ABD Çin Ticaret Savaşı Arasında Kalan Huawei

ABD Çin Ticaret Savaşı

ABD Çin Ticaret Savaşı’nın ortasında kalan Huawei dünya çapındaki işleri büyük zarara uğradı.

Bir yıldan uzun bir süredir Trump’ın yönetimi, Çin’in ekonomik politikalarıyla birlikte komünist çıkarlarını bütünleştirmesine karşı yürüdü. Trump’a göre, Çin’in komünizmden ilham alan ekonomik politikaları uluslararası kapitalizme uygun olmayan serbest ekonomiyi öldürdü.

Suçlamalar, tartışmalar ve birbirlerine yönelik tarifeler uygulayan ABD yönetimi, bu ticaret savaşının ilk büyük kararını verdikten sonra Huawei, Trump tarafından uluslararası kara listeye alındı. Bu, Google’ın Huawei ile her türlü iş ilişkisini askıya alacağı anlamına gelir. Şimdi, Huawei Google ile işini kaybettiğinden, bir süre etkilenecek olan sadece cep telefonu işi mi olacak, yoksa bu, dünyanın en güçlü iki ekonomisi arasındaki açık ekonomik savaşın başlangıcı mı olacak?

google

Dün Google’ın ana şirketi Alphabet, Huawei ile olan ilişkilerini bir sonraki duyuruya kadar askıya alacağını açıkladı. Bu karar, Trump yönetiminin, Çinli telefon üreticisinin casuslukta istihbarat servislerine yardım ettiği bağlamında Huawei’yi kara listeye almasının ardından ABD-Çin ticaret açığına neden oldu. Bu, Google’ın, Huawei kullanıcılarının Android telefonlarını cep telefonlarında güncellemelerine izin vermeyeceği ve Android Q’nun tüm akıllı telefon kullanıcıları için dünya çapında piyasaya sürülecekleri zaman olduğu anlamına gelir.

Her ne kadar Huawei, Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) aracılığıyla açık kaynakta mevcut olan Android sürümlerine erişebilse de, Google’dan kullanıcılarına herhangi bir lisanslı hizmet sunmaya uygun olmayacaktır. Bu, Huawei telefonlarında Chrome kullanımının engellenmesini de içerebilir. Huawei uluslararası kara listeye alınacağından, Google’ın yasaklandığı Çin hariç, faaliyet gösterdiği her pazar segmentinde Huawei’nin pazarını etkileyecektir. Huawei’nin işlerine verilen zararın yoğunluğuna henüz karar verilemiyor, ancak piyasadaki güçlü konumu göz önüne alındığında zarar sert olabilir.

 

Huawei’nin Ticaret Pozisyonu Nasıl Etkilenir?

Huawei, kendisini dünyadaki en iyi telefon yapımcıları arasında konumlandırarak Çin ekonomisini önemli ölçüde artırdı. Onur markası altında, Huawei, en kötü durum senaryolarında bile, piyasa kapitalizasyonu ve geliri konusunda büyük bir büyüme göstermiştir. Geçen yıl, Huawei, 2018’in ikinci çeyreğinde, genel akıllı telefon pazarındaki %1.2’lik düşüşe rağmen Apple’ı geçti. 2018 mali yılının önceki çeyreğinde bile, Huawei, diğer büyük oyuncuları daha düşük pozisyonlara düşürmeyi reddettiği için Huawei yükseldi.

 

Nasıl?

honor

Onur bu artışta kritik bir faktördür. Yalnızca çevrimiçi bir satış modelinin şirket için oldukça etkili olduğu kanıtlandı. İnternet destekli işletme modelinin izleyicilerle iletişim kurmakta olumlu olduğu kanıtlanmış, oysa Huawei’nin Onur telefonları için rekabetçi fiyatlandırma modeli kullanıcılar arasında övgüye değer olmuştur. Çok makul bir fiyata premium özellikler sunmak, Huawei’yi özellikle Güneydoğu Asya pazarında lider bir cep telefonu üreticisi ve satıcısı haline getirmiştir.

salon

ABD’nin uluslararası kara listeye alınmasına neden olan Huawei ile birlikte, şirketin pazar payını önemli oranda düşürecek tehlikeler mevcut. Bu ani karar, şirketin Google uygulaması olmayan bir android telefonu satın alan müşterilerini kaybetmesine neden olabilir, değil mi? Şirket son birkaç yıldır her yıl bir milyardan fazla birim satıyordu, ancak bu uluslararası kara liste ile Huawei’nin gelecekteki iş genişletme planları ve ilk üç telefon yapımcıları arasında yer alma yarışı karanlıkta gibi görünüyor.

