Thunderbolt 3 nedir? İşte bilmeniz gereken herşey

Thunderbolt 3 nedir?

Thunderbolt 3 Bilgisayar çevresel kabloları, insanlar “Thunderbolt” ve “Type C” gibi sözcükleri atmadan izlemek için yeterince zor.

Thunderbolt, bu bağlantı teknolojisi birkaç farklı aşamadan geçtiğinden ve Apple’dan dizüstü bilgisayarlar ve PC’ler.

Ancak, bu farklı portlar arasındaki farkı bilmek önemlidir, özellikle hangi bilgisayarın sizin için doğru olduğunu düşünüyorsanız. Yeni bir dizüstü bilgisayara bakıp “USB-C” ve “Thunderbolt” dan başka bir şey görmüyorsanız bu günlerde şaşkın olmayın.

Peki, tam olarak ne bu?

 

Bugünün Thunderbolt 3’ü

 Thunderbolt 3

Thunderbolt teknolojisi 2000’lerin sonlarından beri varlığını sürdürüyor ancak Thunderbolt 3’ün 2016’da ortaya çıktığı zamanki zaman değişti. Özellikle, USB-C, cihazlar için (eski standartlardan çok daha fazla) 15 vat gücüne ve uyumlu diz üstü bilgisayarları veya benzeri cihazları şarj etmek için 100 vat değerine kadar çıkabilen en yeni USB standardı, güncellenmiş ve güçlü bir USB kablosu olarak ortaya çıktı. USB için bir deniz değişikliği ve pek çok ortak bilgisayar bağlantısının geleceği açıktı.

Buna karşılık, Thunderbolt’un geliştiricileri çok akıllı bir karar verdi: USB-C’ye karşı karşıya kalmaya çalışmak yerine, katıldılar. Thunderbolt 3, eski DisplayPort bağlantı tabanını çökertti ve USB-C bağlantısına geçti, temelde iki teknolojiyi tek bir güçlü melez haline getirdi.

USB-C’ye geçiş Thunderbolt 3’ün Apple aygıtlarından diğer PC’lere ve dizüstü bilgisayarlara geçiş yapmasına izin verdi, bu süreç devam etmekte ancak nihayet mümkün. Tek dezavantajı uyum sorunu oldu – yeni USB bağlantısı pahalı bir adaptör olmadan Thunderbolt veya Thunderbolt 2 ile uyumlu değildir.

Bugün bir USB-C Thunderbolt 3 portuyla yapabileceğiniz bazı şeyler:

  • 40 Gbps hızında veri iletimi.
  • 60 Hz’de iki 4K monitöre çıkış videosu.
  • 100 watt gücüne sahip akıllı telefonları ve çoğu dizüstü bilgisayarı şarj edin.
  • Harici bir GPU’ya bağlayın (üretici tarafından engellenmediyse).

USB-C bağlantı noktanızın aslında Thunderbolt 3 olup olmadığını merak ediyorsanız, yakındaki küçük bir Thunderbolt sembolünü arayın, bu da çoğunlukla standart bir USB-C bağlantı noktasından farklılık gösterir.

 

Thunderbolt teknolojisinin geçmişi

Thunderbolt kablo

Thunderbolt teknolojisi başlangıçta 2000’lerin sonlarında, bilgisayar çevre birimleri ile kullanılan geleneksel veri aktarımına optik veri aktarımı (aslında tel ve fiber optiği birleştiren) eklemek için tasarlanan Işık Zirvesi adlı bir Intel projesi olarak başladı. Bununla birlikte, iyi eski bakır kablolama prototiplerinin zaten Intel’in istediği sonuçlara çok daha düşük bir maliyetle ulaştığını buldu.

Bu yeni ürün daha sonra ilk olarak Apple cihazlarında kullanılmak üzere erken 2010’da Thunderbolt olarak piyasaya çıktı. Özellikle güçlü ve esnek bir bağlantı olacak şekilde tasarlandı. O günlerde yüzen (çoğunlukla markaya özgü) kablolarla karşılaştırıldığında, bu, birçok amaç için uygun olan etkileyici bir yaratılıştı.

Dizüstü bilgisayar kullanan tasarımcılar veya mühendisler için harici depolama. Yüksek çözünürlüklü ekranlar ve benzer aksesuarlar için hala yüksek güç bağlantılarına ihtiyaç duyulması özellikle umut vericiydi.

Bununla birlikte, teknoloji ilerlemeye devam etti ve kısa süre önce bir Thunderbolt 2 ve bir Thunderbolt 3 vardı.

İlk Thunderbolt sürümü, Apple’ın yardımıyla kapıyı dışarıya çıkardığı için, sadece ilk yıl için Mac’ler için kullanılabilirdi. Intel, bağlantıları PC’lere getirmek istedi, ancak şimdilik Apple’ın münhasırlığına sadık kalmaya karar verdi. Sınırlı kullanılabilirliğe ek olarak, bu yeni teknolojinin diğer dezavantajı, benzersiz Thunderbolt kablolarının gerekli olmasıydı ve pahalı olmaya meylediyordu.

Thunderbolt 2, 2014 yıllarında Thunderbolt teknolojisinde önemli değişiklikler yaptı. Yani zaman, Thunderbolt’un nasıl kullanıldığına ve gelecekte nereye gitmesi gerektiği konusunda daha doğru bir görünüm sağladı.

Sonuç, ilk kablonun iki 10 GBps çift yönlü kanalını birleştiren ve gerekirse çevre birimlere daha fazla güç sağlayabilen tek bir 20 GBps çift yönlü kanal oluşturan yeni bir kablo türüdür. Bu kablolar günün diğer popüler çevre birimi kablolarından daha hızlı çıktı. En son kullanılan DisplayPort standartlarıyla uyumluluk, Thunderbolt 2’de de geldi, çünkü iki teknolojinin bir arada çalışması hala gerekli.

Bununla birlikte, en önemli değişikliklerden biri de 4K uyumluluğuydu. Zamanın biraz ilerisinde olsa da, 4K çözünürlük ufukta ve Thunderbolt bağlantılarına bağımlı kullanıcılar, en yüksek çözünürlüklerin gerektiğinde destekleneceğini bilmekten memnuniyet duyuyorlardı.

Kullanıcılar için de önemli olan Thunderbolt 2 cihazları, farklı nesilleri karıştırmak ve eşleştirmek isterseniz orijinal Thunderbolt uyumlu cihazlarla geriye dönük olarak uyumludur. Yine, Thunderbolt, Thunderbolt 3 ile USB-C’ye geçene kadar Apple bilgisayarlara özgü kalacaktı.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *