Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

ABD’de Kaspersky Lab yazılımı yasakladı

Kaspersky Lab yazılımı

Bilgisayar

ABD’de Kaspersky Lab yazılımı yasakladı

ABD’de Kaspersky Lab yazılımı yasakladı

ABD Kaspersky Lab yazılımı’na geçit yok

Kaspersky Lab yazılımı, Hükümetin 2018 Mali Yılı Milli Savunma Yetkilendirme Yasası’nın 1634. bölümü. Federal kurumları Moskova merkezli Kaspersky Lab tarafından geliştirilen yazılımların kullanılmasını yasakladı.

Kanun, 12 Aralık Salı günü, tüm NDAA’nın Haziran’da Temsilciler Meclisi tarafından bir tasarı olarak tanıtılmasının ardından Başkan Donald Trump tarafından imzalanmıştır (28 Aralık 2008). Ayrıca, Ordu / Deniz Kuvvetleri / Hava Kuvvetleri programları, Yedek Kuvvetler, ofis personel politikası, askeri yargı ve daha fazlası için planlar da kapsıyor.

Yasak 1 Ekim 2018’de başlıyor

Kaspersky Lab tarafından geliştirilen herhangi bir şeyin kullanılmasının yasaklanması 1 Ekim 2018’de başlayacak. Kaspersky’nin sahip olduğu büyük bir kısmı olan herhangi bir şirketin ve Kaspersky Lab ile ortak kontrol altında olan / tarafından kontrol edilen / denetlenen herhangi bir şirketin halef olduğu tüm şirketleri kapsıyor. Sonuçta kanun, Rus bilgisayar güvenlik firmasıyla uzaktan ilgili olabilecek tüm yazılımları kapsar.

Federal Hükümet’in hiçbir departmanı, ajansı, organizasyonu veya başka bir unsuru doğrudan veya Federal Hükümetin başka bir departmanı, ajansı, organizasyonu veya öğesi, geliştirilen herhangi bir donanım, yazılım veya hizmetler ile veya onların adına çalışan herhangi bir unsurdan yararlanamaz veya kısmen veya tamamen sağlanır.

Hükümet Kaspersky Lab’ın federal ajanslardaki yazılım ve hizmetlerinin doygunluğunu araştırıyor. 180 gün içinde çoğunlukla kongre komitelerine sınıflandırılmamış bir rapor gönderecek. Yazılımın kaldırılması, yazılımın engellenmesi, tedarik zinciri risk yönetimi tarafından atılan adımlar, bilgi teknolojisi şebekelerinin izlenmesi ve daha fazlası ile ilgili planları ayrıntılı olarak açıklayacak.

Senatör Jeanne Shaheen (D-NH), “Kaspersky Lab’ın ulusal güvenliğimize verdiği ciddi risk göz önüne alındığında, geçerli yönetmeliğin Kaspersky Lab yazılımını devlet bilgisayarlarından kaldırması ve tüzükle güçlendirilmesi gerekiyor” dedi. “Kaspersky’ye karşı dava, iyi belgelenmiş ve derin bir şekilde ilgili.”

Shaheen, Eylül ayında Kaspersky Lab’ın Rus istihbaratıyla “kapsamlı” bağları olduğunu iddia etti. Yazılımı kaldırıp hizmetlerini keserek. Hükümetin muhtemelen Rus istihbaratının kullandığı bir güvenlik açığını ortadan kaldıracağını düşünüyor. Onların savunmasında, en üst düzey istihbarat yetkilileri var. Bunlar kamuya açık bir duruşmada, Kaspersky Lab yazılımını kendi ajanslarına yüklemekten rahatsızlık duyacaklarını söyledi. Ne yazık ki sebepleri sınıflandırılmıştır.

Kapsamlı şeffaflık girişimi

Shaheen aylar önce Kaspersky Lab kurucusu Eugene Kaspersky’nin eski Sovyetler Birliği KGB’sinin bir parçası olduğunu. Ve daha sonra Sovyet askeri istihbaratının yazılım mühendisi olduğunu belirtti. Ve Kaspersky’nin aksini iddia etmesine rağmen, ABD hükümetinin Kaspersky Lab’ın KGB halefine bağlı olduğuna dair bir kanıtı var: Rusya Federal Güvenlik Servisi.

Shaheen’in Eylül ayında yayınladığı rapor sonrasında. Kaspersky Lab, önümüzdeki yılın başında yeni bir “kapsamlı şeffaflık girişimi” kapsamında kaynak kodunu üçüncü taraflara sağlayacağını açıkladı. Şirket ayrıca, 2020 yılına kadar Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika’da bulunan üç şeffaflık merkezi kuracağını açıkladı. Washington hala tamamen ikna olmamıştı ve şu anda Kaspersky Lab’ın yazılım ve servislerini yasaklıyor.

Doğal olarak Kaspersky Lab, mutlu değildir ve Kongre’yi merkezinin konumu nedeniyle şirketten çıkarmakla suçlamaktadır. Fakat eğer Rus istihbaratı gerçekten Amerikan federal kurumlarından veri edinmek için Kaspersky Lab yazılımını kullanıyorsa Bölüm 1634 gecikmiştir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 17,112.871.19%
ethereumEthereum
$ 1,276.512.39%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001760.82%
En üste