 

Tüketiciler Üzerindeki Etkisi

Android destekli Huawei cihazları kullanan tüketiciler, Google Play Desteği ve Google Play uygulaması güncellemelerini almaya devam edecek. Ancak, yeni Huawei kullanıcıları için Google’ın Gmail, YouTube ve Chrome gibi lisanslı uygulamaları tamamen kaybolacak ve bu anlaşmazlık çözülene kadar Huawei cihazları üzerinden erişilemeyecektir. Google uygulaması olmayan Android telefonlar da işe yaramaz ve tüketiciler bu konuda Huawei ile kesinlikle yollarını açacaklar. Gmail ve YouTube dünya genelinde en çok erişilen Google platformlarıdır ve bu iki uygulamayı sağlamayan herhangi bir telefon üreticisi akıllı telefon pazarında başarılı olamaz. Android kullanıcısıysanız, içinde Gmail olmayan bir telefonu kullanır mısınız?

 

Huawei’nin ABD’li Müşterileri

huawei

Huawei sadece bir telefon üreticisi değil, aynı zamanda büyük bir iletişim işinde yer almaktadır. Bu, yarı iletken yongaları, bulut hizmetlerini, kurumsal zekayı, modemleri, ağ entegrasyonunu, set üstü kutuları ve kablosuz ağ geçitlerini içerir. Şimdi, birkaç Amerikan şirketi aynı ürünleri sunuyor; Ancak, küçük işletme sahipleri ve daha düşük ekonomik bölümlerden gelen insanlar, bunları karşılayamamaktadır. Huawei, nispeten daha ucuz telekomünikasyon cihazlarının en güvenilir sağlayıcılarından biri olmuştur.

Birincisi, bu insanlar ekipmanlarının yerini almakta zorlanacaklar. Ve sonra Huawei’den önemli misilleme potansiyeli var. Şirket, Amerikalı tüketicilere yönelik ürünlerinin fiyatlarını artırabilir. Bu, ilave harcamalar nedeniyle Huawei’nin ekonomik internet modem ve cep telefonu türünü satın almayı tercih eden tüketicileri ve işletme sahiplerini potansiyel finansal kısıtlara götürecektir. ABD merkezli taşıyıcıların ve tüketicilerin şimdi kurulan ekipman parçalarını değiştirmekle nasıl başa çıkacakları ancak bu olayın pratik etkilerinin piyasada ortaya çıkmasından sonra anlaşılacaktır.

 

Peki ya 5G Savaşı?

Amerika’nın 5G ağlarını Avrupa’da yayınlaması için Huawei’yi kara listeye alması tesadüf değil mi? Amerika’nın daha önce Almanya’dan aynı şekilde istemesi olağandışı. Amerika, 5G ağlarını piyasaya süren ilk ülke olmak için yarışıyor ve bu uzun zamandan beri belli oldu. Ancak Huawei, Avrupa’da bunu yapmak için bir adım önde. Neyse ki Huawei için bu yasak Avrupa’daki 5G tesislerini durdurmayacak. Yetkililer tarafından, hiçbir rakip veya Amerikan rakiplerinin Huawei’ye karşı rekabet eden bir ürün bulunmadığı ve dolayısıyla bu kez Çin’le devam edecekleri açıkça ortaya kondu. Belki de, Huawei’ye yapılan bu darbe ABD makamlarıyla o kadar iyi çalışmadı.

 

Made in China 2025

china

Bu, muhtemelen en büyük devletlerarası ticaret savaşı olarak bugün tanık olduğumuz şeyin başlangıcıydı. Çin, dünyadaki en büyük şirketler için sanayi ve üretim birimlerinin cenneti olmuştur. ABD ve İngiltere gibi birinci dünya ülkelerinden gelen hemen hemen her organizasyon, işçi ve fabrika işçilerinin yüksek varlığı nedeniyle imalat işlemlerini yürütmek için ana yeri olarak Çin’e başvurdu, bu da nispeten ucuz. Bununla birlikte, Made in China 2025 inisiyatifine göre, Çin yönetimi, ulusun “dünya fabrikası” statüsünden uzaklaşacağını ve otomotiv, IT de dahil olmak üzere on önemli sektöre dikkat çekerek daha fazla ülke odaklı kalkınmaya odaklanmasını önerdi.

Trump yönetimi, Çin’in 2025 girişimini, Devlet ekonomisine ve teknolojik baskınlığına bir tehdit olarak değerlendirdi.

