Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Kuzey Kore’de Satın Alamayacağınız Şeyler

Kuzey Kore

Keşfet

Kuzey Kore’de Satın Alamayacağınız Şeyler

Kuzey Kore’de Satın Alamayacağınız Şeyler

Kuzey Kore de bunları alamazsınız

Kuzey Kore ve izole edilmiş bir yaşam. Hermit Krallık söz konusu olduğunda, Dünya’da Kuzey Kore kadar izole ve paranoyak bir yer olmadığını ve bunun dünyanın en ilginç kültürlerinden biri olduğuna inanmanın ne olduğunu bilmek zor.

Dünyada belki de bir ilk, Kuzey korede yaşamak kimsenin isteğine göre değil sadece kim jongun istediği ve belirttiği özelliklere göre yaşam var. Her kes istediği elbiseyi, istediği yemeği, istediği kahveyi, istediği kot pantolonu giyemez! Ve hatta bir şarkı dinlemek istiyorsan bu şarkının içinde mutlaka kuzey koreye ait övgüler olması lazım! Aksi halde bunun zıttı bir şarkı dinleyemez ve yazamazsın!

Kim Jong un Krallığı

 

 Coca Cola

Kuzey Kore

Coca-Cola’nın iş yapmadığı dünyada sadece iki ülke var: Küba ve Kuzey Kore. Yaptırmalar, soda devinin krallığa sızmasını imkansız hale getirdi, ancak bu, Kuzey Kore halkının The Real Thing için bir zevk almadıkları anlamına gelmiyor; genelde aldıkları şey The Fake Thing’tir. Sıradan lokantalardan ve bakkalardan herhangi bir sayıdaki farklı içecek satın alabilirsiniz ve en azından bir tanesi gerçek bir kola gibi (ama fazla değil gibi) görünüyor. Burnunu tutarsın ve gerçekten çok arzulanıyorsan, muhtemelen Coca-Cola içtiğini düşünebilirsin, ancak sadece “Kakaolu aromalı tatlı soda içeceği” olduğunu iddia eden tüm etiketi okumaktan kaçınmak istersin.”

 

Kim Jong-un’un Saç Kesimi

Kuzey Kore

Birkaç yıl önce, Kim Jong-un’un saç kesimi gerçek modaydı. Krallığın dört bir yanındaki insanlar, Sevgili Liderlerine benzemeye çalıştılar, bu yüzden kendilerini eşleştirmek istediler. Şimdi, aptalca bir viral hikayeye rağmen, saç kesimi aslında zorunlu değildi – insanlar aşktan yapıyordu. Ne yazık ki, taklit gereği olan bütün saç kesimleri Jong-un’u rahatsız etmeye başladı ve “devlet onaylı” saç kesimleri listesinde kesintiye uğradı. Bütün bu gerçek gizem, mutluluğu başkalarının sevgisine ve bağlılığına çok bağımlı görünen birinin neden kendi klonlarıyla dolu bir topraklara hükmetmek istemediği değil sadece kendini özel hissetmesinden dolayı böyle bir yasak getirdi.

 

Starbucks

Kuzey kore

Kuzey kore de bir Starbucks bulamazsınız. Dünyanın hemen hemen her bölgesinde bulunan Starbucks Yaptırımlar nedeniyle kuzey korede yok. Eğer bir kahve içmek isterseniz, Starbucks a benzer dükkanlar bulabilirsiniz. Bir Kuzey Koreli bir barista Avustralya Yayın Kuruluşu’na “Sanırım bu iyi bir kahveden anlamayan insanlar içindir” dedi.

 

 

Saç boyası

Kuzey kore

Sarışın olmak Kuzey Koreliler için bir seçenek değil; ne kırmızı, yeşil veya gökkuşağı çizgili saçlarınız burada olamaz. Herkesin saçları gri olmadıkça siyah olmalı yalnızca o zaman ölme seçeneğine sahipsiniz. Saç boyası “kapitalist bir eğilim”, dolayısıyla küçük bir hata gibi görülmeli. Peki rejime meydan okursanız ve saçlarınızı yine de boyalıyorsanız ne olur? Hem siz hem de kuaför cezalandırılıyor. Bu cezanın ne olabileceği tamamen belli değil, ancak bir İncil’e sahip olmak veya Güney Koreli operalarını izlemek için idam edilebilecek bir ulusun karşısında doğal renginizi nasıl seveceğinizi öğrenmelisiniz.

 

McDonald

Kuzey kore

Kuzey Koreliler de McDonald’s’ı alamıyor. O kadar da kötü değil, çünkü her köşede bir McDonald’s bulunmaması kabaca. Kuzey Koreli Altın Kuşlar yasağı konusunda komik olan şey, Kuzey Kore elitlerinin McDonald’s Burger’leri Çin’den içeri girdikleri biliniyor olmasıdır. Doğru, Kuzey Afrika’nın alt sınıflarında gerçekten aç olan insanlara bakılmaksızın ve ulusal havayolunda büyük bir masrafla uçak kiralamak, Sorun değil, çünkü eski (şu anda ölü) lider Kim Jong-il aslında hamburgeri icat etti, bunu biliyor muydunuz? Bu doğru! The Guardian’a göre, “Gogigyeopbbang” adlı icadı (2000’de Kuzey Kore halkına hediye edildi). Dolayısıyla McDonald’ın fikri tamamen çiğnendi.

 

Gübre

Kuzey kore

Uzun zaman önce, Kuzey Kore gübreyi Güney Kore’den aldı ve hepimiz bunun nasıl çıktığını biliyoruz. Daha yakınlarda, Hermit krallık Çin’den gübre alıyor, ancak BM yaptırımları da bu dostluk yolunda ilerliyor. Gübre eksikliği, Kuzey Kore kadar izole edilmiş bir ulus için oldukça büyük bir sorundur. Eğer bitkiler başarısız olursa, zaten aç bir ulus için sorun olur demektir.

Rejim, diğer her şey gibi, propagandayı yaymak ve ulusal gururunu artırmak için büyük bir fırsat olarak görüyor ve kendi gübresini üreten adanmış çiftçilere tezahürat yapıyor. Associated Press’e göre, bu ev yetiştirme gübresine “juche” deniyor ve bu aslında Kuzey Kore’yi daha kendine yeterli yapan herhangi bir şeyi tanımlamak için kullanılan genel bir kelimedir. Şu anda “juche” gübresinin yapıldığı kesin değil, ancak Kuzey Kore’de hayvancılık yolunda pek bir şey yok ve bir tür gübre kullanmak zorundalar.

 

Kot

Kuzey kore

BM yaptırımları ve Amerikan başkanları, Levis, Calvin Klein ve Benetton Birleşik Renkleri’nin hiddetli tehdidine kıyasla hiçbir şey değildir. Saç boyası gibi kot pantolonlarına da “kapitalizmin toksik maddeleri” diyorlar. Batılı moda trendlerine karşı harekete Jong-un rejiminde erkekler yaşlı değil. Kuzey Kore gençlik grupları tarafından yönlendirilmektedir. The Telegraph’a göre, 15 yaşlarındaki çocuklar, modaya uygun vatandaş arayışında sokakları devriye gezerek emperyalist kotara karşı savaşa gönüllü oldular.

Yasak çoğunlukla Kuzey Çin’de yaşayan Hamgyong ve Yanggang vilayetlerinde yaşayan insanlara yöneltiliyor gibi görünüyor. Bu bölgelerdeki vatandaşlar Çin’in ABD’ye malzeme satmaktan duyduğu büyük sevgiden dolayı kapitalist kontaminasyona karşı daha büyük risk altındadır.

 

Yabancı filmler

Kuzey kore

Kuzey Kore, dünyanın en izole edilmiş yerlerinden biridir. Antarktika’daki penguenler gibi, vatandaşlar yıkıcı derecede rahatsız edici dünyasının dışında neler olduğunu bilmiyorlar. Tabii ki, Amerikan filmlerinin ve televizyon şovlarının yasadışı kopyalar konusunda rahatlar.

