Modem ve Router arasındaki Fark nedir?

Modem ve Router

Modem ve Router hakkında bilmek istediğiniz herşey. Dizüstü bilgisayarlarımızı açtığımızda veya akıllı telefonumuzu açtığımızda İnternet her zaman görünür oluyor. Bağlantılarımız artık hızlı, sessiz, genellikle güvenilir ve abonelik ödemelerinizi takip ettiğiniz için her zaman aktif.

Ancak, şebekelerin işlevi bu şekilde modemimize ve router’a nasıl gireceğini tamamen bilmiyor olabilirsiniz.

Her ikisi de evinizdeki kablolu ve kablosuz internet erişimi için gerekli bileşenlerdir. Bu ikisi arasındaki farkı anlamak, teknik destekle zaman alıcı aramaları yapmadan önce ağ problemlerini teşhis etmenize ve muhtemelen düzeltmenize yardımcı olabilir.

Her birinin bir açıklaması var ve her cihazın nasıl ve neden önemli olduğunu. Mevcut ev ağı kurulumunuza yükseltme yapmayı düşünüyorsanız standart yönlendiriciyi kullanmaya yönelik yeni bir alternatif de açıklıyoruz.

 

MODEM

modem

Modem, dünya çapında web üzerindeki rampanız. Eskiden, çevirmeli telefonun elde tutulan alıcısını veya bir telefon kablosunu takmanızı gerektiren hantal harici cihazlar vardı. 1990’ların başında İnternet, ana ürün haline gelen bir ev ürünü haline geldiğinde masaüstü bilgisayarlar için eklenti kartlar ve dizüstü bilgisayarlar için USB adaptörleri geldi. Kablo tabanlı genişbant üreten hız 56Kbps’den daha hızlı görünüşe göre yüzyılın başında görülen şekilde harici modemi yeniden başlattı ve böylece bugün buradayız.

NASIL ÇALIŞIR

Bir modem, evinize kurulan koaksiyel kablo için fiziksel bir konektör içerir. Bu kablo tipik olarak bir delikten evden çıkar ve evinizin dışına monte edilen Kablo Dağıtım Kutusuna ulaşıncaya kadar evin etrafında ve / veya altına tünellenir. Yeraltında gömülmüş ilave bir kablo, bu kutuyu, yakındaki bir elektrik prizine monte edilen servis sağlayıcının düğümüne bağlanır.

Bununla birlikte, internet yayını elektrik prizinin evinizin Kablo Dağıtım Kutusuna gelmesini ve modemin koaksiyel kablo konektörüne gelmesini sağlar. Bundan sonra genişbant aboneliğinizle birlikte gelen modem türüne bağlıdır. Bazı modellerde yalnızca bir adet kare şeklinde bir Ethernet portu bulunurken diğerlerinde dört adettir.

Modemler genelde cephe boyunca ışık / LED içerir, böylece bir bakışta neler olduğunu görebilirsiniz. Bir ışık, birimin güç aldığını ve İnternet servis sağlayıcınızdan aldığı verinin sinyal olduğunu ve birinin ise, modemin başarıyla veri gönderdiğini gösteren belirtir.

Bir sorun olduğu esnada: Şayet gönderme ve / veya alma ışıkları yanıp sönüyorsa, internet servis sağlayıcınız büyük olasılıkla sorun yaşıyor veya dışarıdaki bağlantıyla ilgili bir şeyler oluyor. Kablolu cihazların internete erişmekte olduğunu gösteren bir başka LED de mevcut.

Devam etmeden önce, modemlerin sadece bir koaksiyel kablo bağlantısı için olmadığını unutmayın. Geniş Bant, bir Dijital Abone Hattı veya DSL aracılığıyla da servis edilebilir. Bu internet rampasına, koaksiyel kablolar yerine telefon hatları üzerinden erişilir. Bu nedenle, bağlantı noktası, fiziksel arazi tabanlı telefonlarda gördüklerinizden farklı değildir. DSL, kablo temelli geniş banttan genellikle yavaştır ve telefon hatlarının zaten bulunduğu kırsal alanlarda kullanışlıdır.

Yönlendiricinin DSL veya kablolu genişbant için tasarlanmış olmasına bakılmaksızın. Dört Ethernet portu ile eşleşen bir bağlantı noktası veya bağdaştırıcıya sahip kablolu aygıtlar için kullanılır. Bunlara masaüstleri, dizüstü bilgisayarlar, HD TV’ler, oyun konsolları, yazıcılar ve daha pek çok şey dahildir. Özellikle bağlantı noktaları saniyede bir gigabit’e kadar hızları destekliyorsa, donanımınız için bu bağlantı noktalarını kullanan geniş bant bağlantınızdan en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız en iyi seçenektir.

 

ROUTER

modem

Herkes, evlerinin dört bir yanına Ethernet kablolarını bağlamak istiyor ve yönlendiricinin geldiği yer. Modemdeki bir Ethernet portuna bağlanan ve bağlı olan cihazlara ağ / internet trafiğini “yönlendiren” tek başına çalışan bir cihazdır.

Yönlendiricilerin tipik olarak yönlendiriciye (WAN veya Geniş Alan Ağı) fiziksel olarak bağlanmak için kullandığı özel renk kodlu Ethernet bağlantı noktası ve kablolu aygıtlar (LAN veya Yerel Alan Ağı) için dört ek Ethernet bağlantı noktası bulunur.

Böylece yönlendirici, bir bağlantıyla modemden ağ trafiğini gönderir ve alır ve tüm verileri dört Ethernet portu vasıtasıyla ve hava yoluyla 2.4GHz ve 5GHz bantları vasıtasıyla yönlendirir. Kabul edilen numaralara rağmen kablosuz bağlantılardan daha hızlıdır ve aboneliğinizin her onsekiz bant genişliğini istiyorsanız Ethernet kullanmanızı öneririz.

Bu bağlamda, yalnızca 300Mbps’lik bir bağlantı için ödeme yapıyorsanız. Şirket tarafından ek ücret alınmadığı sürece sağlayıcınızın İnternet çıkış ağzını genişletecek bir sihirli değnek veya cihaz yok. Tabii kablolu bilgisayardan kablolu bilgisayara Ethernet tabanlı ağınızda saniyede bir gigabit’e kadar dosya aktarabilirsiniz ve satın aldığınız yönlendiriciye ve bu telefonların özelliklerine bağlı olarak akıllı telefon ile akıllı telefon arasında mükemmel kablosuz aktarımlar alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kuantum şifreli internet

Ne yazık ki, yönlendiriciler her boyutta, fiyatta ve abartılı vaatlerde bulunmaktadır. Kablosuz tarafta, modele bağlı olarak iki harici anten veya daha fazlasını içerebilirler. Ölü bir örümcekin bacakları gibi havada çıkıntı yapan anten sayısı ne kadar yüksek olursa fiyatlar da yükselir. Elbette, eklenen antenler artan aralık demektir, ancak bağlantı hızınız, yönlendiriciye olan yakınlığınıza ve bu bağlantıyı güçlendiren teknolojiye bağlı olacaktır.

Mevcut kablosuz standart Kablosuz AC’dir. İlk uygulama, her biri 433Mbps’de 5GHz bandında üç giden akış ve üç gelen akış (3 × 3) sağlar. Her biri 200Mbps’de 2.4GHz bantta üç gelen ve üç adet giden Kablosuz N akışı (3 × 3) eşlik ediyorlar. Wave-2 olarak da bilinen Wireless AC spesifikasyonunun son güncellemesi ek bant genişliği için dördüncü bir akış ekliyor. Sorun, akıllı telefonlar genellikle yalnızca bir (1 × 1) veya iki (2 × 2) gelen / giden akış arasında desteklediğinden, 3 × 3 yayınları destekleyen yönlendiricilerin tüm avantajlarından yararlanamıyorlar.

NASIL ÇALIŞIR

Bütün bunlar kafa karıştırıcıysa, sadece bir hızlı tren hayal edin. Modem, tren istasyonuna (yönlendirici) tam hızda giderken evinize girer ve bir hedefe yönlendirilir. Hedef kablolu bir bağlantıysa, ileride tam hızda ilerletir. Hedef kablosuz ise, hız, bir kerede (bir, iki, üç veya dört) kaç parça / akım izleyeceğine, bu izlerin nüfuz edebileceği tıkanıklığa ve tren istasyonu ile varış noktası arasındaki mesafeye dayanıyor. Tren, istasyondan uzaklaştıkça hızını kaybedecek.

Donanımın bu maksimum hızları fiziksel olarak destekleyebildiği anlamına gelir, ancak yine de onları göremezsiniz. Yerel veri treninizi yavaşlatan “tıkanıklığın” bir kısmı komşunuzun ağını sevgiyi aynı hava alanına yaymaktır. Evinizin içinde ve dışındaki cihazlardan da etkileniyor. Yükselticili çoklu harici antenlere sahip bir yönlendiriciye sahip olmak bu istenmeyen gürültüyü geri itmeye yardımcı olacaktır.