Evet, Çin birçok uluslararası şirketin üretim birimlerini ulus içinde kurmasına izin veriyor, ancak bu o kadar basit değil. Bir şirket ürünlerini Çin’de üretmek isterse hatta Çin’de iş yapmak isterse, Çin ekonomik reformları, bölgeye erişim sağlamak için Çinli şirketlerle ittifaklar kurmaya zorlanır. Örneğin, Apple telefonları Çin’de tanınan bir Tayvanlı üretici olan Foxconn altında üretilmektedir. Apple orada böyle fabrikalar açamıyor.

Bu, teknolojinin ülke pazarlarında Çin sınırlarında nasıl aktarıldığını ifade ediyor. Bu şekilde Çin, yabancı işletmeleri kontrol edebilir ve ticaret düzenlemelerinde tekelini koruyabilir. Şimdiye kadar, herkes mutlu bir şekilde para kazandığı için bu kabul edilebilirdi. Ancak Çin’in 2025 yılında yapılan In Made’ın açıklaması, ABD hükümetinin kasasını sarstı. Çin, ulusal kalkınmaya odaklanmış bir teknoloji inşa edecekse, bu, Amerikan teknolojik işletmelerinin önceliklerini ortadan kaldırmak ve nihayetinde farklı ekonomik sektörlerle ilgili üretilen ürünler açısından daha başarılı olmak anlamına gelir. Devletler, uluslararası ticaret ilişkilerini yıllarca kontrol ettikten sonra, Çin’in şu anda Amerika’yla olan iş koşullarını reddettiğini ve “uluslararası ekonominin komünist kapitalizasyonunu” zorlamak istediğini iddia etti.

 

ABD Çin Ticaret Mallarına Tarife Uyguladı

Çin’de yapılan 2025 duyurulduktan sonra, Amerikan hükümeti, dünyanın herhangi bir yerinden Çin’de üretilen güneş panellerinde artan tarife oranlarına cevap verdi. Misillemede, Çin ilk 1.2 milyon birimin ithalatı üzerine pullara ekstra tarifeler koydu. O zamandan beri, Çin Ticaret Bakanlığı ve ABD Ticaret Temsilcileri Ofisi tarife savaşı içindeydi. Tarife oranları, birbirlerinin mallarındaki her iki ülke tarafından artırılarak ABD Çin ticaret açığı derinleşiyor. Tarife, metal, gıda, yakıt, tıbbi teknoloji, ilaç ve hatta elektronik aletler dahil olmak üzere hemen hemen her türlü ürüne uygulanmıştır. Tarife oranları son bir yılda değiştirildi ve görüşmeler ve müzakereler için ticari açıklar bir kez durduruldu, ancak sonuç alınamadı.

 

Amerika, Huawei’yi Fikri Mülkiyet Hırsızlığıyla Suçladı

mulkiyet

ABD hükümeti, Huawei tarafından üretilen aletlerin Çinliler tarafından casusluk ve IP hırsızlığı için sömürüldüğünü iddia etti. İddialar, Huawei’nin Çin istihbaratının teknolojik sırları çalmasına, yetkililer arasındaki iletişime sızmasına ve hatta Çin’in ekonomik ve politik çıkarlarına hizmet etmek için ürün telif haklarını kullanmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Suçlamalar arasında, ABD endüstrilerinde, ofislerde ve eğitim kurumlarında Huawei’nin teknolojisi aracılığıyla böcek ve virüslerin ekimi de vardı. ABD makamları, bu koordineli sızma girişimlerinin Amerika’ya ekonomik zarar vereceğini ve konunun tüm adli seviyelerde kesin olarak soruşturulacağını ileri sürdü.

Soruşturma kararı nihayet çıktı ve ölümcül darbeyi alan Huawei oldu. Bu kara liste süresi uzun bir süre boyunca uzatılırsa, şirket pazardaki gücünü kaybedebilir. Ve kullanıcıların Huawei’den çıkması kolay olmayacak. İş seviyelerinde, Huawei ekipmanını değiştirmek yalnızca milyonlara mal olacak.

Bir sonraki adımın ne olacağı belli değil. Ne Huawei ne de Çin hükümeti resmi bir açıklama için öne çıktı. Ancak kesinlikle bir misilleme olacaktır. Bu karar ABD Çin ticaret savaşını hızlandırıp sonlandırmamakta ve bunun beklenenden daha uzun süreceği görülüyor. Google’ın ardından Intel gibi ABD şirketleri de Huawei’nin donanım desteğini durdurdu. Büyük bir Çinli holdinge karşı ticari operasyonlarda bu yasağın tarife sorunlarının ötesine geçtiğini düşünüyor musunuz?

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,