Sanal Kart Nedir? Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal Kart Nedir

Sanal kart fiziksel varlığı olmayan çevrimiçi bir karttır.

Aslında, orijinal kart düzenleyici tarafından, çevrimiçi işlem yapmak isteyen ancak dolandırıcılıktan korkan müşterilere sunulan ücretsiz bir hizmettir. Kredi kartı veya bankamatik kartlarının görünmez bir sürümü olarak adlandırabilirsiniz.

Konsept ve çalışması gerçekten basittir. Sanal kartınız, yalnızca orijinal kart sağlayıcı tarafından verilen bir kart numarasıdır. Sanal kart verenler genellikle uygulama yazılımı sağlar ve bunu müşterinin Masaüstü veya dizüstü bilgisayarına kurar. Bu yazılım, orijinal karta bağlı sanal bir kart numarası üretmek için kullanılır. Online ödeme yapmak için bu sanal kart numarasını kullanabilirsiniz.

Sanal kartı kullanmanın en iyi yolu güvenliğidir. Bu sanal kartın numarasını kullanırsanız, hiç kimse orijinal kart bilgilerinizi izleyemez. Ayrıca bilgisayar korsanları veya açgözlü satıcılar hassas verilerinizi almaz. Sanal kartlar normal kredi kartları gibi belirli bir kullanım süresine sahiptir.

 

Nasıl Kullanılır?

Hesabınızın olduğu bakalardan aldığınız Sanal kartı internet üzerinden normal kredi kartı kullanıyormuş gibi kullanabilirsiniz. Bütün özellikleri kredi kartıyla aynıdır. Cep telefonunuzda bulunan banka (örnek garanti bankası) uygulaması içinden Sanal kartınızı yönetebilirsiniz.

Örnek işlemler:

 • İnternetten alışveriş
 • Hesaptan karta para aktarma
 • Karttan hesaba para aktarma
 • Online fatura ödeme

Sanak kart alabileceğiniz bankalar:

 • Yapı kredi
 • Kuveyt Türk
 • Akbank
 • HSBC
 • Garanti

 

Sanal Kredi ve Sanal Banka Kartı Nedir?

Her iki sürümde de sanal bir kart gelir. Sanal bir kredi kartınız varsa, bu normal bir kredi kartıyla tam olarak aynı şekilde çalışır. Tüm alacaklı bakiyeyi veya bir kısmını kullanabileceksiniz. Aynı kavram sanal banka kartı için de geçerlidir.

Sanal bir banka kartı veya sanal kredi kartı, bir dizi kullanım ve geçerlilik açısından fiziksel karttan farklıdır. Güvenlik, sanal kartlarda her zaman daha iyidir ve herhangi bir fiziksel biçimde olmadıklarından, onları klonlamak neredeyse imkansızdır.

Sanal Kartın Avantajları:

 • Limitte Esneklik: Sanal kartlar aslında orijinal kartınızla bağlantılı olduğundan tüm kredi bakiyenizi veya bir kısmını kullanmanıza izin verilir. Tamamen size bağlı.
 • Bakiye hakkında endişelenmeyin: Alışveriş yaptıktan veya ödeme yaptıktan sonra, sanal kredi kartında kalan bakiye tutarında endişelenecek bir şey kalmaz. Orijinal hesabınıza geri yatırabilirsiniz.
 • Güvenilir: Müşteri, sanal kartlarda hasar veya kayıp endişesinden kurtulur.

 

Sanal Kartlar Faydalı mı Değil mi?

Sanal kartlar, yalnızca çevrimiçi işlem korkunuzla savaşmakla kalmayıp aynı zamanda orijinal kart ayrıntılarınızın güvende kalmasını sağlayan bir güvenlik görevlisi gibidir. Fiziksel bir formları yoktur, yani klonlamanın imkansız olduğu anlamına gelir.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *