Windows 10 Ekran Alıntısı Aracı Nasıl Kullanılır

Windows 10 Ekran Alıntısı Aracı

Windows 10’da ekran görüntüsü almak için yeni Ekran alıntısı aracı nasıl kullanılır?

Windows 10’daki Redstone 5 güncellemesi, Windows 10’a modern bir Ekran alıntısı aracı getiriyor.

Yeni bir klavye kısayolu, ekranınızın bir kısmını ekran görüntüsünü oluşturmanıza. Ek açıklamalar eklemenize olanak tanır.

Bu özellik, Windows Insider derlemesini kullanıyorsanız şimdi mevcuttur. Sonbahar, 2018’deki kararlı Windows sürümünde mevcut olmalıdır.

 

Yeni Ekran Alıntısı Aracı Nasıl Farklı?

Windows 10’da ekran görüntüsü almanın birçok yolu vardır. Windows + Print Screen’e basabilirsiniz (bazı klavyelerde “PrtScn” veya “Print” olarak geçer). Bir ekran görüntüsünü ResimlerEkran görüntüleri klasörünüze bir PNG dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

Ekran’nın tamamını (veya etkin pencere için Alt + PrtScn) panoya eklemek için ekran tuşuna basın. Böylece bir yere yapıştırabilir veya Ekran alıntısı aracı’nı başlatabilir ve ekranınızın parçalarını kesmek için kullanabilirsiniz.

Redstone 5’de, başka bir klavye kısayolu. Ekranınızın parçalarını veya tüm ekranı panoya kırpmanızı sağlayan yeni bir ekran görüntüsü aracı açar. Ayrıca bu ekran görüntülerine not eklemenizi sağlayan yeni bir “Ekran Çizimi” uygulamasınıda ekler.

 

Yeni kırpma aracı nasıl kullanılır

Yeni kırpma aracını kullanmak için “Windows tuşu+Shift+S” tuşlarına basın. Nisan 2018 Güncelleme ve Windows 10’un önceki sürümlerinde. Bu, ekranınızın bir bölümünü seçmenize ve yalnızca o bölümü kopyalamanıza olanak tanıyan bir arabirim açar. Redstone 5’de, ekranınızın üst kısmında yeni bir ekran görüntüsü çubuğu göreceksiniz.

Kırpma aracı

Çubuğun dört düğmesi vardır:

  • Dikdörtgen Biçimli Ekran Alıntsı
  • Serbest Biçimli Ekran Alıntsı
  • Tam Ekran Alıntsı
  • Pencere Ekran Alıntsı

Windows 10 Nisan 1083 Güncellemesinde araç görünüşü aşağıdaki gibidir:

ekran alıntı

Ekranınızın sadece dikdörtgen bir bölümünün bir klibini çekmek için. “Dikdörtgen Biçimli Ekran Alıntsı” düğmesine tıklayın ve ardından ekranınızın bir bölümünü seçmek için sürükleyin.

Dikdörtgen biçimli ekran alıntsı

Ekranınızın dikdörtgen olmayan bölümünün bir klibini çekmek için çubukta “Serbest Biçimli Ekran Alıntsı”nı tıklayın. Ardından istediğiniz alanı çizmek için ekranınızı tıklayıp sürükleyin.

serbest

Tüm ekranınızın ekran görüntüsünü almak için “Tam Ekran Alıntsı” düğmesine tıklayın. Veya bir ekran görüntüsü almak istemezseniz. “Kapat” düğmesini tıklayabilir veya sadece klavyenizdeki Esc tuşuna basabilirsiniz.

Çektiğiniz ekran görüntüsü, bilgisayarınızda bir dosya olarak kaydedilmek yerine panoya kopyalanır. Ekran görüntüsünü Ctrl + V tuşlarına basarak. Görüntü dosyalarını destekleyen herhangi bir uygulamaya yapıştırabilirsiniz.

Redstone 5’in yeni Pano Geçmişi özelliğini etkinleştirdiyseniz. Çektiğiniz ekran görüntülerinin geçmişini ve panonuza kopyaladığınız diğer öğeleri görüntülemek için. “Windows tuşu + V” basabilirsiniz.

Yeni ekran alıntısı aracı’nı klavyenizde Print Screen tuşuna da bastığınızda da görüntüleyebilirsiniz. Bunu yapmak için Ayarlar> Erişim Kolaylığı> Klavye’ye gidin. “Ekran kırpılmasını başlatmak için PrtScn tuşunu kullanın” seçeneğini etkinleştirin.

Bu uygun kısayol varsayılan olarak kapalıdır, ancak Redstone 5 güncellemesinin herkese açılmasından sonra. Herhangi bir Windows 10 Bilgisayar’da bu aracı başlatmak için. Her zaman “Windows + Shift + S” tuşlarına basabilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Link xoilac 1 anstad.com, Link xoilac 2 sosmap.net, Link xoilac 3 cultureandyouth.org, Link xoilac 4 xoilac1.site, Link xoilac 5 phongkhamago.com, Link xoilac 6 myphamtocso1.com, Link xoilac 7 greenparkhadong.com, Link xoilac 8 xmx21.com, Link 6686 design 686.design, Link 6686 blog 6686.blog, Link 6686 express 6686.express,