Windows 10’da IP Adresi Nasıl Değiştirilir

IP Adresi Nasıl Değiştirilir

IP Adresi değiştirme, Daha geniş bir ortamda çalışırken, genellikle IP adresimizi değiştirmemiz istenir.

Windows 10’daki IP adresini değiştirmek için, gerçekten basit ve kolay adımlarla resimli anlatım hazırladık. Windows 10 rehberini takip edin ve Windows 10’da IP adresini değiştirin.

Bazen, Windows 10’da IP adresini değiştirmemiz gerekir. Bu çoğunlukla, bir kolej veya şirket gibi büyük bir organizasyonun parçası olduğumuz. IP politikasındaki herhangi bir değişikliğin makinemizin IP adresini değiştirmemizi isteyebileceğimiz durumlarda gerçekleşir.

 

Windows 10’da IP adresi nasıl değiştirilir

Bilgisayarınızın görev çubuğunda, internet simgesini sağ tıklayın ve “Ağ ve İnternet ayarları öğesini aç” a tıklayın.

Görev çubuğu

  • Ağ ve Paylaşım Merkezin’e tıklayın.

 

Ağ ve Paylaşım Merkezi

Ağ ve Paylaşım Merkezi

  • Yeni bir Kablosuz Ağ Bağlantısı Durumu penceresi açılacaktır. Bağlantılar: Wi-Fi yazan kısıma tıklayın.
Özellikler

Özellikler

  • Bir ağ bağlantısı durumu açılır penceresi açılacaktır. Bilgisayarınızın IPv4 adresini değiştirmek istiyorsanız. İnternet Protokolü Sürüm 4’e (TCP / IP v4) tıklayın.
İnternet Protokolü

İnternet Protokolü

  • Şimdi gerekli IP adresini girin ve Tamam’a basın.
Yeni IP Adresi

Yeni IP Adresi

Bu işlem, Windows 10’daki IP adresini değiştirir. Bazen, IP adresiyle birlikte, ağ yöneticiniz tarafından Alt ağ maskesi. Varsayılan ağ geçidi ve DNS Sunucusu adresi de verilir.

Gerekli bilgileri doldurmak için bu adresleri kullanabilirsiniz.

 

IPv4 ve IPv6 Arasındaki Fark Nedir?

IPv4 ve IPv6 arasındaki ana fark, IPv4 protokolünün IPv6 protokolünü önceleyen adres alanıdır. Ama ikisi arasındaki tek fark bu değil. IPv6’yı internet için daha iyi bir seçenek haline getiren başka şeyler de var.

IPv4 eskidir ve akılda pek çok güvenlik yönü ile oluşturulmamıştır. Son nokta uygulamalarının kendi güvenlik önlemlerine sahip olduğunu varsayar. Yine de, bu kadar ileri gelmeyi başardı.

Ancak IPv6, paketlerin trafiğini daha güvenli hale getirmek için tasarlanmıştır. Paket bütünlüğünü kontrol etmek ve verileri şifrelemek gibi şeyler.

 

IPv4

IPv4 veya Internet Protokolü sürüm 4 (RFC 791) orijinal olarak ARPANET‘te kullanılmıştır. Her ne kadar İnternet Protokolü’nün dördüncü nesli olsa da, İnternet Protokolü’nün başvurusunu internetin çoğunu bulan ilk büyük versiyonu. Dağıtılmakta olan yeni IPv6 var.

IPv4’e göre, IP adresleri aslında 0 ve 1’ler biçimindeki ikili sayılardır. Ancak bir nokta ile ayrılmış ondalık sayılar olarak da yazılabilirler.

IPv4, 4 bayta eşdeğer bir 32 bit adres alanı kullanır. İnternet’teki toplam IP adresi sayısı 2 ^ 32’ye kadar gidebilir. Bu yaklaşık 4,3 milyar adres.

 

IPv6

2 ^ 32 büyük bir sayıdır ancak dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar vb. Gibi internet bağlantılı cihazların yükselen nüfusu için yeterli değildir.

Dolayısıyla, IPv6 protokolü devreye alınmıştır. 128 bitlik büyük bir adres alanına sahiptir. Ve benzersiz adreslerin toplam sayısı 2 ^ 128’dir. Dolayısıyla, IP adreslerinin sınırı, onlarca yıl veya belki asırlardır ulaşılanın ötesine geçer.

128 bit IPv6 adresi IPv4 adresinden biraz farklı görünüyor. Bir kolon tarafından ayrılmış her grup (bir nokta yerine), 16 onaltılık dört onaltılık basamak biçiminde temsil eder.

IPv6 adresinin 64 biti, yönlendirme için kullanılan ağ adresini temsil eder ve kalan 64 bit, ana bilgisayarın ağ arabirimi hakkında ayrıntılar verir.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,