WordPress Eklenti Güncellemeleri Kapatma ve Gizleme

WordPress Eklenti Güncellemeleri Kapatma

WordPress eklenti güncellemesi nasıl kapatılır veya gizlenir.

Eğer güncellemesi olan bir eklenti varsa görünmesini istemiyorsanız. Bunun için uygulayabileceğiniz bir kaç (veya daha fazla) ilginç püf noktası var.

Eklentilerin yeni güncellemeleri bazen WordPress sitenizi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bazende bir sürü fazlalık yapan özellikler eklenebiliyor. Bunun en iyi örneği Yoast SEO eklentisi, herkes artık yoast seo’nun güncellemelerle şişirilmiş bir eklenti olduğunu biliyor. Bazen yeni birşey deniyorlar ve eklentiyi güncelliyorlar, daha sonra denedikleri işlemin olumsuz olduğunu anlayınca bunu düzeltmek için tekrar bir güncelleme yapıyorlar.

Bunun gibi daha birçok WordPress eklenti adeta deneme tahtasına döndü. Tüm bunlardan kurtulabilmek için birkaç ipucu önerileri sunacağız.

  • Püf noktası basit: Eklentinin ana dosyasını düzenleyin ve eklentinin sürüm numarasını erişilemez bir şeyle değiştirin. Her eklenti dosyasında kendi adını taşıyan bir php dosyası vardır. Bu dosyaya FTP programı kullanarak ulaşabilir ve HTML Editörü kullanarak gerekli düzenlemeyi yapabilirsiniz.

Örnek:

Plugin Name: WP Fastest Cache
Plugin URI: http://wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/
Description: The simplest and fastest WP Cache system
Version: 0.8.7.6

Düzenlenmiş hali:

Plugin Name: WP Fastest Cache
Plugin URI: http://wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/
Description: The simplest and fastest WP Cache system
Version: 9999

Yukarıdakilerin bir değişkeni, güncelleme açısından etkilidir. Ancak çok daha uygun olanı sürüm numarasını, sayı yerine harflerle değiştirmektir.

Neden daha verimli? Sayıları kullanmak basittir. Daha yüksek bir sürüm numarası olup olmadığını kontrol etmiyor, basitçe yapmıyor. Ama sayı yerine harf kullanmak daha da etkilidir.

  • Örnek:

Version: ZZZZ

Öte yandan, daha hassas bir şey yapmak istiyorsanız, eklentinizin ana dosyasına güncellemelerin doğrulanmasını önleyen bir işlev eklemek. Eklenti varsa bile olmadığını göstermemesidir.

 

Güncellemeleri devre dışı bırakmanın diğer yöntemi

WordPress Eklenti güncelleme görmekten kaçınmanın basit bir yolu, ana dosyanın sonuna aşağıdaki gibi bir işlev eklemektir:

/* Güncellemeleri gizle */
function disable_plugin_updates( $value ) {
unset( $value->response[‘carpeta-del-plugin/archivo-principal-del-plugin.php’] );
return $value;
}
add_filter( ‘site_transient_update_plugins’, ‘disable_plugin_updates’ );

Bu sayede aktif eklentinizin güncellemelerini göstermiyorsunuz.

Eklentinizi (veya bir etkin temayı) güncellememenin başka bir daha radikal yolu. Eklentinizin ana dosyasının sonuna (veya başka herhangi bir functions.php dosyasına) aşağıdaki kodu eklemektir.

/* Tüm güncellemeleri gizle */
remove_action( ‘load-update-core.php’, ‘wp_update_plugins’ );

add_filter( ‘pre_site_transient_update_plugins’, create_function( ‘$a’, “return null;” ) );

Bu yöntemin ve birincisinin dezavantajı, sadece aktif olduğu takdirde göstermemesidir. Eğer siz veya ana dizine erişimi olan birisi eklentiyi devre dışı bırakır ve daha sonra etkinleştirirse güncelleme olup olmadığını görecektir.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *