Windows 10 HDR Etkinleştirme Nasıl Yapılır

Windows 10 HDR Etkinleştirme

Windows 10 HDR etkinleştirme nasıl yapılır.

HDR, şu ana kadar televizyonlarda yayınlanmış olsa da. Son zamanlarda bilgisayar monitörlerinde çıkmaya başladı.

Bunun nedeni muhtemelen, Mayıs 2018 kadar, Windows 10 HDR ekran teknolojisini bile desteklemiyordu. Ancak, kullanıcılar HDR’nin sunacağı tüm imkanlardan faydalanabiliyor. Windows 10 HDR ekran teknolojisinde, renk derinliği ve doğrulukta muazzam iyileşme görebiliyor.

 

Monitörünüz HDR’yi Destekliyor mu?

Windows, HDR içeriğini görüntülemenize izin verecek cihazlar hakkında oldukça seçicidir.

Windows 10 aracılığıyla HDR içeriğini görüntülemek için harici bir ekranın bir araya getirilmesi gereken gereksinimlerin tam listesi:

  • HDR ekranı veya TV, HDR10 ve DisplayPort 1.4 veya HDMI 2.0 veya daha üstünü desteklemelidir. DisplayHDR onaylı ekranlar öneririz.
  • Windows 10 Bilgisayar’da, PlayReady 3.0 donanım dijital hakları yönetimini (korunan HDR içeriği için) destekleyen bir grafik kartına sahip olması gerekir. Bu, aşağıdaki grafik kartlarından herhangi biri olabilir: NVIDIA GeForce 1000 serisi veya üstü, AMD Radeon RX 400 serisi veya üstü veya Intel UHD Graphics 600 serisi veya üstü. HDR video kodekleri için donanım hızlandırılmış 10 bit video kod çözmeyi destekleyen bir grafik kartı kullanmanızı öneririz.
  • Windows 10 Bilgisayar, 10 bit video kod çözme için gerekli kodeklere sahip olmalıdır (HEVC veya VP9 codec).
  • Windows 10 Bilgisayarınıza en son WDDM 2.4 sürücülerini yüklemenizi öneririz. En yeni sürücüleri almak için Ayarlar’da Windows Update’e gidin veya bilgisayar üreticinizin web sitesini kontrol edin.

 

Windows 10’da HDR’yi açın

Bilgisayarınız, ekranınız ve ekran kablonuz tüm gereksinimleri karşılıyorsa. 2017’nin sonlarında piyasaya sürülen en yeni Fall Creator Güncellemesi’ne güncellendiyseniz, kullanmaya hazır olmalısınız.

Windows 10 HDR’yi etkinleştirmek ve Başlat menüsünden Ayarlar> Sistem>Monitör’ü açın.

Burada “Gece ışığı ayarları” altında “HDR ve WCG” seçeneğini aktif hale getirmelisiniz.

Bunun nedeni, Windows’un HDR içeriğini hesaba katmak için sisteminizin tüm renk profilini otomatik olarak ayarlamasıdır. HDR için yapılandırılmamış olan her şeyin (e-posta, web’de gezinme, vs.) Normalden daha grimsi ve daha koyu görünmesidir.

Buradan, herhangi bir HDR olmayan görüntü veya video için parlaklığı ve renk paletini ayarlamak için. “SDR İçeriği” kaydırıcısını kullanabilirsiniz. Ve bu bir gelişme olsa da, HDR etkinken, HDR olmayan renklerin aynı şekilde görüntülenmesini sağlamak zordur.

Bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak için HDR içeriğini izlemeyi. Yada HDR renk gamını doğal olarak destekleyen bir oyunu oynadığınızda. HDR’yi açmanızı ve normal göz atmaya geri döndüğünüzde kapatmalısınız.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *