Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Gizli Windows Kısayol tuşuyla Ekran Kartı Sürücüsünü Yeniden Başlatın

Ekran

Bilgisayar

Gizli Windows Kısayol tuşuyla Ekran Kartı Sürücüsünü Yeniden Başlatın

Gizli Windows Kısayol tuşuyla Ekran Kartı Sürücüsünü Yeniden Başlatın

Windows, ekran kartı sürücülerinizi yeniden başlatan gizli bir klavye kısayol tuşuna sahiptir.

Bilgisayarınız donarsa, bilgisayarınızı yeniden başlatmadan önce bu kısayolu deneyin. Aksi halde bilgisayarınızı zorla yeniden başlatmayı gerektiren donmaları düzeltebilir.

Bu tuş kombinasyonu, Windows 10 ve Windows 8’deki grafik alt sistemini yeniden başlatır. Windows 7’de ekran kartı sürücülerinizi yeniden başlatmak için klavye kısayolu yoktur.

 

Bilgisayarınızın Grafik Sürücülerini Yeniden Başlatma

Grafik sürücülerinizi yeniden başlatmak için klavyenizdeki Winwindows tuşu+Ctrl+Shift+B tuşlarına basın.

Ekranınız olarak bölünmüş bir saniye için siyah olacak ve bir bip sesi duyacaksınız. Her şey daha sonra kısayol tuşuna basmadan önce olduğu gibi tekrar görünecektir. Mevcut tüm uygulamalarınız açık kalır ve hiçbir şey kaybetmezsiniz.

Bir oyunu oynarken bile bu kısayolu denenmiştir. Kısayolu kullandıktan sonra oyun düzgün çalışmaya devam etti. Bunun nedeni, Windows’un grafik alt sistemini yeniden başlatmasıdır. Tüm uygulamalarınız yalnız bırakılır ve normal şekilde çalışmaya devam eder.

Bu klavye kısayolu, Windows 10 işletim sisteminin bir parçası olduğundan, NVIDIA, AMD ve Intel grafik sürücüleri yeniden başlayacaktır. Bilgisayarınız’da hangi grafik donanımı varsa çalışır.

 

Donmuş bir Ekran Nasıl Kurtarılır

Bunun bir sistemin donmasını sağlayacak garantisi yoktur. Bilgisayarınız ekran kartı sürücülerinizle ilgili bir sorun nedeniyle donarsa, bu kısayol bunu düzeltebilir.

Bu kısayol, 3D oyunları oynarken ortaya çıkan donmaları düzeltebilir. Bilgisayarınız normal bir şekilde kullanırken ortaya çıkan donmalardan da kurtulabilir. Windows 10, masaüstünüzün çizimini hızlandırmak için grafik donanımınızı kullanır. Hatta modern web tarayıcıları web sayfası oluşturma işlemini hızlandırmak için kullanır.

Siyah bir hata ekranı görürseniz veya yanıt vermeyen bir tam ekran oyunda donma olursa. Grafik sürücülerinizi yeniden başlattıktan sonra Ctrl + Alt + Delete kısayolunu deneyin.

Ayrıca, Görev Yöneticisi‘ni doğrudan açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basmayı deneyebilir. Uygulamaları değiştirmeyi denemek için Alt+Tab veya Win+Tab tuşlarına basabilirsiniz.

Bilgisayarınız bu klavye kısayollarından herhangi birine yanıt vermiyorsa. Ekran kartı sürücüsünü yeniden başlattıktan sonra bile, büyük bir kesinti yapmanız gerekecektir.

Bunu yapmak için bilgisayarınızın güç düğmesine basın ve Bilgisayar kapanana kadar yaklaşık on saniye basılı tutun. Bilgisayarı güç düğmesiyle tekrar açmadan önce birkaç saniye bekleyin. Bilgisayarınızın bu şekilde çalışması iyi değildir. Ancak bilgisayarınız donmuşsa yapabileceğiniz tek şey budur.

Elbette, mavi hata ekranı görürseniz, bu kısayol size yardımcı olmaz. Mavi hata ekranı, Windows işletim sisteminizin tamamen düştüğünü gösterir. Tek yapabileceğiniz Bilgisayarınızı yeniden başlatmakdır.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 23,069.180.94%
ethereumEthereum
$ 1,581.000.73%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001691.42%
En üste