Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Güneş Enerjisi – Herhangi Bir Pencereden Enerji Üretin

Güneş enerjisi

teknoloji

Güneş Enerjisi – Herhangi Bir Pencereden Enerji Üretin

Güneş Enerjisi – Herhangi Bir Pencereden Enerji Üretin

Güneş enerjisi

Güneş enerjisi üretiyorsanız şu anda, çatıda güneş panelleri kurulmuş demektir.

Güneş Enerjisi Panellerine yeri rakip Şeffaf Güneş Enerji panelleri hakkında Michigan Eyalet Üniversitesi (MSU) başka fikirlere sahiptir. Bu teknoloji Evlerin bir sürü güneş enerjisi üretmesini, ancak çatı tadilatı yapılmadan yapılmasını istiyor.

Bir binaya görünür olmadan güneş enerjisi üretimini nasıl ekleyebilirsiniz? Her bir pencerenin üzerine yerleştirilmiş saydam güneş pilleri panellerini kullanırsınız.

Johansen Crosby, MSU’da Kimya Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Doçenti Richard Lunt’a göre, Şeffaf ejerji üretimi çatınızdaki Günerji panellerinin yerini alabilir.

“Potansiyelleri analiz ettik ve yalnızca görünmez ışığın hasat edilmesi ile bu cihazların benzer bir elektrik üretim potansiyeli  sağlayabileceğini gösterdik.”Binaların, otomobillerin ve mobil elektroniğin verimliliğini artırmak için ek fonksiyonellik sağlayan çatıdaki güneş enerjisi olarak kullandı.”

Şeffaf güneşin faydaları açıktır. Mevcut bir pencerenin üzerine saydam bir panel eklemek, bir çatıya bir çerçeve ve ağır paneller yüklemekten daha kolaydır. Daha iyi gözüktüğü için neredeyse görünmez bir sistemdir.

Her panel, MSU’daki ekip tarafından geliştirilen organik molekülleri içeren plastik benzeri bir malzemeden yapılmış bir şeffaf parlak güneş yoğunlaştırıcıdır. Panelin kenarında çok ince fotovoltaik şeritlere geçen ve enerji üreten, görünmeyen dalga boylarındaki güneş ışığını absorbe eder.

Şeffaf enerji yeni değil, bugün piyasadaki en iyi şeffaf ve yüzde 7’lik bir dönüşüm verimliliğine karşın renkli. MSU’nun şeffaf panelleri yüzde beşten fazla verimlilik elde ederken, şeffaf olmayan panellerle hiçbir zaman eşleşmeyecek, ancak daha pek çok yerde kullanılabilirler.

Şimdi bir gökdelen ve her ev veya araba penceresinde her bir cam tabakasına eklenen şeffaf panelleri hayal edin ve görünmez enerji üretimi potansiyelini düşünün.

MSU ayrıca, kullandığımız ekranların hepsinin etrafında taşıdığı akıllı telefonlar da dahil olmak üzere bu güneş teknolojisini kullanabileceğini belirtmek istiyor.

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

2 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Diğer teknoloji

Reklâm
En üste