Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Dizüstü bilgisayar alırken dikkat

Dizüstü bilgisayar

teknoloji

Dizüstü bilgisayar alırken dikkat

Dizüstü bilgisayar alırken dikkat

Dizüstü Bilgisayar Alırken Dikkat!

Dizüstü bilgisayar Teknoloji’nin dur durak bilmediği günümüzde yeni Cep telefonları, Tabletler, Dizüstü (notebook, netbook) gibi Teknoloji ürünlerinin arasında kararsız kalabiliyoruz.

Dizüstü bilgisayar

Peki hangi Teknoloji ürünü bizim isteğimize karşılık verecek?
Masaüstü Bilgisayarlar, evlerden taşınmaya çoktan başladı. Şimdi bazı işyerlerinde dahi Dizüstü bilgisayar lar kullanılmaya devam ediyor.

Bize lazım olan asıl bilgi hangi Dizüstü bilgisayarı seçmeliyim sorusu..

Dizüstü bilgisayar seçerken, İşlemcisinden Ram’ine Ekran kartından harddisk’ine kadar herşeyi ince eleyip sık dokumamız gerekli.

İşlemci Hızı Nedir Neden Önemli?

İşlemci, sistemin bütün hızını işlevini yönlendiren-yöneten patron gibidir. Programların çalışma verimliliği, Oyunların seri hareketi, Verilerin hızlı kaydedilmesi vs gibi En önemli işlemleri gerçekleştiriyor.
Tabi bunu sadece işlemci ile kıyaslamak olmaz İşlemci bütün bu işlemleri yaparken en büyün desteği Ram den alır.

Ram hızı Nedir Neden Önemli?

Bir Bilgisayar alacaksınız, Özelliklerde 2GB, 3GB, 4-6-8 GB diye belirtiler görürsünüz, peki 3GB Ram li bilgisayar mı alsam yoksa 4GB Ram li Bilgisayarmı alsam diye düşünürsünüz, ama işlevini ve ne amaçla kullanacağınızı bilmeden sayılar büyük gözükünce hemen “tamam bu en iyisi” diyerek karar veriyoruz..

Temeli sağlam binada herkes yaşamak ister, hiç kimse temeli hafif bir binada yaşamak istemez.. Bilgisayar sistemlerinde en önemli konu Anakart ve Chip set (yonga) önemlidir. Piyasanın en iyi Chip set’i intel dir.

Eğer Program tabanlı yani paket program (PhotoShop, CorelDraw, Adobe vs) gibi ürünler kullanacaksanız, mutlaka Ram yüksek olmalı buna bağlı olarak Grafik ağırlıklı programlar için Harici (external) Ekran kartlı Dizüstü bilgisayar almanız gerekli. Buna ilave olarak bu programlar için en az i3 işlemcili bir Notebook işinizi görür.

Yok ben bu programları kullanmadan normal internet’e giricem diyorsanız, Yine intel ürünü olan Celeron Netbook işinizi görür. Piyasada en düşük Netbook 600 TL civarında satılıyor.
“Bu hafif kalır ben arada bir Oyun oynuyorum” diyorsanız, biraz daha para ekleyerek 1200 TL ye i3 işlemcili 4GB Ram li güzel bir bilgisayar alabilirsiniz. Tabi bu orta seviye için ideal dir.

“Fazla param yok 2. el almak istiyorum” diyorsanız, Herşeyi göze alıp 2. El bir Dizüstü bilgisayar alabilirsiniz.. Bunda dikkat etmeniz gereken konu 2. Yeni mi? Yani Garantisi devam ediyormu? Batarya durumu nedir? Ekranda çizik vs Kozmetik görüntü nasıl? Daha önce tamir görmüşmü? Vs gibi konuları bilmeniz gerekiyor sırasıyla bunlara bakalım.

2. el Dizüstü bilgisayar

Alacağınız ürünü en az 25-30 dk test etmeniz gerekir, eğer Letgo gibi mecralardan 2. El ürün alacaksanız, ürün hakkında detaylı bilgi alın, Garantisi varmı tamir görmüş mü Pil durumu nedir, gibi soruları sorun, “Sakın resimlere aldanmayın” Bilgisayarın görüntüsü iyi olabilir, Resimden görmeyle yada 5 dk kullanmayla tamam bunu alıyorum derseniz ve ürün Garantisiz ise sonradan çıkacak problemler başınızın ağrımasına neden olabilir.

Dizüstünde önemli olan Pil durumu

2. el bir Notebook aldınız ve Pili yaklaşık 1 saat gidiyorsa, bu pil bir anda birden bütün özelliğini yitirecektir. Eski model Notebook ürünlerde Batarya 1-2 hücrelidir. Yeni çıkan Dizüstlerinde 6 Hücreli bataryalar olabiliyor yani hücre bite bite diğerine geçiş yapıyor.

2. el Notebook alırken, Satıcıyla bir yerde oturup laflarken yada çay içerken sizde bu zaman dilimini iyi kullanarak Notebook’u test edin. Bilgisayarı kapatıp açın, Yeniden başlatın, Pil seviyesini %100 yaparak bir kaç işlem yapın.

Grafik ağırlıklı oyun varsa Oyunu açıp bakın tabi bu arada gözünüz pil göstergesinde olsun, geçen 15dk lık bir sürede abartılacak kadar pil birden alt seviyelere inmişse o bilgisayardan uzak durun. Eğer sorun sadece pil de ve diğer sistemler yüksek ise işlemci ram hdd vs, Pil ücretini satıcıdan kesebilirsiniz.

Sadece bununla bitmiyor, Harddisk yani Bilgisayarın veri kayıt alanı Bilgisayar da yere düşme şiddetli çarpma vs gibi sorunlarda Harddisk te Bad Sector oluşabilir. Eğer kötü niyetli bir satıcıya denk gelirseniz, Satıcı Bad Sector oluşmuş harddisk li bir Bilgisayarı size satabilir. Nasıl mı?

Önceden harddiske chkdsk c: /r komutuyla harddiskin bütün hatalarını onararak atlar ve üzerine işletim sistemini kurar size teslim eder. Bir kelime oyunuyla.. “Satacağım için Komple format attım tertemiz sistem” diyebilir.. Sizde satın alırsınız, önemli dosyalarınızın resimler videolar vs bulunduğu bir zamanda ani olarak bad sector devreye girer bütün herşey geri dönüşü olmaksızın yok olur gider.

Onun için, iyi karar vermelisiniz Hangi Dizüstü bilgisayar ? Yeni mi 2. el mi?

 

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer teknoloji

bitcoinBitcoin
$ 22,976.161.02%
ethereumEthereum
$ 1,578.531.41%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.000174.09%
En üste