Laptop Çok Isınıyor Ne Yapmalıyım

Laptop çok ısınıyor çözümü

Laptop çok ısınıyor ne yapmalıyım çözüm önerileri.

Dizüstü bilgisayarlarla ilgili en yaygın sorunlardan biri aşırı ısınmadır.

Masaüstü bilgisayarlardan farklı olarak, kullanılan bileşenler nedeniyle laptop daha fazla ısınmaya eğilimlidir.

Laptop içindeki sıcaklık 35 derecenin üzerinde olduğunda, ısıyı tam anlamıyla hissedebilirsiniz.

Yanlış hava akışı nedeniyle Laptop çok ısınıyor olması daha olasıdır. Yüksek sıcaklıklarda çalışan laptoplar, sabit sürücülerinde, grafik kartlarında ve hatta anakartlarda gerçek hasarlara neden olabilir.

Bu nedenle, laptop donanımına yönelik en büyük tehditten biridir. Bu makalede, laptop çok ısınıyor sorununa neden olabilecek bazı yaygın hataları çözmenin yollarını anlatacağız.

 

En yaygın Laptop aşırı ısınma nedenleri

Bir laptop’ın aşırı ısınmasını sağlayan yaygın nedenlerden bazıları:

  • Yetersiz Soğutma
  • Yanlış hava akımı
  • Toz veya Tıkanmış fanlar
  • Bozulmuş termal bileşik
  • Sıkıştırılmış CPU veya GPU (ekran kartı)

Laptop eskidiğinde, içindeki fanın ve diğer bazı bileşenlerin çalışmasına zarar veren tozları toplamaya başlar. Laptop’ı aşırı ısınmadan korumak, arıza ve hasarlardan koruyabilir.

 

Bu programlarla Laptop sıcaklığını kontrol edin

İşlemci, Ekran kartı ve diğer bileşenleri izleyebileceğiniz. Bütün donanımı tespit etmenize yardımcı olabilecek bazı ücretsiz uygulamalar var.

Laptop fan hareketini kontrol ederek içerdeki ısıyı oluşturmasını engelleyebilecek sayısız üçüncü taraf program vardır.

SpeedFan (Windows)

Bu program laptop sıcaklığını izlemenizi ve fanın hızını kontrol etmenizi sağlar. SpeedFan bazı eski anakartları desteklemeyebilir.

smcFancontrol (Mac)

Bu aracın en önemli özelliği sıcaklığı incelemek. Fan hızını görebilir ve çalıştığınız oyun veya program türleri için uygun bir fanın saatini kontrol edebilirsiniz.

Core Temp

Core Temp, günümüz Intel ve AMD işlemcilerinin çoğunda çalışabilen windows uygulamasıdır. Bu yazılımın yeteneği laptop sıcaklığını analiz etmektir. Cihazınızdaki dalgalanmayı ve sorun belirtilerini algılayabilir.

Real Temp

Real Temp, işlemcinizdeki sıcaklık bilgilerini analiz eden. Her bir CPU’yu sabitlemenizi sağlayan dizüstü ve masaüstü bilgisayar monitörüdür.

Cihazınızın minimum ve maksimum sıcaklığını ve hatta termal durumunu bile gösterebilir. Real Temp, laptop’la eşit derecede iyi çalışır ve laptop çok ısınıyor probleminizi analiz etmek için çok faydalıdır.

Bu programlar sorununuzu gidermez. Ancak ilk etapta aşırı ısınmaya neden olan tehdit ve etkenler hakkında bilgilendirebilir. Aşırı ısınma sorunlarının giderilmesi bazı manuel çalışmalar gerektirir. Ancak bir teknisyenin yardımı olmadan yapılabilir.

 

Aşırı ısınma nasıl engellenir veya düzeltilir

Daha önce belirtildiği gibi. Laptop aşırı ısınmasının en yaygın nedeni, sistemi serin tutmak için yeterli hava akışından sorumlu olan fanın tıkanmasıdır.

fan

Toz, ölü hücreler ve havalandırmayı tıkayan, fan hareketini yavaşlatan şeydir. Laptoptan gelen anormal sesleri duymuş olabilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey, laptop içine erişmek ve tüm parçaları sökerek elle temizlemektir. (Bunun nasıl yapılacağını öğrenmek için YouTube videolarına bakabilirsiniz). Tozları toplamak için mini elektrikli süpürge (her zaman en iyi seçenek değil) kullanabilirsiniz.

 

Termal Macun Nasıl Değiştirilir / Yeniden Uygulanır

Laptop yeni olduğunda, termal macunlar taze ama zamanla bozulabiliyor.

CPU ve soğutma yuvası arasında uygunsuz ısı transferine neden oluyor. Bu durumda, CPU üzerine yeniden uygulamanız gerekiyor. İşlem için, laptop’ı sökmeniz gerekir.

Yapmanız gereken ilk şey doğru termal macun satın almaktır. Termal macun en iyi ısı iletkeni olduğundan gümüş veya seramik içeren macun almaya özen gösterin. Pamuk veya Kulak temizleme çubuğunu biraz alkolün içine batırın ve eski termal macununu temizleyin.

Bezelye büyüklüğünde bir termal macun damlatın ve plastik bir kart kullanarak yayın.

termal macun

Bazen toz her zaman sorun olmayabilir. Ayrıca GPU ve CPU kullanımı konusunda sorun olabilir.

Büyük oyunları ve programları yüklediğinizde veya aynı anda birden fazla görevi yürüttüğünüzde. GPU’nuzu ve CPU’nuzu yorarak aşırı ısınma sorunlarına neden olabilir.

Aşırı ısınmanın nedeni bu ise, sadece istenmeyen görevleri bitirmek sorunu çözülebilir.

Windows kullanıcıları arka planda çalışan istenmeyen işlemleri bitirmek için görev yöneticisini kullanabilir. Mac kullanıcıları etkinlik yöneticisini kullanabilir.

 

Dizüstü soğutucu kullanın

Laptop aşırı ısınma çözümü için yukarıdaki işlemleri uyguladıktan sonra bir soğutucu kullanmak en iyisidir.

Ancak laptop temizliği yapmadan sadece soğutucu kullanmak, bilgisayarınızı yavaşlatır ve sorunlara yeni kapılar açabilir.

  • Aşırı ısınmanın önlenmesinin bir başka yolu da bilgisayarı bir masaya veya sert bir düz yüzeye yerleştirmektir. Sert düz yüzey, laptop tabanını yüksek tutar.
  • Bilgisayarı yastıklı bir yüzeyde tutmak, dahili bileşenlerin aşırı ısınmasına neden olacak hava akışını engelleyebilir.
  • Ağır oyunları çalıştırmak, CPU’nuzu ve GPU’nuzu yorar ve çekirdeklerde daha fazla ısı oluşmasına neden olur.

Kullandığınız laptop oyun için değilse, ağır oyunları kullanmayın. Çünkü her bileşen ona göre adapte ediliyor ve test ediliyor. Laptop farklı özelliklere göre Mobil bilgisayardır. Bu yüzden gereken türe göre kullanmak bilgisayarınızın ömrü açısından önemlidir.

 

İlginizi çekebilir:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *