Harddisk: Dosya güvenliği için Harddisk ve BIOS nasıl şifrelenir

Harddisk ve BIOS nasıl şifrelenir

Harddisk ve BIOS şifrelenmesi, verilerinizin güvenliği açısından çok önemlidir.

Cihazlarımız, merak etmeden veri ve dosyaları çalmaya PC ve dizüstü bilgisayarların. Veri akışını kesmek için tüm olası püf noktalarını kullanmaya istekli olan insanlar için bir hazinedir. Çoğu güvenlik uzmanı, verilerin şifrelenmesinin veya şifrelenmemesinin herkesin yapması gereken. Temel bir adım olduğunu kabul etmesinin nedeni budur.

Bilgisayar harddisk dosyalarını otomatik olarak şifrelemesine rağmen birkaç şifreleme seçeneğine sahibiz. Bunlar arasında tüm harddisk sürücünüzü, yalnızca belirli dosyaları ve klasörleri şifrelemek. Veya BIOS’u şifrelemek, böylece hiç kimsenin işletim sisteminize erişememesini sağlar. Her yöntemin avantaj ve dezavantajları vardır; bu nedenle daha ayrıntılı bir göz atalım.

veri koruma

 

Tüm sabit sürücünün şifrelenmesi

Tüm sabit sürücünüzü şifrelemek, verilerinizi korumanın en etkili yoludur. Bu, onları insan hatasından korur ve mesela, belirli verileri şifrelemeyi unutmanın mümkün olmayacağı anlamına gelir. Diğer avantajlar (potansiyel olarak önemli ve gizli verileri içeren). Geçici dosyaların bile hareketi şifreli olacak gerçeğini içerir ve cihazınızı kaybederseniz endişelenecek bir şey yoktur.

Evet, tüm harddisk sürücünüzün şifrelenmesi bir dezavantaja sahiptir: Bilgisayarınızın performansını olumsuz olarak etkiler. İşletim sisteminin dosyası da dahil olmak üzere tüm dosyalar şifrelendiğinde, her kullanımda şifrelenmiş ve şifrelerin çözülmesi gerekir. Bu zaman alır ve yavaşlamalara neden olabilir. İşlemciler giderek daha ileri seviye çıktı, bu nedenle bu problem en aza indirildi. Bu konu, dikkate alınması gereken bir şeydir.

Harddisk

Microsoft Windows BitLocker ve MacOS FileVault iki yaygın şifreleme programıdır.

Windows 10 ve Mac OS X işletim sistemleri dahil olmak üzere sırasıyla  Bitlocker ve FileVault  araçları kullanabilirsiniz. BitLocker ile ilgili sorun, yalnızca Windows’un Home sürümüne sahipseniz 300 tl olan Windows 10 Professional’ı gerektirmesi. Çok pahalı olduğunu düşünüyorsanız, mükemmel bir açık kaynak seçeneği olan VeraCrypt‘i deneyin.

VeraCrypt indir

Download

Belirli dosyaların veya klasörlerin şifrelenmesi

Başka bir seçenek  yalnızca belirli dosyaları ve işletim sistemini şifrelemektir. PC’nizin performansını etkilemez, ancak sizin açınızdan daha fazla dikkat gerektiren ve belirli önemli dosyaları ardı yol açabilir. Bu tür bir şifrelemeyi gerçekleştirmenin birkaç yolu vardır:

  • Microsoft Office, dosyalarınızı şifrelemek ve bunları bir parola ile koruma seçeneği sunar. Kullandığınız Office yeni sürümü, şifreleme derecesi ne kadar yüksek olursa..
  • Platformdaki dosya şifreleme sistemini kullanarak Windows’daki dosyaları ve klasörleri şifreleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, istediğiniz dosyaya veya klasöre sağ tıklayın, ardından Properties (Özellikler) ve ardından Advanced Options (Gelişmiş Seçenekler) üzerine tıklayın.

klasör

  • Mac’te, dosyaları veya klasörleri kolayca şifrelemek için Disk Utility yi kullanabilirsiniz.

BIOS’u bir parola ile koruyun

Başka bir seçenek, BIOS’ta (bilgisayarınızın temel sistemi) bir parola kullanarak sabit sürücüyü engellemektir. BIOS, bilgisayarınızın donanımını belirli bir yapılandırmayla kontrol etmenizi sağlar ve işletim sistemiyle birlikte çalışır. Bir şifre seçerseniz, kilidi açma kodu bilinmedikçe, harddisk ‘i PC’den çıkarıp başka bir yere takılmış olsa bile kilitli kalacak demektir. Bu şifreleme yöntemi, makinenizin performansını hiç etkilemez, ancak şifre her açıldığında girilmelidir.

Şimdilik, dosyalarınızı ve verilerinizi şifrelemek için üç yol var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *