Thumbnail Nedir? Thumbnail Nasıl Kullanılır

Thumbnail Nedir ve Nasıl Kullanılır

Thumbnail resim veya videonun boyutunu küçültür.

Thumbnail, içeriğin tanınmasına ve düzenlenmesine yardımcı olmak ve sayfa yükünü azaltmak için kullanılır. Resimler için normal bir metin indeksinin kelimeler için yaptığı gibi aynı rolü oynar.

 

Nasıl Çalışır ve Nasıl Kullanılır

Thumbnail yani küçük resim, bir web sitesinin trafiğini arttırmada da büyük rol oynamaktadır. Çünkü Google görseller gibi tüm görsel arama motorları içeriği indekslemek veya tanımak ve görüntülemek için küçük resimler kullanmaktadır.

Öte yandan, Microsoft Windows, Mac OS X, KDE (Linux) ve GNOME (Linux) gibi modern işletim sistemleri, içeriği düzenlemek ve görüntülemek için bunları kullanır.

Küçük resim, web sayfalarına ayrı bir klasörde uygulanır. Orijinal görüntünün daha küçük kopyaları. Sayfa yükünü azaltmaya ve bant genişliğini azaltmaya yardımcı olur. Çünkü ana görsellerden ziyade küçük resimler (MB veya KB) kadar küçüktür.

Tam çerçeve yerine resmin önemli bir bölümünü görüntülemek, tanınırlığı korurken daha küçük bir minik resmin kullanılmasına izin verebilir.

Örneğin, bir kişinin tam vücut portresini küçük resimlerle çizerken, yüzü belirsiz bir rakamdan biraz daha küçük göstermek daha iyi olabilir. Ancak bu, görüntüleyiciyi görüntünün ne içerdiği konusunda yanlış yönlendirebilir. Bu nedenle sanatsal sunumlar için arama yapmaktan veya katalog taramasından daha uygundur.

 

Standart boyutu

Şimdi, şu anda bir küçük resmin standart boyutunun ne olduğunu düşünüyorsunuz. Ve cevap şu ki, standart bir boyut yok. Boyut, görüntünün kullanımına ve görüntünün görüntülendiği platforma bağlıdır.

YouTube videolarına bir örnek:

youtube

Örneğin YouTube videoları için standart boyut 1280*720 pikseldir Ama bir WordPress blog için 200*200 piksel civarında en normal küçük resim boyutudur. YouTube için küçük resim ekleme bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *