Uzaydaki En Soğuk Gezegenler

En Soğuk Gezegenler

Gezegenler : (NASA yetkilileri); Aslında uzun zaman önce değil, modern teknikler ve ileri teknoloji ile Uzay araştırması yolculuğuna başladık.

Hubble Uzay Teleskobunu keşfettik, yeni dünyalar keşfetmek için uzayın dış alanlarına uydular ve sondalar gönderdik. Yakında, Güneş’in gezegene ev sahipliği yapan tek yıldız olmadığını keşfettik, aslında galaksimizde 100 milyar tane var (tahmini).

20. yüzyılın sonuna gelindiğinde, güneş sistemimizin dışında binlerce ekstrakran tespit ettik. Hayatı destekleyebilecek henüz mükemmel olanı bulamamış olsak da, en tuhaf ve aşırı gezegenlerden bazılarını gördük. Peki, dışarıdaki en sıcak gezegenlerden bazılarını zaten kapladık, daha soğuk olanlardan daha fazla şey bilmemizin vakti geldi. Bu liste size uzaydaki en soğuk gezegenden bazılarını tanıtacak, ve onlara soğuk cehennem demek istiyoruz.

7. OGLE-2016-BLG-1195Lb

Gezegenler

Yüzey Sıcaklığı: Bilinmiyor

Sadece 2017’de keşfedilen OGLE-2016-BLG-1195Lb  bugüne kadar keşfedilen en soğuk gezegenlerden biri olarak kabul edilmektedir. Dünya’dan 13.000 ışıkyılı uzaklıkta galaksimizin geniş alanlarında bulunan bu gezegen, Spitzer Uzay teleskopu ve Kore Uzay Ajansı tarafından kullanılan çekimsel mikrolensing olarak bilinen hassas yöntem yardımıyla keşfedildi.

OGLE-2016-BLG-1195L, Güneş’in toplam büyüklüğünün% 8’inden daha az bir yıldız yörüngededir. Bu keşif, bilim adamını bir yıldız yerine ev sahibinin kahverengi bir cüce, ultra-serin bir kahverengi cüce olabileceği sonucuna götürdü. OGLE-2016-BLG-1195Lb son derece soğuk bir gezegendir ve yaşanabilir olmak için çok aşırı aşırı derecede şans vardır.

6. Jüpiter

Gezegenler

Yüzey Sıcaklığı: 165 Kelvin

Hepimiz Jüpiter’in güneş sistemimizdeki en büyük gezegendir olduğunu biliyoruz, Güneş’in 1/1000 kütleli bir gaz devi ama keşfedilen gezegenler arasındaki en soğuk sıcaklıklardan birine de sahip. Bu soğuk hava çoğunlukla atmosferi içinde amonyak ve amonyum hidrosülfür varlığına bağlı.

Son zamanlarda, Jovian Kuzey Kutbu’nda termosferinde soğuk bir girdap keşfedildi. ” Büyük Soğuk Nokta ” olarak da bilinen girdap, 12.000 km genişliğinde ve 24.000 km uzunluğundadır. Gözlemlere dayanarak, Jüpiter’in kuzey kutbu üzerindeki soğuk vorteks ile gezegenin diğer parçaları arasındaki sıcaklık farklarının 200 ° C’den yüksek olması bekleniyor.
Jovi soğuk vorteksinin keşfi Şili’de bulunan VLT veya Çok Büyük Teleskop yardımıyla gerçekleştirildi.

5. Satürn

Gezegenler

Yüzey Sıcaklığı: 134 Kelvin

Resimlerde ve videolarda Satürn’ün soluk sarı renk tonunu gördüğünüzde neden acaba merak ettiniz mi? Aslında, Jov’un üst atmosferinde, özellikle de amonyakta bulunan değişken gazlardan kaynaklanmaktadır. Gezegenin atmosferinde amonyak kristalleri ve amonyum hidrosülfür varlığı gezegenin genel soğuk sıcaklığına büyük katkıda bulundu.

