Bizimle iletişime geçin

BAHUSUS.COM

Telefonun orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Telefonun orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Mobil

Telefonun orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Telefonun orjinal olduğu nasıl anlaşılır

Yeni veya ikinci el aldığınız Telefonun orjinal olduğu nasıl anlaşılır en kolay yöntem.

Cep telefonu satışlarındaki artış, dolandırıcılık davalarının sayısını da artıyor. Akıllı telefon sektöründe çok sayıda üretici var. Orijinal kaynaklar sadece orijinal ürünleri satsalar da. Bir dükkandan veya bir kişiden yeni bir akıllı telefon almayı planlıyorsanız, daha dikkatli olmanız gerekir.

Günümüzde, sahte akıllı telefonlar veya sözde klon akıllı telefonların sayısı çok artmıştır. Klon telefonları bilerek satın alınmasında yanlış bir şey yoktur.

Sorun, insanların sahte akıllı telefonlar satarak tüketicileri aldatmasıyla ortaya çıkar.

Bazen, bu sahte telefonlar normal bir tüketicinin tanımlayamayacağı kadar orijinal görünüyor. Bazen, ürün ambalajında yazım hataları, baskı hataları gibi yaptıkları durumlar da var. Herkes bu hataları nadiren de olsa sadece pakete dikkatle bakarak fark edebilir.

Bu makaleyi okudukta sonra, bir telefonun orjinal olduğu nasıl anlaşılır en kolay şekilde kontrol edebileceksiniz.

Her akıllı telefon şirketinin, cep telefonlarını IMEI numarasıyla satma yetkisi vardır. IMEI (International Mobile Equipment Identity), cihazın meşruiyetini gösteren 15 basamaklı bir sayıdır.

Her telefon bu numarayı bir operatör şebekesine ve her cep telefonuna özgü olarak kaydetmeyi gerektirir.

Telefon IMEI numarası üç şeyden oluşur, ilk 8 haneli TAC (Tip Tahsis Kodu) cihaz modelini temsil eder. Sonraki 6 haneli SNR (Seri Numarası) ve son bir rakam CD olarak adlandırılır (kontrol basamağı) veya SD (yedek haneli). Telefonunuzun 16 haneli bir IMEI numarası varsa, son iki rakam yazılım sürümünü temsil edecektir.

 

Cep telefonunun orijinal veya sahte olup olmadığını nasıl kontrol edilir

Sahte cep telefonlarında genellikle IMEI numarası yok veya sahte bir telefon kullanılıyor. Yani, herhangi bir cep telefonunun meşruluğunu kontrol etmek için IMEI numarasını kullanabilirsiniz.

  • Sadece ürün kutusuna veya pilin altına (çıkarılabilir) bakın veya telefonunuzda IMEI numarasını göstermek için *#06# tuşlayın.
  • Sonra imei info web sitesini açın ve IMEI numarasını Enter IMEI yazan kutuya girin ve enter tuşuna basın.

kontrol

  • Web sitesi telefonunuzun tüm ayrıntılarını gösterirse, telefonunuz orijinaldir. Aksi takdirde, web sitesi “Geçersiz IMEI” gösterirse, telefonunuz orijinal olmayabilir. Veya birisi IMEI numarasını elle değiştirmiş olabilir.

Mesela bir Samsung marka telefon aldıysanız, bu telefona başka bir telefonun IMEI kayıt edilmiş olabilir. Aynı durum iPhone cihazlar içinde geçerlidir.

Her hangi biryerden özellikle bazı uygulamalardan satışa çıkarılmış ikinci el telefon alırken satın alma aşamasında hemen kontrol edin. Yukarıda açıkladığımız Telefonun orjinal olduğu nasıl anlaşılır, IMEI kontrolü yaparak almak istediğiniz telefonun detaylarını ve gerçekliğini öğrenin.

 

İlginizi çekebilir:

Okumaya devam et
Şunlar da ilginizi çekebilir...

İçerikleri oluşturur, BAHUSUS ekibini yönetir ve bu blogda gördüğünüz her içeriğin güzel görünmesini sağlar.

Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Mobil

bitcoinBitcoin
$ 28,316.592%
ethereumEthereum
$ 1,802.533.3%
terra-lunaTerra Luna Classic
$ 0.0001293.4%
En üste