Tipik olarak, yönlendiriciler en az paraziti olan 2.4GHz ve 5GHz bantları için ideal kanalı seçecektir. 2.4GHz bant 14 kanala ayrılırken, 20’den fazla ise 5GHz bandına ayrılmıştır. Ancak bağlanırlık sorunlarınız varsa yönlendiricinin web tabanlı arayüzü içindeki kanalları manuel olarak değiştirmeniz bazen yardımcı olabilir. Hızla ilgili ağır teknik bölgeye giren ve başınızı döndürecek çok daha fazla oyun var.

 

ROUTER / MODEM COMBO

modem

Ne yazık ki, bu özel cihazın resmi adı yok. Comcast, Spectrum basitçe modem olarak nitelendirirken bunu bir “ağ geçidi” olarak adlandırıyor. Hatta bir modem / yönlendirici kombo olarak adlandırılan listeler bile var. Fikriniz ne olursa olsun: tipik bir modeminize benzeyen hepsi bir arada aygıttır, ancak içeride bir yönlendirici ile çalıştırılır. Bu birleşik birimi yararlı olabilir ve bir dezavantajı, ağınızı ne kadar iyi yönetmek istediğinize bağlıdır.

Tipik bağımsız modemde, belirli trafik atama adresleri için güvenlik duvarı ayarı, açık portları ayarlayabilir ve benzeri ayarlar yapabilirsiniz. Eklenti yönlendirici esasen ebeveyn kontrolleri, cihaz yönetimi kullanım istatistikleri ve daha fazlasıyla birlikte daha iyi koruma için ikinci bir güvenlik duvarı sağlar. İkisini birleştirirken, ikinci güvenlik duvarı yönünü ve ISS’lerden kiralanan ekipman tarafından sağlanmayan olası özelleştirmeyi kaybedersiniz.

Birleşik aygıtlar

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus, bir all-in-one aygıtını “kiralarken” bile olsa, geniş bant sağlayıcınız size kablosuz servis için ek bir ücret talep ediyor olabilir. Tam kontrol ve daha düşük bir aylık fatura için, kendi bağımsız yönlendiricinizi sağlamanız daha iyi.

Birleşik aygıtlar, genellikle tek başına modemler ve yönlendiriciler üzerinde donanım açısından bildiğiniz her şeyi içerir. Örneğin, dört gigabit Ethernet portu, dijital telefon hizmeti için iki adet RJ-14 portu ve muhtemelen ağda dosya veya yazıcı paylaşımı için bir adet USB-A 2.0 portu bulunan Arris Touchstone TG1672 Kablo Sesli Ağ Geçidi. 3 × 3 yayın kurulumu ile daha eski bir Kablosuz N aygıtıdır. Bunun anlamı teorik zirve kablosuz hızı sadece 450Mbps (akış başına 150Mbps).

İlginizi çekebilir: İnternette güvende olmanın kuralı

Combo aygıtların önünde ayrıca birkaç ilave LED var. Birisi 2.4GH kablosuz bandın aktif olduğunu ve bir diğerinin ise 5GHz bandına ayrıldığını bildiriyor. Birleşik telefonunuz dijital telefon hizmetini destekliyorsa, gönderme ve alma LED’leri de sağlanır. Etkin bir dijital telefon aboneliğiniz yoksa, bu LED’ler etkin olmayacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express, Link 6686 bet, Link 6686 me, Link trực tiếp bóng đá colatv, Link trực tiếp bóng đá colatv, Link trực tiếp bóng đá colatv, Link rakhoi, Link caheo, Link mitom, Link saoke, Link vaoroi, Link cakhiatv, Link 90phut, Link socolive, Link xoivotv, Link cakhia, Link vebo, Link xoilac, Link xoilactv, Link xoilac tv, Link xôi lạc tv, Link xoi lac tv, Link xem bóng đá, Link trực tiếp bóng đá, Link xem bong da, Link truc tiep bong da hom nay, Link truc tiep bong da, Link xem bóng đá trực tiếp, trang cá độ bóng đá, trang cá cược bóng đá, trang ca do bong da, trực tiếp bóng đá, xoilac tv, rakhoi tv, xem trực tiếp bóng đá, bóng đá trực tiếp, mitom tv, truc tiep bong da, xem trực tiếp bóng đá, trực tiếp bóng đá hôm nay, 90phut trực tiếp bóng đá, trực tiếp bóng đá, bóng đá trực tiếp, vaoroitv, xôi lạc, saoke tv, top 10 nhà cái uy tín, nhà cái uy tín, nha cai uy tin, xem trực tiếp bóng đá, bóng đá trực tiếp, truc tiep bong da, xem bong da, caheo, socolive, xem bong da, xem bóng đá trực tuyến,