2007’de araştırmacılar Satürn’ün güney kutbuna yakın sıcak bir kutuplu girdap keşfetti. Buna rağmen, güneş sisteminde var olan birkaç kutupsal girdap vardır, sadece bilinen sıcak kutupsal girdaplardır. Vorteks içindeki sıcaklık farkları çok büyüktür ve -60 ° C’lik bir fark kaydedilebilir. Satürn’ün en sıcak noktası olması bekleniyor.

4. Uranüs

 

Gezegenler

Yüzey Sıcaklığı: 76 Kelvin

Hiçbirimizin gitmek istemediği, şüphesiz Uranüs’ün hiç şüphesiz dondurucu bir cehennem olan tüm memeleri ve şakaları bir kenara bırakın. Bileşim açısından, Uranüs, Güneş Sistemi’ndeki diğer gaz devlerinden – Neptün’e – Jüpiter ve Satürn’e çok benzer. Üçü birden fazla metan içeriyor.

Üst atmosferde bulunan muazzam miktarda metan ve amonyum hidrosülfür ve gezegenin alt ulaştığı su, Uranüs’ün -200 ° C’nin (-224 ° C) altındaki sıcaklıklarla güneş sistemimizdeki en soğuk gezegenden biri olmasının nedenidir. tam olarak).

 

3. Neptün

Gezegenler

Yüzey Sıcaklığı: 72 Kelvin

Güneş sistemimizdeki diğer gezegenlerin aksine Neptün keşfi, geleneksel ampirik yöntemlerden çok matematiksel tahminlerle yapılmış tek gezegendi. Sadece gökbilimcilerin, Hubble ve Voyager 2 yardımıyla ilk kez çeşitli özelliklerini keşfedebildikleri 1980lerin sonlarında oldu.

Neptün, Dünya’nınkinden yaklaşık 17 kat fazla kütleye sahiptir ve Uranüs’ten daha büyüktür. Atmosferinde bulunan muazzam miktarda amonyak ve metan ile Neptün şüphesiz güneş sistemimizdeki en soğuk gezegenlerden biridir ve gözlemlenebilir evrende en soğuk olanlardan biridir.

 

2. PSR B1620-26 b

Gezegenler

Yüzey Sıcaklığı: 72 Kelvin

Yerden 12.400 ışıkyılı uzaklıkta yer alan exoplanet PSR B1620-26 b, gökbilimciler ve uzay severler arasında aşırı yaşlılığından ötürü çok popüler çünkü gezegenin bir “Genesis” gezegeni lakabını kazanması. “Fakat bilmediğiniz şey, keşfedilen en soğuk gezegenden biri olmasıdır.

Gezegen, pulsar ve beyaz bir cüceden oluşan bir döngüsel sistemdeki iki yıldız etrafında dönüyor. Gezegen ve ev sahibi yıldızlar arasındaki mesafe yaklaşık 3.4 milyar km veya 23 AU’dır, Neptün ile Güneş arasındaki mesafe biraz biraz daha kısadır.

 

1. OGLE-2005-BLG-390Lb

Gezegenler

Yüzey Sıcaklığı: 50 Kelvin

OGLE-2005-BLG-390Lb, sadece en soğuk değil, Dünya’dan tahmin edilen 21.500 ışıkyılı uzaklıkta, bugüne kadar keşfedilen en uzak gezegenlerden biridir. Gezegenin bir M tipi kırmızı cüce yörüngede gezintiği düşünülse de, ev sahibi yıldızı aslında bir nötron yıldızı veya hatta bir kara delik olabilir.

Geniş mesafesi nedeniyle, yıllar boyunca birçok spekülasyona maruz kalmıştır. Bazı araştırmacılara göre, Dünya’ya oldukça benzeyen kayalık bir çekirdeğe ve ihmal edilebilir bir atmosfere sahiptir. Gerçekten öyleyse, o zaman gezegenin yüzeyinin amonyak, metan ve diğer dondurulmuş uçuculardan oluşması daha olasıdır. Ancak değilse, o zaman gezegenin dev bir dev olması muhtemel.

Oku: Uzaydaki En Sıcak Gezegenler

Bu gezegenin bir diğer büyüleyici karakteristik özelliği, nispeten küçük gezegenler durumunda çok nadir bulunan ana yıldızdan uzak olmasıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *