Başarısız Olan Tuhaf 10 Araba Konsepti

Tuhaf 10 Araba Konsepti

Araba Konsepti Büyük Projelerle tasarlarak üretilen fakat ilgi görmemiş tuhaf Araba konsepti ni bir araya getirdik.

Hayallerin dışa vurmasıyla yansıtılan ama başarıya ulaşamayan bu Araba konsepti büyük Markalarının da içinde bulunduğu bir hayal kırıklığından ibarettir. Aralarında Ford, Dodge, Nissan, Honda gibi devlerinde yer aldığı büyük hayal kırıklığı 10 Tuhaf Araba konsepti.

Dodge Deora

Dodge Deora

 

1960’lı ve 70’li yıllarda, tuhaf bir yarım kamyon, yolda başka bir şey gibi görünmeyen yarım araba tasarlamış olabilirsiniz. O araba 1966 Detroit Autorama’da bir konsept aracı olarak tanıtılan Dodge Deora’ydı. Bir Dodge A100 pikap ile kapatılan Deora, bir ikiz kardeş tarafından, yan kapılar yerine ön girişli bir kapak, kamyon yatağının altında bir motor ve bazıları ciddi biçimde şık bir tasarım özellikleriyle özelleştirildi. Dodge, arabayı kiraladı ve birkaç yıldır gösterilerde kullandı ancak asla üretime geçmedi.

L’Automodule

L'Automodule

1970’lerde Avrupa, gelecekteki teknolojiyi yaratmak için bilimkurgu dan esin kaynağı olan tasarımcılar ve sanatçılarla mükemmel deneylerin yapıldığı bir zamandı. Fransız mühendis Jean-Pierre Ponthieu üç koltuklu ve hidrolik direklerle desteklenen dört tekerleği destekleyen küresel bir araç oluşturarak otomobillerini çıkardı. Bu değişken dingil mesafesi, Automodule’ün çok çeşitli arazilerle uğraşmak için yerden yüksekliği ayarlamasına izin verdi. Ne yazık ki ilgi görmediği için hiçbir sipariş alamadılar ve yalnızca bir Automodule yapabildiler.

 

Nissan Land Glider

Nissan Land Glider

Konsept arabalarıyla ilgili eğlenceli şeylerden biri, hiçbir şeyin kutsal olmadığı gerçeğidir. Geleneksel direksiyon mekanizmalarıyla uğraşmak istemiyor musunuz? Onları dışarı atın, Nissan Land Glider ile yaptığı gibi. 2009 yılında, kentsel kullanım için yeni sıfır emisyonlu araçlar üretme yetkisi ile tasarım ekibi, elektrikle çalışan ve iki kişinin oturduğu alışılmadık sürüşü, sürücünün arkasındaki yolcu ile başlattı. Land Glider’ın masaya getirdiği en büyük değişiklik, tekerleklerin direksiyon sistemine herhangi bir fiziksel makine ile bağlanmadığını viraj sistemiydi. Üretim için yeterli ilgiyi göremeyen bu konsept, nerdeyse daha başlamadan bitti.

 

Chevrolet Astro III

Chevrolet Astro III

Uzay yarışı Amerika’nın otomobil üreticileri için inanılmaz bir ilham kaynağıydı. Kara araçları da fütüristik olmalıydı. Chevrolet’teki tasarımcı Bill Mitchell aerodinamik bir ilhamla dramatik bir üç tekerlekli bisiklet tarzı tekerlek düzenlemesi sunan yüksek performanslı bir araç yarattı. Sürücü, iki ön tekerleği yönlendirmek için tutma kollarını ve aynalar yerine bir arka görüş kamerası kullandı. Ne yazık ki, Astro zamanında çok güzeldi ve III onun çizgisinin sonuydu.

 

Rinspeed X Dream

Rinspeed X Dream

İsviçreli otomobil şirketi Rinspeed, konsept otomobilleri için çok meşhurdur. 1999 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez gösterilen bu muz sarısı araç, şimdiye kadar açık yola giren herhangi bir şey gibi değildir. Temel konsept basittir: Saatte 147 mil hızla sığabilecek 5.5 litrelik Mercedes motoruna sahip üstü açık bir kamyonettir. Ancak şöhret salonuna X Dream’i ekleyen ek özelliklerdi. Malesef Fuarda beklenen ilgiyi göremeyen Rinspeed bu otomobili üretmekten vaz geçti.

