Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Virüs – internette güvende olmanın 3 kuralı

virüs

Bilgisayar

Virüs – internette güvende olmanın 3 kuralı

Virüs – internette güvende olmanın 3 kuralı

Virüs teklikesi

Virüs bugünlerde teknoloji zaman kazanmak için kullandığınız bir şey değil. Hayatımızın çoğunda bir zorunluluk haline geldi.

Uyandığımız andan gece gözlerimizi kapadığımız ana kadar, sürekli etkileşim içindeyiz ve teknolojiyle ilgileniyoruz.

Sorun şu ki, bize saldırmak veya daha sonra zarar vermek için kullanılabilecek sonsuz veri toplayıcıları yaratıyoruz.

Banka hesap numaralarımızın ve ev adreslerinin Kişisel bilgilerimizin kullanıcı adlarımız ve şifrelerimizin arkasında olduğunu düşünebiliriz. Ancak verilerinize sizin düşündüğünüzden daha fazla insanın eriştiğini öğrenmek şaşırtıcı olabilir.

Birisi için internet servis sağlayıcınız işinizin niteliğine göre tonlarca kişisel bilgilerinize erişebilir. Ayrıca, sosyal medyada hesabınız olmadığı sürece, Facebook, Twitter ve Instagram’ın bazı kişisel bilgilerinize de erişemezler.

Öyleyse, hayatınız her gün birçok servise bağlı olduğundan, bilgisayarınızı nasıl güvence altına alırsınız? Bu üç kural, çevrimiçi güvenliğiniz hakkında proaktif olmanıza yardımcı olacaktır.

Kural 1: Herşeyi Güncel Edin

AVG’ye göre, tüm sistemlerin yarısından fazlası güncelliğini yitiriyor. Her güncel olmayan uygulama veya yazılım parçası için saldırı riski iki katına çıkar.

Güvenlik hataları, hata düzeltmeleri ve yazılım güncellemeleri, bir sistemin en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için gereklidir, ancak yalnızca performansla ilgili değildir. Güvenlik için de hayati önem taşımaktadır.

Örneğin, Windows, sistemdeki güvenlik açıklarını düzeltmek için resmi dev ekibinden düzenli güncellemeler alır.

En büyük saldırılardan biri olan WannaCry, mümkün olduğu kadar çok sayıda virüs bulaşmış sistemi güncel tutmadı.

Kural 2: E-posta Adreslerine, Ek Adlarına ve Kişilere Dikkat Edin

Bilgisayar korsanları için ortak bir taktik, virüs bulaşmış dosyaları e-posta ile göndermektir. Hatta güvenilir bir kişiden gelebilirler. Belgeyi indirdiğinizde, kötü amaçlı kod yükler.

Neyse ki yakalamak kolay bir şey. Kişileri, e-postaları ve ekleri açmadan önce her zaman inceleyin.

Gmail ve diğer birçok e-posta sağlayıcıları, dosyalarınızı ve içeriğinizi sizin için kontrol etmek için entegre güvenlik işlemleri içerir. Bu sistemleri görmezden gelmeyin.

Spam klasörüne bir e-posta gelmiş veya herhangi bir sebepten işaretlenmişse, güvenilir bir kişiden geldiğinde bile dikkatli olun.

Giden bağlantıları izlerken de aynı şey geçerlidir. Kimlik avı, saldırganların gerçek bir site gibi kopyalanmış veya yansıtılmış bir portal oluşturduğu bir strateji. Bunları genellikle resmi site URL’siyle alakalı olmayan URL yoluyla tanımlayabilirsiniz.Yardımcı olursanız asla e-postayla bağlantıları takip etmeyin. Özellikle bankacılık siteleri kişisel hesaplarınıza giriş yapmak için bankanızın web sitesine doğrudan göz atın.

Kural 3: Şifrelemeyi Kullan

Çoğu sistem ve aygıt, bilgi ve verileri karıştıran bir şifreleme biçimini etkinleştirmenizi sağlar. Şifreleme anahtarı olarak bilinen uygun kimlik doğrulama olmadan şifrelenemez veya görüntülenemez.

Hassas bilgilerle uğraşırken çoğu site için SSL ile şifrelenmiş bir bağlantı açmanız da mümkündür.

virüsBunu tarayıcınızdaki URL’ye bakarak kontrol edebilirsiniz. HTTP yerine HTTPS ile başlar ve yeşil bir kilit simgesi veya
benzeri bir şey gösterirse, site güvenlidir.

 

Neredeyse tüm profesyonel sitelerde, gelen ve giden yayınları koruyan şifrelenmiş bir varyant vardır.

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

4 Yorumlar

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Bilgisayar

bitcoinBitcoin
$ 27,184.283.27%
ethereumEthereum
$ 1,715.683.78%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001213.92%
En üste