Şimdi, Happy Feet ya da beş Sharknados’dan herhangi biri muhtemelen Kuzey Kore izleyicilerini gerçek dünya hakkında bilgilendirme potansiyeline sahip değillerdir. Ancak görünüşe göre rejim öyle düşünüyor. NPR’ye göre, Batılı ülkelerde yapılan filmler tehdit unsuru olarak görülüyor çünkü gerçek düşünceye ilham verebiliyor. Belki de Filmleri yasaklamak yerine, Kim joungun Kuzey Koreliler için görülmesi gereken bir şeyi yapmalıdır. Kuşkusuz ki köpekbalıklarının gökyüzünden düştüğü bir ülkedeki yaşam, Kim Jong-un’un yönettiği bir ülkedeki yaşamdan en azından biraz daha iyidir.

 

Piercing

Kuzey kore

Kulaklarınızı Kuzey Kore’de deldirmiş alabilirsiniz, ancak bir burun delici ya da sevimli küçük bir göbek yüzüğünü unutun. Piercingler, batılı emperyalizmin sembolleri, kapitalizmin toksik maddeleri, falan filan, saç boyası vb. (Ve görünüşe göre sırt çantaları da bu listede) gibi piyanganlar, gençlerle başının derde girmesine neden olabilir.

The Telegraph’a göre Kuzey Kore moda polisi, çok kısa etek, doğru şekli olmayan ayakkabılar, T-shirt giyen insanlar ve kamuya açık pazarda iş yapan evlenmemiş kadınları arıyor. Ayrıca, uygunsuz ilişkileri oluşturan köpekler ve kediler ve fazla oksijen kullanan insanlar (dışarda fazla gezmek yasak). Bütün bunların hepsi son 2 yıl içersinde yasaklar listesinde.

 

Bir iPhone

Kuzey kore

Kuzey Kore bir bilmece. Nükleer silah geliştirme konusunda büyük miktarda para harcıyor, seçkinleri McDonald’ın hamburgerleri, Hennessy Konyak’ı ve Armani saatlerini mükemmel şekilde rahatça kullanıyor. Ancak ışıkları günde birkaç saatten fazla kullanmıyorlar. Ancak bu belirgin sorunlara rağmen, rejim en yoksul vatandaşları da dahil olmak üzere herkesin Kuzey Kore’nin müreffeh bir ulus olduğuna inanmasını istiyor. Ve refahın en iyi simgesi nedir? Bir iPhone!

Garip bir şekilde, kot pantolon, saç boyası ve vücut deliciler Amerikan emperyalizminin simgeleridir. Ama her neyse, Kim Jong-un onlardan hoşlanıyor, bu yüzden resmen iyi durumda. İşte sorun: Coca-Cola, Starbucks ve McDonald’s gibi Apple, Kuzey Kore’de iş yapmıyor. Peki diktatör ne yapacak?

Kim Jong-un’un gerçek bir Apple ürününe sahip olduğu yönünde birçok söylenti var, ancak iPhone gibi şüpheli görünen bir Kuzey Koreli akıllı telefon var.

 

Rejimin hoşlanmadığı müzik

Kuzey kore

Müzik, dostumuz Jong-un için hassas bir konudur. Onun hakkında güzel şeyler söylemezse ya da ayrılmış ataları, rejimi ve Kuzey Kore’nin mükemmel toprakları hakkında en azından hoş şeyler söylemezse, ölüm cezası verilebilir. Rejimin geçtiğimiz günlerde liderin onaylamadığı şeyler hakkında şarkı söylemek gibi suçlarla ilgili olarak kamuoyuna yapılan 12 müzisyen (Jong-un’un eski kız arkadaşı dahil) vardı.

Yasağın eski, yasaklanmış şarkılar üzerine ilgiyi yarattığına dair bazı raporlar bile var; bunların çoğu bir ya da daha fazla unutulmuş durumda.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

1 Yorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Keşfet

bitcoinBitcoin
$ 26,479.090.05%
ethereumEthereum
$ 1,844.040.39%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0000996.5%
En üste