. Cambridge Analytica, şirketin yanlış bir şey yapmadığını ve şimdiye kadar, araştırmalarla işbirliği yaptığını söyledi.

 

Yasadışı veri madenciliği hakkında bilmesi gereken nedir?

Söz konusu kullanıcı verilerinin bir kısmına. Kullanıcıların bu bilgileri anonim ve fizyolojik araştırmalar için kullandığını söyleyen bir kişilik uygulaması olan Global Science Research tarafından. “Thisisyourdigitallife” adlı uygulamayı yetkilendirerek erişildi.

Üçüncü tarafa ait bir uygulamaya erişim izni vermek. Uygulamanın hangi verilere erişebileceğini belirten bir açılır pencere açar. Bu, kullanıcının erişim izni vermeden önce şartları kabul etmesini gerektirir.

Uygulamanın, Facebook gizliliği, kullanıcıları anketleri ve diğer çevrimiçi görevleri tamamlamaları için ödediği bir program olan Amazon Turk tarafından da artırıldığı bildirildi. Küresel Bilim Araştırmaları’nın bu verileri Cambridge Analytica’ya sattığı iddia ediliyor.

Uygulamanın geliştiricileri ve Cambridge Analytic’in neden bu kadar ateş altında olmasının nedeni bu değil. Uygulamaya yalnızca yaklaşık 270.000 kişi erişti.

Aynı zamanda The New York Times’da belirtildiği gibi 50 milyondan fazla hesaptan bilgiye erişene kadar, bu kullanıcıların arkadaşlarına ve arkadaş arkadaşlarına da veri topladı.

Bu, verilerin çalınmasını sağlayan kullanıcıların büyük bir çoğunluğunun uygulamayı hesaplarına erişme konusunda hiçbir zaman yetkilendirmediği anlamına gelir. Böylece, söz konusu tartışmaya ve Facebook’un Cambridge Analytica’nın yasağını istemesine neden olur.

Verilerinize ve arkadaşlarınızın bilgisine erişemeyen bir şirket vermeniz, irrasyonel olarak ödenmesi gereken yüksek bir bedeldir.

 

Üçüncü taraf uygulamaları artık arkadaşlarınızın verilerine erişemez

Facebook, bugünün platformunun üçüncü taraf uygulamaların arkadaşlarınızdan aynı bilgilere erişmesine izin vermediğini söylüyor.

Bu değişiklik, Facebook’un geliştiricilerin bir kullanıcının arkadaşlarındaki verilere erişmesine izin veren API’yı kaldırmasıyla 2014 yılında yapılmıştır.

Üçüncü taraf uygulamaların yıllardır arkadaş verilerine erişemeseler de Zuckerberg, platformun kullanıcı verilerini daha fazla korumak için birkaç adım atacağını söylüyor.

Üçüncü taraf uygulamaları artık yalnızca üç ay boyunca bağlı kalacak ve tek kullanımlık uygulamaların arka planda verileri izlemesini engelleyecektir.

Ağ, 2014’ten önce arkadaş verilerini kullanan tüm uygulamaların denetimini de başlatıyor ve denetimle işbirliği yapmayan kişilerin yanı sıra verileri kötüye kullanan uygulamaları da kaldırıyor.

Kullanıcılar hangi uygulamaların verilere erişebildiğini görmek için her zaman ayarlara bakabilirken. Facebook, kullanıcıları bir sonraki ay boyunca haber akışına yerleştirir. Ve böylece kullanıcılar izin verilen uygulamaları kolayca kontrol edebilir.

Zuckerberg “Facebook’u başlattım ve günün sonunda platformumuzda olanlardan sorumluyum” diye yazdı. “Topluluğumuzu korumak için gerekenleri yapmak konusunda ciddiyim. Cambridge Analytica’yı içeren bu özel sorun, bugün yeni uygulamalarla artık olmamalı, bu geçmişte olanları değiştirmiyor. Platformumuzu daha da ileriye taşımak ve topluluğumuzu ileriye dönük herkes için daha güvenli hale getirmek için bu deneyimden öğreneceğiz. ”

 

Facebook 2015’teki verileri biliyordu

Facebook, 2015’te gazetecilerin yanlış kullanımlarını keşfetti.

Uygulamanın yaratıcısı Dr. Aleksandr Kogan, akademik bir çalışma için kullandığını iddia etti ve yanlış bir şey yaptığını düşünmediğinde ısrar etti.

Facebook veriyi 2015 yılında buluşturduğunda, Global Science Research’ün bunu silmesini istedi ve şirketin yaptığını düşündü. Facebook, silme işleminin asla gerçekleşmediğini bildiren raporlar aldığında, şirketi platformdan askıya aldı ve bir soruşturma başlattı.

 

Facebook para kaybediyor

Reklam verenler genellikle Facebook’u seçerler.

Çünkü şirket, belirli bir müşteriyi, yalnızca yeni ebeveynlere reklam vermek için yasal, kamuya açık bilgileri kullanarak hedefleyebilir. Ancak skandal, şirketin değerini etkiliyor. İlk iki günde, şirketin stoğu yaklaşık 60 milyar dolarlık değer kaybetti.

Facebook boşa çıkmayacak ve milyarlarca dolar kaybedemeyecek.

Sosyal medya platformları kar güdümlü şirketlerdir ve alt çizgiye yönelik bir tehdit elbette hızlı bir değişime neden olabilir. Reklamverenlerin, reklamlarını nefret dolu konuşma videolarına ekledikten sonra platformu boykot ettiğinde YouTube’un reklam politikalarını ne kadar hızlı değiştirdiğini görün.Not: WhatsApp kurucuları Dünya çapında herkesi Twitter üzerinden #DeleteFacebook hashtag’ine davet etti.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer internet

bitcoinBitcoin
$ 27,662.411.49%
ethereumEthereum
$ 1,892.222.68%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000880.74%
En üste