 

Aurora Güvenlik Aracı

Aurora Güvenlik Aracı

Tüm konsept otomobiller büyük otomobil üreticilerinden gelmiyor. Bazıları, dünyayı kendileri değiştirmek isteyen hobilerden kaynaklanıyor. Böyle bir adam, Katolik rahibe Peder Alfred Juliano’ydı, Peder Alfred Juliano, hayatını daha dayanıklı bir otomobil yaratmaya adamak için yeterli karayolu güvenliğinden endişeliydi. Aurora 1957’de piyasaya sürüldü ve 12.000 dolarla perakende satışa geçti. Cam elyaf gövdeli araç, yan darbelere, katlanabilir bir direksiyona, yuvarlak tasarıma ve çarpışma durumunda yolcuları güvende tutmak için tasarlanmış çok sayıda başka özellik taşıyordu. Beklenen ilgiyi göremeyen bu konsept bir kaç satıştan sonra üretimi durdu.

 

Honda Fuya-Jo

Honda Fuya-Jo

Başlangıçta 1999’da Tokyo Motor Show’da ilk kez yerini alan Fuya-Jo, Honda’nın parti aracı işine yön verme girişiminde bulundu. Alışılagelmiş tasarım, arkadaki yolcuların sert bir parti verebilmeleri için oluşturuldu. İç mekan, bir DJ kabinini canlandırmak için tasarlanmış özelliklerle ve kapıları ev hoparlörleri ile ev sahipliği yapacak şekilde dizayn edildi. Diğer konseptler gibi bu tasarımda beklenen ilgiyi göremedi.

 

Ford MA

Ford MA

Çevreyi düşünmek endüstri tasarımında popüler bir trend olsa da, Ford MA bunu bir bütün olarak ele alıyor. Şirketin tasarım başkan yardımcısının tasarladığı MA, bambu, karbon fiber ve alüminyumdan yapılmıştır. Ve tek bir kaynak yapılmadan 364 civata ile bir araya getirilmiştir.

Sıfır emisyonlu bir elektrik motoru, MA’nın havayı kirletmesini önler ve işiniz bittiğinde, makine %96 oranında geri dönüştürülebilir, hiçbir endüstriyel yapıştırıcı kullanılmayan bu araç geri dönüşüm zenginliğinden başka birşey değil.

 

Italdesign Machimoto

Italdesign Machimoto

Italdesign Machimoto ilk kez 1986’daki Torino Motor Show’da sergilendiğin de, basın ne yapacağını bilmiyordu. Bir araba ile bir motosiklet arasındaki tuhaf bir kaynaşma olan Machimoto, bir Volkswagen Golf şasesinin etrafında inşa edildi ve üstü açıldı üç sıra koltuk eklendi. Yolcular motosiklet tarzında oturur ve araç toplam kapasiteyi arttırmak için genişletilebilir. (Dokuz kişilik) Direksiyon sistemi de alışılmadıktı. Sürücüler geleneksel tekerleği veya motosiklet kulplarını tercih edebiliyordu. Dünya hâlâ böyle bir şey görmedi.

 

Ford Nucleon

Ford Nucleon

Bu listedeki tüm arabalar arasında Ford Nucleon’un asla üretim aşamasında olmamış olmasından mutlu olmalıyız.  Geleneksel içten körüklü motorlardan uzaklaşma arzusu Prius ile başlamadı. 1950’li yılların sonuna kadar Ford diğer seçenekleri araştırıyordu. 1957 yılında, enerjinin en modern olanı olan nükleer üzerinde çalışan bir konsept otomobil çıkardılar. Nükleon, bagajda bir parça uranyumla 5.000 mil yol katetmesine izin verecek küçük bir fisyon reaktörü fikri etrafında tasarlandı. Söylemeye gerek yok, radyasyonun tehlikeleri bir kez daha bilinir hale geldiğinde Ford, fikri rafa kaldırdı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *