Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

32 bit Windows 10’dan 64 bit Windows 10’a nasıl geçilir

64 bit Windows

Windows

32 bit Windows 10’dan 64 bit Windows 10’a nasıl geçilir

32 bit’den 64 bit Windows 10’a nasıl geçilir

Bilgisayar donanımınız destekliyorsa 64 bit Windows 10 sürümüne ücretsiz geçebilirsiniz.

Windows 7 veya 8.1’in yüklenmiş olduğu bilgisayarınız ve Windows 10’a yükseltilmiş 32 bit sürümleri varsa. Microsoft size otomatik olarak Windows 10’un 32 bit sürümünü verir.

Ancak, donanımınız bir 64 bit işletim sistemi kullanıyorsa Windows’un 64 bit sürümüne ücretsiz olarak yükseltebilirsiniz.

 

İşlemcinizin 64 bit olduğundan emin olun

İlk olarak, 64 bit Windows’a geçmeyi düşünmeden önce. Bilgisayardaki CPU’nun 64 bit olduğunu doğrulamanız gerekir. Bunu yapmak için Ayarlar> Sistem> Hakkında’ya gidin. Pencerenin sağ tarafında, “Sistem türü” girişine bakın.

hakkında

Burada üç şeyden birini göreceksiniz:

  • “64-bit operating system, x64-based processor”. CPU’nuz 64-bit destekliyor ve zaten Windows yüklü 64-bit sürümünüz var.
  • “32-bit operating system, x86-based processor”. CPU’nuz 64-bit desteklemiyor ve Windows’un 32-bit sürümü var.
  • “32-bit operating system, x64-based processor”. CPU’nuz 64-bit destekler, ancak Windows’un 32-bit sürümü yüklüdür.

Sisteminizde ilk girişi görürseniz, bu konuya ihtiyacınız yoktur. İkinci girişi görüyorsanız, Windows’un 64 bit sürümünü sisteminize yükleyemezsiniz. Ancak, sisteminizde son girişi görüyorsanız. “32 bit işletim sistemi, x64 tabanlı işlemci” şansınız vardır.

Bu, Windows 10’un 32 bitlik bir sürümünü kullandığınız, ancak CPU’nuzun 64 bitlik bir sürümünü çalıştırabileceğiniz anlamına gelir. Böylece sonraki bölüme geçme zamanı gelmiştir.

 

Bilgisayar Donanımının 64-bit Sürücüler için Mevcut Olduğundan Emin Olun

İşlemciniz 64 bit uyumlu olsa bile, bilgisayarınızın donanımının Windows’un 64 bit sürümüyle düzgün çalışıp çalışmayacağını düşünmek isteyebilirsiniz. Windows’un 64 bit sürümlerinde 64 bit donanım sürücüleri gerekir. Geçerli Windows 10 sisteminizde kullandığınız 32 bit sürümler çalışmayacaktır.

Şuan ki, donanım kesinlikle 64 bit sürücüler olmalıdır, ancak çok eski donanım artık desteklenmeyebilir. Üretici hiç bir zaman 64 bit sürücü sunmamış olabilir. Bunu kontrol etmek için, donanımınızın üreticinin sürücü indirme web sayfalarını ziyaret edebilir ve 64 bit sürücüler olup olmadığını görebilirsiniz.

Bunları mutlaka üreticinin web sitesinden indirmeniz gerekmemelidir. Büyük ihtimalle Windows 10 ile birlikte gelirler veya otomatik olarak Windows Update’ten indirilirler. Ancak eski donanım 64 bit sürücüler sunamayabilir.

Ayrıca Sürücülerinizi otomatik olarak DriverMax yükleyerek güncelleme yapabilirsiniz.

 

Temiz Yükleme Yaparak Yükseltme

Windows 10’un 64 bit sürümüne 32 bitlik bir sürümden erişmek için temiz bir yükleme yapmanız gerekir. Maalesef doğrudan yeni sürüme geçiş yolu yok.

Uyarı: Devam etmeden önce önemli dosyalarınızı yedekleyin ve ayrıca programlarınızı yeniden yüklemeniz için gerekenlere sahip olduğunuzdan emin olun. Bu işlem Windows, yüklü programlar ve kişisel dosyalar dahil olmak üzere tüm sabit diskinizi siler.

Windows 10’a henüz geçmediyseniz, yeni sürüme geçmek için yükseltme aracını kullanmanız gerekir. Daha önce Windows 7 veya 8.1’in 32 bit sürümünü kullanıyorsanız. Windows 10’un 32 bit sürümünü alırsınız. Ancak yükseltme işlemi Bilgisayarınıza Windows 10 lisansı verecektir.

Yükseltme işleminden sonra, Windows 10’un geçerli 32 bit sürümünüzün Ayarlar> Güncelle ve güvenlik> Etkinleştir altında etkinleştirildiğinden emin olun.

Etkinleştirme

32 bit Windows 10’un etkinleştirilmiş bir sürümünü kullandıktan sonra. Microsoft’tan Windows 10 medya oluşturma aracını indirin. Şu anda Windows 10’un 32 bit sürümünü kullanıyorsanız, 32 bit aracı indirmeniz ve çalıştırmanız gerekir.

Aracı çalıştırdığınızda, “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur” u seçin ve bir USB sürücü oluşturmak veya Windows 10 ile bir disk yakmak için aracı kullanın. Sihirbazı tıklattığınızda, sizden 32 -bit veya 64 bit yükleme ortamı. “64 bit (x64)” mimarisini seçin.

Mimari

Ardından, bilgisayarınızı yeniden başlatın ve yükleme medyasından önyükleme yapın. 64 bit Windows 10’u yükleyin, “Özel yükleme” yi seçin ve geçerli Windows sürümünüzün üzerine yazarak. Bir ürün anahtarı eklemeniz istendiğinde, işlemi atlayın ve devam edin.

Toplamda bu komutlardan ikisini geçmek zorundasınız. Masaüstüne ulaştıktan sonra, Windows 10 otomatik olarak Microsoft ile kontrol eder ve kendini etkinleştirir. Artık Bilgisayarınızda 64 bit Windows sürümünü çalıştırıyor olacaksınız.

Windows’un 32 bit sürümüne geri dönmek isterseniz, medya oluşturma aracını (64 bit Windows 10 sürümünü çalıştırıyorsanız, 64 bit sürümü). İndirmeniz ve 32 bit yükleme ortamı oluşturmanız gerekir. Bu yükleme medyasından önyükleme yapın ve başka bir temiz yükleme yapın. Bu kez, 32 bit sürümü 64 bit Windows sürümü üzerinden yükleyin.

Yükleme konusunda daha detaylı bilgi için, USB’den önyükleme nasıl yapılır makalesine gözatın.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Windows

bitcoinBitcoin
$ 26,445.091.45%
ethereumEthereum
$ 1,841.041.89%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000948.72%
En üste